«Մեքքայի համաձայնագիրը» կարող է փոխել Մերձավոր Արևելքում անվտանգության հավասարակշռությունը
Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան և Պակիստանը ստորագրել են «Մեքքայի համաձայնագիրը», որը, թուրքական լրատվամիջոցների գնահատմամբ, կարող է էական ազդեցություն ունենալ Մերձավոր Արևելքում անվտանգության ներկայիս հավասարակշռության վրա։
Թուրքական լրատվամիջոցները համաձայնագրով նախատեսված հավաքական պաշտպանության մեխանիզմը համեմատում են ՆԱՏՕ-ի Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի 5-րդ հոդվածի հետ։ Ըստ հրապարակված տեղեկությունների՝ համաձայնագիրը նախատեսում է, որ երեք երկրներից որևէ մեկի դեմ իրականացված հարձակումը կհամարվի հարձակում համաձայնագրի բոլոր մասնակիցների դեմ։
Թուրքական լրատվամիջոցները նշում են, որ նոր ձևաչափը մեկ ընդհանուր պաշտպանական համակարգում միավորում է Թուրքիայի ռազմական ներուժը, Պակիստանի միջուկային կարողությունները և Սաուդյան Արաբիայի տարածաշրջանային ազդեցությունը։ Ըստ հրապարակումների՝ դաշինքի հիմնական նպատակներից մեկը երեք երկրների համատեղ զսպման կարողությունների ամրապնդումն է։

Turkey, Saudi Arabia, and Pakistan have signed the 'Mecca Agreement', which, according to Turkish media, could significantly impact the current balance of security in the Middle East.
Turkish media compare the collective defense mechanism outlined in the agreement to Article 5 of NATO's North Atlantic Treaty. According to published information, the agreement stipulates that an attack on any one of the three countries will be considered an attack on all signatories of the agreement.
Turkish media note that the new format integrates Turkey's military power, Pakistan's nuclear capabilities, and Saudi Arabia's regional influence into a single defense system. Reports indicate that one of the main objectives of the alliance is to strengthen the joint deterrent capabilities of the three countries.