Մեծամորի ատոմակայանի մասին կեղծ պնդումները հայ-ռուսական հարաբերությունները վնասելու փորձ են․ ՌԴ ԱԳՆ
Մեծամորի ԱԷԿ-ը Հայաստանի էներգետիկ հաշվեկշռի համակարգաստեղծ տարր է, և դրա փակումը միայն կմեծացնի հանրապետության էներգետիկ կախվածությունը այլ երկրներից: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մեծամորի ԱԷԿ-ը արտադրում է էլեկտրաէներգիայի մոտ 30%-ը, ինչը թույլ է տալիս Հայաստանին զարգացնել իր արդյունաբերությունը:
«Ժամանակակից աշխարհում միջուկային էներգիայի խաղաղ օգտագործումը ինքնիշխանության և էներգետիկ անվտանգության գործոն է», - ընդգծել է Զախարովան:
Նա նաև նշել է, որ Մեծամորի ատոմակայանի սպառնալիքների մասին կեղծ պնդումները, կարծես թե, փորձ են ռուս-հայկական հարաբերություններում անհամաձայնություն սերմանելու:

Ложные утверждения о Мецаморской АЭС - попытка подорвать армяно-российские отношения, - МИД РФ
Мецаморская АЭС является системообразующим элементом энергетического баланса Армении, и ее закрытие только увеличит энергетическую зависимость республики от других стран. Об этом заявила официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова, отметив, что Мецаморская АЭС производит около 30% электроэнергии, что позволяет Армении развивать свою промышленность.
«В современном мире мирное использование ядерной энергии является фактором суверенитета и энергетической безопасности», - подчеркнула Захарова.
Она также отметила, что ложные утверждения о угрозах со стороны Мецаморской АЭС, похоже, являются попыткой посеять разногласия в армяно-российских отношениях.