Meta-ն դիմում է «աստղային» հետևանքների վտանգին, երբ իրավաբանական պայքարը հասնում է կարևոր պահի Կալիֆոռնիայում
Լուրեր | 2026/08/17 12:00
Meta-ն կանգնած է Կալիֆոռնիայի գլխավոր դատախազի դատավարության առջև՝ երեխաների անվտանգության պահանջների պատճառով
Meta-ն կանգնած է Կալիֆոռնիայի գլխավոր դատախազ Ռոբ Բոնտայի ղեկավարած դատավարության առջև, որը վերաբերում է երեխաներին և պատանիներին վնաս հասցնելու մեղադրանքներին: Դատավարության բացման փաստարկները սկսվում են երեքշաբթի օրը, և ավելի շատ պետություններ փորձում են ստիպել սոցիալական մեդիայի ընկերությանը փոփոխություններ կատարել Facebook-ի և Instagram-ի դիզայնում:
Նյու Մեքսիկոյի գլխավոր դատախազ Ռաուլ Տորեզը CNBC-ին ասել է, որ դատական վճիռը կարող է լինել «աստղային», ինչը կարող է նշանակել, որ Meta-ն ստիպված կլինի կատարել էական փոփոխություններ:
Դատավարությունը ներառում է 29 պետությունների գլխավոր դատախազների միավորված գործ, որը սկսվել է 2023 թվականին, և որի ընթացքում Meta-ն մեղադրվում է երեխաների և պատանիների վրա կախվածություն առաջացնող վարքագիծը խրախուսելու մեջ:
Meta-ն արդեն պարտվել է Նյու Մեքսիկոյում, որտեղ դատավորը որոշել է, որ ընկերությունը պետք է վճարի մոտ $1 միլիարդ: Կալիֆոռնիայում դատավարության վատ արդյունքը կարող է հանգեցնել ավելի խիստ պատիժների:
Սեկցիայի 230-ից խուսափելը
Դատավարության մանրամասները տարբեր են, սակայն բոլորն էլ կենտրոնանում են Facebook-ի և Instagram-ի վնասակար դիզայնի վրա: Նյու Մեքսիկոյում Meta-ն պարտավոր է բարելավել «տարիքի հաստատման մոդելներն ու գործիքները», օգտագործելով արհեստական բանականություն:
Եթե Meta-ն մեղավոր ճանաչվի, պետությունները ցանկանում են, որ ընկերությունը ջնջի բոլոր անձնական տվյալները, որոնք առնչվում են 13 տարեկանից փոքր երեխաների հետ:

Meta сталкивается с «астрономическими» последствиями, поскольку юридическая борьба достигает критического момента в Калифорнии
Новости | 2026/08/17 12:00
Meta сталкивается с судебным разбирательством со стороны генерального прокурора Калифорнии из-за требований по безопасности детей
Meta сталкивается с судебным разбирательством со стороны генерального прокурора Калифорнии Роб Бонты, который касается обвинений в нанесении вреда детям и подросткам. Открывающие аргументы в деле против Meta начнутся во вторник, и все больше штатов пытаются заставить социальную сеть внести изменения в дизайн Facebook и Instagram.
Генеральный прокурор Нью-Мексико Рауль Торез сообщил CNBC, что судебное решение может быть «астрономическим», что может означать, что Meta придется внести значительные изменения.
Дело включает объединенные действия 29 генеральных прокуроров штатов, начатые в 2023 году, в которых Meta обвиняется в поощрении зависимого поведения у детей и подростков.
Meta уже проиграла дело в Нью-Мексико, где судья постановил, что компания должна выплатить почти 1 миллиард долларов. Плохой результат в Калифорнии может привести к более строгим наказаниям.
Избежание секции 230
Детали дел различаются, но все они сосредоточены на предполагаемом вредном дизайне приложений, таких как Facebook и Instagram. В Нью-Мексико Meta обязана улучшить «модели и инструменты подтверждения возраста», используя искусственный интеллект.
Если Meta будет признана виновной, штаты хотят, чтобы компания удалила все личные данные, касающиеся детей младше 13 лет.