Meta-ի դատավարությունը կարող է փոխել սոցիալական մեդիան
Meta-ն հայտարարում է, որ կարող է դիմակայել $1.2 տրիլիոնի վնասների իր վերջին դատավարության ընթացքում Կալիֆոռնիայում։ Սոցիալական մեդիայի այս խոշոր ընկերությունը կարող է ստիպված լինել հեռացնել կախվածություն առաջացնող հատկություններ, ինչպիսիք են անվերջ սքրոլինգը։ Կալիֆոռնիայի գլխավոր դատախազը նշում է, որ այլ սոցիալական մեդիա հարթակները նույնպես պատասխանատվության կենթարկվեն։
• Meta-ն նշում է, որ կարող է դիմակայել $1.2 տրիլիոնի վնասների։
• Սոցիալական մեդիայի հսկան կարող է ստիպված լինել հեռացնել կախվածություն առաջացնող հատկություններ, ինչպիսիք են անվերջ սքրոլինգը։
• Կալիֆոռնիայի գլխավոր դատախազը նշում է, որ այլ սոցիալական մեդիա հարթակները նույնպես պատասխանատվության կենթարկվեն։
Դատավարության ընթացքում Կալիֆոռնիայի փոխդատախազ Մեգան Օ'Նիլը հայտարարեց, որ Meta-ն ընտրում է շահույթը անվտանգության փոխարեն, թաքցնելով 13-ից ցածր երեխաների իրականությունը իր հարթակներում։ Նա նշեց, որ ընկերության բիզնես մոդելը «կապել օգտվողներին, պահել նրանց որքան հնարավոր է երկար, հավաքել նրանց տվյալները և հետո թաքցնել ճշմարտությունը հանրությունից»։
«Այս դատավարությունը կարող է լինել սոցիալական մեդիայի վերջը, ինչպես մենք գիտենք», - ասաց Kate Winick-ը, Forrester-ի գլխավոր վերլուծաբան։
«Meta-ն պարզապես առաջինն է հերթում», - ասաց Կալիֆոռնիայի գլխավոր դատախազ Ռոբ Բոնտան, քանի որ տարբեր ԱՄՆ նահանգների դատախազները դատի են տալիս սոցիալական մեդիա ընկերություններին վնասների համար։

Судебный процесс против Meta может изменить социальные сети
Meta заявляет, что может столкнуться с убытками в размере $1,2 трлн в своем последнем судебном процессе в Калифорнии. Эта социальная медиа-гигант может быть вынуждена удалить зависимые функции, такие как бесконечная прокрутка. Генеральный прокурор Калифорнии отметил, что другие социальные медиа-платформы также будут привлечены к ответственности.
• Meta утверждает, что может столкнуться с убытками в $1,2 трлн.
• Социальная медиа-гигант может быть вынужден удалить зависимые функции, такие как бесконечная прокрутка.
• Генеральный прокурор Калифорнии отметил, что другие социальные медиа-платформы также будут привлечены к ответственности.
Во время своих вступительных заявлений заместитель генерального прокурора Калифорнии Меган О'Нил сказала, что Meta выбирает прибыль вместо безопасности, скрывая «реальность» пользователей младше 13 лет на своих платформах. Она отметила, что бизнес-модель компании заключается в том, чтобы «зацепить пользователей, удерживать их как можно дольше, собирать их данные и затем скрывать правду от общественности».
«Этот процесс может стать концом социальных медиа, как мы их знаем», - сказала Кейт Уиник, главный аналитик Forrester.
«Meta просто первая в очереди», - сказал генеральный прокурор Калифорнии Роб Бонта, поскольку различные генеральные прокуроры штатов США подают иски против социальных медиа-компаний за причинение вреда.