Ամերիկյան Նյու Մեքսիկոյի նահանգի դատավորը Meta ընկերությանը պարտավորեցրել է վճարել 567 միլիոն դոլար՝ հիմնվելով պնդումների վրա, որ սոցիալական ցանցերի հսկան ստեղծել է հասարակական անհարմարություն և վնաս պատճառել երեխաներին։ Այս մասին հաղորդում է Euronews-ը։
«Մենք համաձայն չենք որոշման հետ և կբողոքարկենք», – նշել է Meta-ն հայտարարության մեջ՝ հավելելով, որ իրենք «ջանասիրաբար աշխատում են մարդկանց անվտանգությունն ապահովելու համար և թափանցիկ են եղել չարագործների և վնասակար բովանդակության նույնականացման և հեռացման մարտահրավերների առումով»։
Եզրափակիչ ելույթների ժամանակ մեղադրող Լինդա Սինգերը նշել է, որ Meta-ի ալգորիթմներն ակտիվորեն ուղղորդում էին մեծահասակներին դեպի դեռահաս օգտատերերի կողմից հրապարակված բովանդակությունը, մինչդեռ Meta-ն թաքցնում էր երիտասարդներին սպառնացող ռիսկերի վերաբերյալ ներքին եզրակացությունները։
Փոխհատուցման մեծ մասը` 420 միլիոն դոլարի չափով, կուղղվի տուժած երիտասարդներին օգնելու ծրագրերին: Մնացած միջոցները կօգտագործվեն, ի թիվս այլ բաների, ուսուցիչների և առողջապահության ոլորտի աշխատողների վերապատրաստման համար՝ սոցիալական ցանցերում դեռահասների վրա վնասակար ազդեցության դեմ պայքարելու ոլորտում։
Մինչ այս՝ մարտին, ընկերությանը պարտավորեցրել էին Նյու Մեքսիկոյին որպես փոխհատուցում վճարել 375 միլիոն դոլար, երբ այն մեղավոր էր ճանաչվել երեխաներին վտանգի ենթարկելու համար՝ նրանց իր հարթակներում ոտնձգություններ կատարող անձանց նկատմամբ խոցելի դարձնելով, ի թիվս այլ վնասների։

Судья штата Нью-Мексико обязал компанию Meta выплатить 567 миллионов долларов, основываясь на утверждениях о том, что гигант социальных сетей создал общественные неудобства и причинил вред детям. Об этом сообщает Euronews.
«Мы не согласны с решением и будем его обжаловать», — заявила Meta, добавив, что они «стараются обеспечить безопасность людей и были прозрачными в отношении вызовов, связанных с идентификацией и удалением злоумышленников и вредоносного контента».
Во время заключительных выступлений обвинитель Линда Сингер отметила, что алгоритмы Meta активно направляли взрослых к контенту, опубликованному подростковыми пользователями, в то время как Meta скрывала внутренние выводы о рисках для молодежи.
Большая часть компенсации, в размере 420 миллионов долларов, будет направлена на программы помощи пострадавшим молодым людям. Остальные средства будут использованы, среди прочего, для подготовки учителей и работников здравоохранения в области борьбы с вредным воздействием социальных сетей на подростков.
Ранее, в марте, компанию обязали выплатить 375 миллионов долларов в Нью-Мексико в качестве компенсации, когда она была признана виновной в том, что подвергала детей опасности, делая их уязвимыми для злоумышленников на своих платформах, среди прочих ущербов.