«Մեքքայի համաձայնագիրը» կարող է փոխել Մերձավոր Արևելքում անվտանգության հավասարակշռությունը
Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան և Պակիստանը ստորագրել են «Մեքքայի համաձայնագիրը», որը, թուրքական լրատվամիջոցների գնահատմամբ, կարող է էական ազդեցություն ունենալ Մերձավոր Արևելքում անվտանգության ներկայիս հավասարակշռության վրա։
Թուրքական լրատվամիջոցները համաձայնագրով նախատեսված հավաքական պաշտպանության մեխանիզմը համեմատում են ՆԱՏՕ-ի Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի 5-րդ հոդվածի հետ։ Ըստ հրապարակված տեղեկությունների՝ համաձայնագիրը նախատեսում է, որ երեք երկրներից որևէ մեկի դեմ իրականացված հարձակումը կհամարվի հարձակում համաձայնագրի բոլոր մասնակիցների դեմ։
Թուրքական լրատվամիջոցները նշում են, որ նոր ձևաչափը մեկ ընդհանուր պաշտպանական համակարգում միավորում է Թուրքիայի ռազմական ներուժը, Պակիստանի միջուկային կարողությունները և Սաուդյան Արաբիայի տարածաշրջանային ազդեցությունը։ Ըստ հրապարակումների՝ դաշինքի հիմնական նպատակներից մեկը երեք երկրների համատեղ զսպման կարողությունների ամրապնդումն է։

«Мекканское соглашение» может изменить баланс безопасности на Ближнем Востоке
Турция, Саудовская Аравия и Пакистан подписали «Мекканское соглашение», которое, по оценкам турецких СМИ, может существенно повлиять на текущий баланс безопасности на Ближнем Востоке.
Турецкие СМИ сравнивают механизм коллективной обороны, предусмотренный соглашением, с 5-й статьей Североатлантического договора НАТО. Согласно опубликованной информации, соглашение предполагает, что нападение на любое из трех стран будет считаться атакой на всех участников соглашения.
Турецкие СМИ отмечают, что новая формация объединяет военные силы Турции, ядерные возможности Пакистана и региональное влияние Саудовской Аравии в единую систему обороны. По сообщениям, одной из основных целей альянса является укрепление совместных сдерживающих возможностей трех стран.