Metaplanet-ի CEO Սայմոն Գերովիչը հայտարարել է, որ ընկերությունը չի վաճառել որևէ բիթքոյն և դեռևս պահում է 43,000 BTC, չնայած վերջին ժամանակներում տեղի ունեցած մեծ օն-չեյն շարժումներին:
Գերովիչը պարզաբանել է, որ 5,014 BTC-ի փոխանցումը, որը գնահատվում է մոտ 320 միլիոն դոլար, եղել է սովորական տեղափոխում պահեստային հասցեների միջև:
«Մենք 24 ժամվա ընթացքում 5,014 BTC փոխանցեցինք Metaplanet-ի պահեստային հասցեների միջև: Սա սովորական պահեստային գործողություն էր: Ոչ մի բիթքոյն չի վաճառվել, և մեր պահուստները մնում են 43,000 BTC»,- ասել է Գերովիչը:
Չորեքշաբթի օրը, տվյալների հետևման ընկերությունները նշեցին 5,014 BTC-ի շարժումը, որը գնահատվում էր 320 միլիոն դոլար, ընկերության հետ կապված դրամապանակներից: Սա առաջացրեց խոսակցություններ, որ ընկերությունը պատրաստվում էր վաճառել այդ մետաղադրամները:
Դիտարկվում են թվային ակտիվների գանձարանային ընկերությունները, որոնց թվում է նաև Strategy (MSTR), քանի որ ներդրողները ուշադիր հետևում են այս մեծ կորպորատիվ պահողներին, որոնք կարող են կրճատել իրենց դիրքերը՝ շահույթ ստանալու կամ հաշվեկշռի ռիսկերը կառավարելու նպատակով:

Генеральный директор Metaplanet Симон Герович заявил, что компания не продавала ни одного биткойна и по-прежнему владеет 43 000 BTC, несмотря на недавние крупные движения в сети.
Герович объяснил, что перевод 5 014 BTC, стоимостью около 320 миллионов долларов, был обычным перемещением между кастодиальными адресами.
«Мы перевели 5 014 BTC между кастодиальными адресами Metaplanet за последние 24 часа. Это была обычная операция по хранению. Никакой биткойн не был продан, и наши запасы остаются на уровне 43 000 BTC», - сказал Герович.
В среду компании по отслеживанию данных отметили движение 5 014 BTC, стоимостью 320 миллионов долларов по текущей рыночной цене, из кошельков, связанных с компанией. Это вызвало спекуляции о том, что компания готовится продать эти монеты.
Так называемые компании-казначеи цифровых активов, возглавляемые гигантом отрасли Strategy (MSTR), в последнее время находятся под пристальным вниманием, поскольку инвесторы следят за любыми признаками того, что эти крупные корпоративные держатели сокращают свои позиции, чтобы зафиксировать прибыль или управлять рисками баланса.