Meta ընկերությունը օգոստոսի 13-ին հայտարարեց, որ Ավստրալիայում հեռացրել է 750,000-ից ավելի օգտահաշիվներ, որոնք, ըստ ընկերության, կարող էին պատկանել 16 տարեկանից ցածր օգտատերերին:
Հաշիվների հեռացումը սկսվել է դեռևս անցյալ տարվա դեկտեմբերին, երբ երկրում ուժի մեջ է մտել դեռահասների համար սոցիալական ցանցերից օգտվելու արգելքը:
Ընկերության տվյալներով, դեկտեմբերից մինչև հունիս ընկած ժամանակահատվածում 462,000 կասկածելի Instagram-ի և 294,000 կասկածելի Facebook-ի հաշիվներ են ապաակտիվացվել:
Meta-ն նշել է, որ իր նպատակն է հետևել օրենքի պահանջներին, մինչդեռ Ավստրալիայի ինտերնետային կարգավորող մարմինը քննարկում է իրավական գործընթաց սկսելու հնարավորությունը:
Ավստրալիայի կառավարության վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ արգելքի առաջին երեք ամիսներին 16 տարեկանից ցածր օգտատերերի 80%-ը շարունակում էր օգտվել սոցիալական ցանցերից:

Meta announced on August 13 that it has removed over 750,000 accounts in Australia that it believes may belong to users under the age of 16:
The removal of accounts began last December when the country implemented a ban on social media use for teens:
According to the company, from December to June, 462,000 suspicious Instagram accounts and 294,000 suspicious Facebook accounts were deactivated:
Meta stated that its goal is to comply with legal requirements, while Australia's internet regulator is considering the possibility of legal action:
Statistics from the Australian government show that in the first three months of the ban, over 80% of users under 16 continued to use social media: