Meta-ն ԱՄՆ 29 նահանգների կողմից ներկայացված դատական հայցից հետո համաձայնել է փոխել դեռահասների համար Facebook-ի և Instagram-ի աշխատանքի եղանակը։
Reuters-ը գրում է, որ Meta կվճարի մոտավորապես 17 միլիարդ դոլար և կփոխի Instagram-ի (Meta-ին պատկանող) և Facebook-ի (Meta-ին պատկանող) գործունեությունը որպես սոցիալական ցանցերից երեխաներին վնաս հասցնելու վերաբերյալ դատական հայցերի կարգավորման մաս։
vedomosti.ru-ի հաղորդմամբ, համաձայնագիրը լուծում է ԱՄՆ 29 նահանգների հայցերը, որում ընկերությունը մեղադրվում էր իր հարթակները դիտավորյալ անչափահասների համար կախվածություն առաջացնելու, օգտատերերին իրենց անվտանգության վերաբերյալ մոլորեցնելու և երեխաների անձնական տվյալները անօրինական կերպով հավաքելու մեջ։
Համաձայնագրի շրջանակներում Meta-ն կսահմանի անչափահասների համար Facebook-ի և Instagram-ի օգտագործման օրական ժամանակային սահմանափակումներ, կսահմանափակի գիշերային ժամերին այդ հարթակներին մուտք գործելը և կուժեղացնի երեխաների կողմից տարիքային սահմանափակումներով բովանդակությանը մուտք գործելը կանխելու միջոցառումները։

Meta has agreed to change the operation of Facebook and Instagram for teenagers following a lawsuit filed by 29 states in the U.S.
According to Reuters, Meta will pay approximately $17 billion and will change the operations of Instagram (owned by Meta) and Facebook (owned by Meta) as part of a settlement regarding lawsuits over harm to children from social media.
As reported by vedomosti.ru, the agreement resolves the lawsuits from 29 states in the U.S., where the company is accused of deliberately creating addiction among minors, misleading users about their safety, and illegally collecting children's personal data.
As part of the agreement, Meta will establish daily time limits for minors using Facebook and Instagram, restrict access to these platforms during nighttime hours, and strengthen measures to prevent children from accessing age-restricted content.