Մետապլանետի և Strategy-ի չիրականացված բիթքոին կորուստները ընդգծում են մեկ տոկենի վրա կենտրոնանալու ռիսկը
Լուրեր | 2026/08/13 22:00
Բիթքոինի կենտրոնացման ռիսկը և շուկայի արձագանքը
Մետապլանետ (3350) ընկերությունը, որը ցուցակված է Տոկիոյում, հուլիսի վերջի դրությամբ 43,000 բիթքոինի վրա $1.5 միլիարդ չիրականացված կորուստ է հայտնել: Մինչդեռ Strategy (MSTR), որը համարվում է աշխարհի ամենամեծ հանրային թվային ակտիվների գանձապետություն (DAT) ընկերությունը, անցյալ ամսվա ընթացքում հաղորդել է $8.2 միլիարդ կորուստ: Այս երկու ընկերությունների ընդհանուր կորուստը մոտ $10 միլիարդ է:
Այս կորուստները, եթե տոկենիզացվեին, կդառնային 11-րդ ամենամեծ թվային ակտիվը շուկայական արժեքով, dogecoin-ից (DOGE) հետո:
Այս միտումը ընդգծում է բիթքոինի ծայրահեղ ֆինանսականացումը և մեկ տոկենի վրա կենտրոնացման ռիսկը: Շատ DAT ընկերություններ մշտապես նախընտրում են պարտք թողարկել բիթքոին գնելու համար, ինչը հարց է առաջացնում, թե որքանով են նրանք տարբեր կառավարություններից, որոնք ծանր պարտքեր են վերցնում:
Այս պահին շուկան, սակայն, չի անհանգստանում այս դինամիկայից: Բիթքոինը շարունակում է վաճառվել $62,000-ից $66,000 միջակայքում:
Որոշ վերլուծաբաններ կարծում են, որ bearish շուկան ավարտվել է, նշելով, որ ներկայիս գները համապատասխանում են նախորդ bull-ցիկլի բարձր մակարդակներին:

Неосуществленные убытки Metaplanet и Strategy подчеркивают риск концентрации на одном токене
Компания Metaplanet (3350), зарегистрированная в Токио, сообщила о неосуществленном убытке в $1,5 миллиарда по состоянию на конец июня на своих 43,000 BTC. В прошлом месяце компания Strategy (MSTR), крупнейшая в мире публичная компания цифровых активов, сообщила о сопоставимом убытке в $8,2 миллиарда. В сумме это почти $10 миллиардов.
Если бы эти убытки были токенизированы, получившийся «Токен Убытков» стал бы 11-м по величине цифровым активом по рыночной капитализации, сразу за dogecoin (DOGE) и значительно опередил бы токенизированные казначейские монеты, такие как ONDO, лидеры конфиденциальности, такие как ZEC, и гиганта DeFi AAVE.
Эта тенденция подчеркивает крайнее финансовое состояние биткойна и концентрацию риска в одном токене. Многие компании DAT постоянно предпочитают выпускать долговые обязательства для финансирования покупок BTC. Эта стратегия ставит вопрос о том, насколько они отличаются от правительств, которые сильно занимают для финансирования инвестиций, которые не приносят адекватной отдачи.
На данный момент, однако, рынок, похоже, не беспокоится о этих динамиках. BTC продолжает торговаться в диапазоне от $62,000 до $66,000, как это было в течение нескольких недель.