Meta-ն բաց կոդով հասանելի է դարձնում իր ԱԲ մոդելները՝ մրցակցելով OpenAI-ի հետ
Meta-ն բաց կոդով հասանելի է դարձրել իր ամենահզոր արհեստական բանականության մոդելը՝ Muse Spark 1.2-ը, ինչպես նաև ներկայացրել է նոութբուքերի համար նախատեսված Muse Glimmer մոդելների ընտանիքը՝ մրցակցելով OpenAI-ի և Anthropic-ի հետ, հայտնում է CNBC-ն:
Հայտարարությունից հետո Meta-ի բաժնետոմսերը նախաշուկայական առևտրում աճել են 2.1%-ով, թեև տարեսկզբից նվազել են շուրջ 10%-ով: Ներդրողներին շարունակում են անհանգստացնել ընկերության կապիտալ ծախսերը, որոնք այս տարի կարող են հասնել 145 մլրդ դոլարի:
Մարկ Ցուկերբերգը հայտարարել է, որ բաց կոդով ԱԲ մոդելները կօգնեն ամերիկյան տեխնոլոգիական ընկերություններին մրցակցել Alibaba-ի և DeepSeek-ի հետ: Նա նաև կոչ է արել վերանայել ԱՄՆ-ի տվյալների օգտագործման քաղաքականությունը՝ ընդգծելով, որ արհեստական բանականությունը պետք է դառնա ավելի հասանելի և աշխատի անձնական ԱԲ գործակալների միջոցով՝ նվազեցնելով ամպային հաշվարկների ծախսերը:

Meta открыла доступ к своей самой мощной модели искусственного интеллекта Muse Spark 1.2, а также представила семейство моделей Muse Glimmer для ноутбуков, конкурируя с OpenAI и Anthropic, сообщает CNBC:
После объявления акции Meta выросли на 2,1% на предрыночной торговле, хотя с начала года они упали примерно на 10%: инвесторы продолжают беспокоиться о капитальных расходах компании, которые в этом году могут достичь 145 миллиардов долларов:
Марк Цукерберг заявил, что открытые модели ИИ помогут американским технологическим компаниям конкурировать с Alibaba и DeepSeek. Он также призвал пересмотреть политику использования данных в США, подчеркивая, что искусственный интеллект должен стать более доступным и работать через персональных агентов ИИ, снижая затраты на облачные вычисления: