Meta-ի դատավարությունը կարող է փոխել սոցիալական մեդիան
Meta-ն հայտարարում է, որ կարող է դիմակայել $1.2 տրիլիոնի վնասների իր վերջին դատավարության ընթացքում Կալիֆոռնիայում։ Սոցիալական մեդիայի այս խոշոր ընկերությունը կարող է ստիպված լինել հեռացնել կախվածություն առաջացնող հատկություններ, ինչպիսիք են անվերջ սքրոլինգը։ Կալիֆոռնիայի գլխավոր դատախազը նշում է, որ այլ սոցիալական մեդիա հարթակները նույնպես պատասխանատվության կենթարկվեն։
• Meta-ն նշում է, որ կարող է դիմակայել $1.2 տրիլիոնի վնասների։
• Սոցիալական մեդիայի հսկան կարող է ստիպված լինել հեռացնել կախվածություն առաջացնող հատկություններ, ինչպիսիք են անվերջ սքրոլինգը։
• Կալիֆոռնիայի գլխավոր դատախազը նշում է, որ այլ սոցիալական մեդիա հարթակները նույնպես պատասխանատվության կենթարկվեն։
Դատավարության ընթացքում Կալիֆոռնիայի փոխդատախազ Մեգան Օ'Նիլը հայտարարեց, որ Meta-ն ընտրում է շահույթը անվտանգության փոխարեն, թաքցնելով 13-ից ցածր երեխաների իրականությունը իր հարթակներում։ Նա նշեց, որ ընկերության բիզնես մոդելը «կապել օգտվողներին, պահել նրանց որքան հնարավոր է երկար, հավաքել նրանց տվյալները և հետո թաքցնել ճշմարտությունը հանրությունից»։
«Այս դատավարությունը կարող է լինել սոցիալական մեդիայի վերջը, ինչպես մենք գիտենք», - ասաց Kate Winick-ը, Forrester-ի գլխավոր վերլուծաբան։
«Meta-ն պարզապես առաջինն է հերթում», - ասաց Կալիֆոռնիայի գլխավոր դատախազ Ռոբ Բոնտան, քանի որ տարբեր ԱՄՆ նահանգների դատախազները դատի են տալիս սոցիալական մեդիա ընկերություններին վնասների համար։

News | 2026/08/21 11:00
Meta states that it could face $1.2 trillion in damages in its latest social media trial in California. The social media giant may be forced to remove addictive features such as infinite scrolling. The California Attorney General indicated that other social media platforms will also be held accountable.
• Meta claims it could face $1.2 trillion in damages.
• The social media giant may have to remove addictive features like infinite scrolling.
• The California Attorney General indicated that other social media platforms will also be held accountable.
During her opening statements, California Deputy Attorney General Megan O'Neill stated that Meta is choosing profit over safety, hiding the "reality" of under-13s on its platforms. She noted that the company's business model is to "hook users, hold them for as long as possible, harvest their data, and then hide the truth from the public."
"This trial could potentially be the end of social media as we know it," said Kate Winick, a principal analyst at Forrester.
"Meta is just the 'first in line,'" said California Attorney General Rob Bonta, as various U.S. state attorneys general take social media companies to court over harms.