ԵՐԵՎԱՆ, 7 օգոստոսի. /ԱՐԿԱ/. Յունիբանկի խորհրդի որոշմամբ, Մգեր Անանյանը նշանակվել է առաջին փոխնախագահի պաշտոնակատար:
Մգեր Անանյանը ունի 30 տարվա փորձ ֆինանսական-բանկային ոլորտում: Նա աշխատել է մի շարք ղեկավար պաշտոններում ֆինանսական հաստատություններում և Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում: 1996-2003 թվականներին աշխատել է մի շարք հայկական բանկերում, այդ թվում՝ Արմէկոնոմբանկում, Արմագրոբանկում և Յունիբանկում: 2020-2026 թվականներին ղեկավարել է Արաратբանկը, զբաղեցնելով գործադիր տնօրենի և վարչության նախագահի պաշտոնները:
Մգեր Անանյանի երկարամյա մասնագիտական փորձն ու կառավարման հմտությունները կնպաստեն Յունիբանկի հետագա զարգացմանը և նրա երկարաժամկետ նպատակների իրականացմանը:

YEREVAN, August 7. /ARKA/. By the decision of the Board of Unibank on August 3, 2026, Mger Ananyan was appointed as the acting first deputy chairman of the Board.
Mger Ananyan has over 30 years of experience in the financial and banking sector. Throughout his professional career, he has held several managerial positions in financial institutions and the public administration system of Armenia. From 1996 to 2003, he worked in several Armenian banks, including Armeconombank, Armagrobank, and Unibank. From 2020 to 2026, he headed Araratbank, serving as executive director and chairman of the board.
Mger Ananyan's extensive professional experience and management skills will contribute to the further development of Unibank and the achievement of its long-term goals.