Մեքսիկան նախատեսում է 2030 թվականին ավելացնել մոտ 32 ԳՎ արտադրական հզորություն, որի շուրջ 70%-ը կլինի վերականգնվող աղբյուրներից: Շեյնբաումի կառավարությունը ստեղծել է ավելի շատ հնարավորություններ մասնավոր վերականգնվող ներդրումների համար, պահպանելով պետական CFE-ի գերիշխող դերը: Մեծ արևային, մարտկոցների պահեստավորման և քամու նախագծերը առաջ են ընթանում, քանի որ Մեքսիկան նպատակ ունի 2030 թվականին վերականգնվող էներգիայի մասնաբաժինը հասցնել առնվազն 38%-ի:
Ավելի վաղ կառավարությունը, որը ղեկավարում էր նախկին նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը (AMLO), խոչընդոտել էր ներդրումները էներգետիկ ոլորտում, սակայն Շեյնբաումի նախագահության ընթացքում իրավիճակը փոխվել է: Նա հայտարարել է, որ մասնավոր ընկերությունները կարող են ավելացնել մինչև 9.6 ԳՎ վերականգնվող հզորություն 2030 թվականին:
Մեքսիկայում այժմ գործում է 76 քամու կայան, որոնց ընդհանուր հզորությունը կազմում է 8,131 ՄՎտ, իսկ արևային էներգիայի ոլորտը, ըստ կանխատեսումների, կարող է 2035 թվականին ավելանալ մինչև 37.8 ԳՎ:

Мексика планирует добавить около 32 ГВт новых мощностей к 2030 году, из которых около 70% будет получено из возобновляемых источников. Правительство Шейнбаум создало больше возможностей для частных инвестиций в возобновляемую энергетику, сохраняя доминирующую роль государственной компании CFE. Крупные солнечные, аккумуляторные и ветровые проекты продолжают развиваться, поскольку Мексика нацелена на то, чтобы как минимум 38% электроэнергии к 2030 году производилось из возобновляемых источников.
Ранее правительство, возглавляемое бывшим президентом Андресом Мануэлем Лопесом Обрадором (AMLO), препятствовало инвестициям в энергетический сектор, однако при президентстве Шейнбаум ситуация изменилась. Она объявила, что частные компании смогут добавить до 9,6 ГВт возобновляемых мощностей к 2030 году.
В Мексике сейчас функционирует 76 ветровых электростанций с установленной мощностью 8,131 МВт, а солнечная энергетика, по прогнозам, может вырасти до 37,8 ГВт к 2035 году.