Մեցամորյան ԱԷԿ-ը ունի բարձր ամրություն և դիմացկունություն արտաքին ազդեցությունների նկատմամբ, իսկ դրա փակումը կհանգեցնի Հայաստանի էներգետիկ կախվածության ուժեղացմանը այլ երկրներից: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա նշել է, որ այսօր Մեցամորյան ԱԷԿ-ը համակարգային նշանակություն ունի Հայաստանի էներգետիկ հավասարակշռության մեջ և ապահովում է երկրի էլեկտրաէներգիայի արտադրության մոտ 30%-ը:
«Հուսալի և մատչելի էլեկտրաէներգիայի կայուն արտադրությունը թույլ է տվել Հայաստանին տարիներ շարունակ զարգացնել արդյունաբերությունը և ապահովել տեխնոլոգիական առաջընթաց», - ասել է Զախարովան:
Նա նաև ընդգծել է, որ ժամանակակից պայմաններում ատոմային էներգետիկան հանդիսանում է պետական ինքնիշխանության և էներգետիկ անվտանգության գործոններից մեկը:
«Իր սեփական ԱԷԿ-ի փակումը չի հանգեցնի այլ բաների, քան էներգետիկ ոլորտում երկրի կախվածության ուժեղացմանը այլ երկրներից», - նշել է նա:
Մեցամորյան ԱԷԿ-ը տարածաշրջանի միակ ատոմային էլեկտրակայանն է, որը գտնվում է Մեցամոր քաղաքի մոտ, Երևանից մոտ 30 կմ արևմուտք: Այն հանդիսանում է երկրի էլեկտրաէներգիայի հիմնական աղբյուրներից մեկը:
Հայաստանի իշխանությունները նախատեսում են 8-10 տարվա ընթացքում կառուցել նոր ԱԷԿ, որի նախագծման աշխատանքները իրականացվում են «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի մասնակցությամբ:

Мецаморская АЭС обладает высокой прочностью, ее закрытие усилит зависимость Армении от других стран
Мецаморская АЭС обладает высокой прочностью и устойчивостью к внешним воздействиям, а ее закрытие приведет к усилению энергетической зависимости Армении от других стран. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя высказывания относительно безопасности станции.
«Армянская АЭС обладает высокой прочностью и устойчивостью к внешним воздействиям, что подтверждено результатами многочисленных исследований и стресс-тестов», — говорится в комментарии Захаровой, опубликованном на сайте МИД РФ.
Она отметила, что сегодня Мецаморская АЭС является системообразующим элементом энергетического баланса Армении и обеспечивает около 30% производства электроэнергии в республике.
«Стабильная генерация доступной электроэнергии позволяет Армении на протяжении многих лет развивать промышленность, обеспечивать технологический прогресс», — заявила представитель российского внешнеполитического ведомства.
По ее словам, в современных условиях атомная энергетика является одним из факторов суверенитета и энергетической безопасности государства.
«Закрытие собственной АЭС не приведет ни к чему, кроме как к усилению зависимости государства в сфере энергетики от других стран», — подчеркнула Захарова.
Она также напомнила, что российские и армянские специалисты реализуют комплекс мероприятий по повторному продлению срока эксплуатации Армянской АЭС до 2036 года.