Մեքսիկան նախատեսում է 2030 թվականին ավելացնել մոտ 32 ԳՎ արտադրական հզորություն, որի շուրջ 70%-ը կլինի վերականգնվող աղբյուրներից: Շեյնբաումի կառավարությունը ստեղծել է ավելի շատ հնարավորություններ մասնավոր վերականգնվող ներդրումների համար, պահպանելով պետական CFE-ի գերիշխող դերը: Մեծ արևային, մարտկոցների պահեստավորման և քամու նախագծերը առաջ են ընթանում, քանի որ Մեքսիկան նպատակ ունի 2030 թվականին վերականգնվող էներգիայի մասնաբաժինը հասցնել առնվազն 38%-ի:
Ավելի վաղ կառավարությունը, որը ղեկավարում էր նախկին նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը (AMLO), խոչընդոտել էր ներդրումները էներգետիկ ոլորտում, սակայն Շեյնբաումի նախագահության ընթացքում իրավիճակը փոխվել է: Նա հայտարարել է, որ մասնավոր ընկերությունները կարող են ավելացնել մինչև 9.6 ԳՎ վերականգնվող հզորություն 2030 թվականին:
Մեքսիկայում այժմ գործում է 76 քամու կայան, որոնց ընդհանուր հզորությունը կազմում է 8,131 ՄՎտ, իսկ արևային էներգիայի ոլորտը, ըստ կանխատեսումների, կարող է 2035 թվականին ավելանալ մինչև 37.8 ԳՎ:

Mexico plans to add roughly 32 GW of generation capacity by 2030, with around 70% of the new capacity coming from renewable sources. Sheinbaum’s government has created more room for private renewable investment while retaining a dominant role for the state-owned CFE. Major solar, battery-storage, and wind projects are moving forward as Mexico targets renewables for at least 38% of electricity generation by 2030.
After a delayed start under the previous government, Mexico is now well on its way to undergoing a green transition. President Claudia Sheinbaum has launched an energy reform that opens Mexico’s energy sector to greater private investment and focuses on expanding the country’s renewable energy sector.
Currently, Mexico has 76 wind farms with an installed capacity of 8,131 MW, and solar power capacity is projected to grow to 37.8 GW by 2035.