Մերձավոր Արևելքի հակամարտության պատճառով Մեծ Բրիտանիայի տնտեսական աճը հայտնվել է սպառնալիքի տակ
Մեծ Բրիտանիայի տնտեսությունը վերականգնման վստահ տեմպեր է ցուցադրում, սակայն հետագա աճը վտանգված է էներգակիրների բարձր գների և Մերձավոր Արևելքում աշխարհաքաղաքական լարվածության պատճառով, հայտնում է CNBC-ն:
Երկրորդ եռամսյակում Մեծ Բրիտանիայի ՀՆԱ-ն աճել է 0.4%-ով՝ տարվա առաջին երեք ամիսներին գրանցված 0.6% աճից հետո: Նույն ժամանակահատվածում կորպորատիվ ներդրումներն աճել են 1.7%-ով, ինչը զգալիորեն գերազանցել է փորձագետների սպասումները, որոնք կանխատեսում էին 0.5% անկում: Deutsche Bank-ի՝ Մեծ Բրիտանիայի հարցերով գլխավոր տնտեսագետ Սանջայ Ռաջան նշել է, որ այս ցուցանիշները թույլ են տալիս երկրին մնալ «Մեծ յոթնյակի» պետությունների շարքում ամենաարագ աճող տնտեսությունը: Միևնույն ժամանակ նա հավելել է, որ «որոշակի դանդաղումը մնում է հավանական»՝ վառելիքի արժեքի աճի՝ բնակչության եկամուտների վրա գործադրած ճնշման ֆոնին:
Ապրիլին ԱՄՀ-ն նախազգուշացրել էր, որ ԱՄՆ-ի, Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտությունը կարող է ավելի մեծ հարված հասցնել երկրի տնտեսական հեռանկարներին, քան մյուս զարգացած պետություններին՝ նավթի և գազի ներմուծումից Մեծ Բրիտանիայի բարձր կախվածության պատճառով: Ֆինանսների նախարարությունն արդեն վարչապետ Էնդի Բերնհեմին ներկայացրել է վատագույն սցենարը, ըստ որի՝ հաջորդ տարի տնտեսական աճը կարող է նվազել մինչև 0.3%, եթե Հորմուզի նեղուցում մատակարարումների խափանումներ առաջանան: Pictet Asset Management-ի ներկայացուցիչները նույնպես ընդգծում են, որ ներկայիս զարգացումը կենտրոնացած է ծառայությունների ոլորտում, մինչդեռ արդյունաբերական արտադրությունն ու շինարարությունն անկում են գրանցում:

Экономический рост Великобритании под угрозой из-за конфликта на Ближнем Востоке
Экономика Великобритании демонстрирует уверенные темпы восстановления, однако дальнейший рост находится под угрозой из-за высоких цен на энергоресурсы и геополитической напряженности на Ближнем Востоке, сообщает CNBC.
Во втором квартале ВВП Великобритании вырос на 0,4% после роста на 0,6% в первые три месяца года. В тот же период корпоративные инвестиции увеличились на 1,7%, что значительно превысило ожидания экспертов, которые предсказывали снижение на 0,5%. Главный экономист Deutsche Bank по Великобритании Санжай Раджан отметил, что эти показатели позволяют стране оставаться одной из самых быстрорастущих экономик среди стран «Большой семерки». В то же время он добавил, что «определенное замедление остается вероятным» на фоне давления роста цен на топливо на доходы населения.
В апреле МВФ предупредил, что конфликт между США, Израилем и Ираном может оказать более серьезное влияние на экономические перспективы страны, чем на другие развитые государства, из-за высокой зависимости Великобритании от импорта нефти и газа. Министерство финансов уже представило премьер-министру Энди Бернхему пессимистичный сценарий, согласно которому в следующем году экономический рост может снизиться до 0,3%, если возникнут перебои с поставками в Ормузском проливе. Представители Pictet Asset Management также подчеркивают, что текущее развитие сосредоточено в секторе услуг, в то время как промышленное производство и строительство показывают падение.