Meta ընկերությունը օգոստոսի 13-ին հայտարարեց, որ Ավստրալիայում հեռացրել է 750,000-ից ավելի օգտահաշիվներ, որոնք, ըստ ընկերության, կարող էին պատկանել 16 տարեկանից ցածր օգտատերերին:
Հաշիվների հեռացումը սկսվել է դեռևս անցյալ տարվա դեկտեմբերին, երբ երկրում ուժի մեջ է մտել դեռահասների համար սոցիալական ցանցերից օգտվելու արգելքը:
Ընկերության տվյալներով, դեկտեմբերից մինչև հունիս ընկած ժամանակահատվածում 462,000 կասկածելի Instagram-ի և 294,000 կասկածելի Facebook-ի հաշիվներ են ապաակտիվացվել:
Meta-ն նշել է, որ իր նպատակն է հետևել օրենքի պահանջներին, մինչդեռ Ավստրալիայի ինտերնետային կարգավորող մարմինը քննարկում է իրավական գործընթաց սկսելու հնարավորությունը:
Ավստրալիայի կառավարության վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ արգելքի առաջին երեք ամիսներին 16 տարեկանից ցածր օգտատերերի 80%-ը շարունակում էր օգտվել սոցիալական ցանցերից:

Meta удалил более 750,000 аккаунтов подростков в Австралии
Компания Meta сообщила 13 августа, что в Австралии было удалено более 750,000 аккаунтов, которые, по ее данным, могли принадлежать пользователям младше 16 лет:
Удаление аккаунтов началось еще в декабре прошлого года, когда в стране вступил в силу запрет на использование социальных сетей для подростков:
По данным компании, с декабря по июнь было деактивировано 462,000 подозрительных аккаунтов в Instagram и 294,000 в Facebook:
Meta заявила, что ее цель - соблюдать требования закона, в то время как австралийский интернет-регулятор обсуждает возможность начала судебного разбирательства:
Статистика правительства Австралии показывает, что в первые три месяца запрета более 80% пользователей младше 16 лет продолжали пользоваться социальными сетями: