Meta-ն բաց կոդով հասանելի է դարձնում իր ԱԲ մոդելները՝ մրցակցելով OpenAI-ի հետ
Meta-ն բաց կոդով հասանելի է դարձրել իր ամենահզոր արհեստական բանականության մոդելը՝ Muse Spark 1.2-ը, ինչպես նաև ներկայացրել է նոութբուքերի համար նախատեսված Muse Glimmer մոդելների ընտանիքը՝ մրցակցելով OpenAI-ի և Anthropic-ի հետ, հայտնում է CNBC-ն:
Հայտարարությունից հետո Meta-ի բաժնետոմսերը նախաշուկայական առևտրում աճել են 2.1%-ով, թեև տարեսկզբից նվազել են շուրջ 10%-ով: Ներդրողներին շարունակում են անհանգստացնել ընկերության կապիտալ ծախսերը, որոնք այս տարի կարող են հասնել 145 մլրդ դոլարի:
Մարկ Ցուկերբերգը հայտարարել է, որ բաց կոդով ԱԲ մոդելները կօգնեն ամերիկյան տեխնոլոգիական ընկերություններին մրցակցել Alibaba-ի և DeepSeek-ի հետ: Նա նաև կոչ է արել վերանայել ԱՄՆ-ի տվյալների օգտագործման քաղաքականությունը՝ ընդգծելով, որ արհեստական բանականությունը պետք է դառնա ավելի հասանելի և աշխատի անձնական ԱԲ գործակալների միջոցով՝ նվազեցնելով ամպային հաշվարկների ծախսերը:

Meta has made its most powerful artificial intelligence model, Muse Spark 1.2, open source, and has introduced a family of Muse Glimmer models for laptops, competing with OpenAI and Anthropic, according to CNBC:
Following the announcement, Meta's shares rose by 2.1% in pre-market trading, although they have dropped about 10% since the beginning of the year. Investors remain concerned about the company's capital expenditures, which could reach $145 billion this year:
Mark Zuckerberg stated that open-source AI models will help American tech companies compete with Alibaba and DeepSeek. He also called for a review of data usage policies in the U.S., emphasizing that artificial intelligence should become more accessible and operate through personal AI agents, reducing cloud computing costs: