Մեծամորի ատոմակայանի մասին կեղծ պնդումները հայ-ռուսական հարաբերությունները վնասելու փորձ են․ ՌԴ ԱԳՆ
Մեծամորի ԱԷԿ-ը Հայաստանի էներգետիկ հաշվեկշռի համակարգաստեղծ տարր է, և դրա փակումը միայն կմեծացնի հանրապետության էներգետիկ կախվածությունը այլ երկրներից: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մեծամորի ԱԷԿ-ը արտադրում է էլեկտրաէներգիայի մոտ 30%-ը, ինչը թույլ է տալիս Հայաստանին զարգացնել իր արդյունաբերությունը:
«Ժամանակակից աշխարհում միջուկային էներգիայի խաղաղ օգտագործումը ինքնիշխանության և էներգետիկ անվտանգության գործոն է», - ընդգծել է Զախարովան:
Նա նաև նշել է, որ Մեծամորի ատոմակայանի սպառնալիքների մասին կեղծ պնդումները, կարծես թե, փորձ են ռուս-հայկական հարաբերություններում անհամաձայնություն սերմանելու:

The Metsamor NPP is a system-forming element of Armenia's energy balance, and its closure would only increase the country's energy dependence on other nations. This was stated by Maria Zakharova, spokesperson for the Russian Foreign Ministry, who noted that the Metsamor NPP produces about 30% of the electricity, enabling Armenia to develop its industry.
“In the modern world, the peaceful use of nuclear energy is a factor of sovereignty and energy security,” Zakharova emphasized.
She also mentioned that the false claims about threats from the Metsamor NPP seem to be an attempt to sow discord in Armenian-Russian relations.