Աշխարհի ֆինանսական շուկան ավարտում է բացառիկ ուժեղ հաշվետվությունների սեզոնը, և միտումը, որը մնում է կենտրոնում, կապված է մեծ տեխնոլոգիական ընկերությունների կապիտալ ծախսերի (capex) աճի հետ: «Մեծ տեխնոլոգիաների նպատակները նոր տվյալների կենտրոններ կառուցելու համար շարունակում են մնալ շատ ուժեղ», - ասում է Jed Ellerbroek-ը, Argent Capital Management-ի ներդրումային մենեջերը:
Այդուհանդերձ, նույնիսկ արհեստական բանականության բումի շնորհիվ, որը աջակցում է մի քանի տարվա բուլլ շուկային, դա ավտոմատ կերպով չի ընդունվի որպես դրական: Ներդրողների անհանգստությունը AI ծախսերի վերադարձի վերաբերյալ ազդել է ավելի լայն շուկայի վրա, երբ Alphabet-ը անցյալ ամսին բարձրացրեց 2026 թվականի կապիտալ ծախսերի կանխատեսումը մինչև $205 միլիարդ: Դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ ընկերությունը հայտարարեց, որ նախատեսում է «նշանակալիորեն ավելացնել» իր կապիտալ ծախսերը 2027 թվականին:
Alphabet-ի բաժնետոմսերը անմիջապես ընկել են ավելի քան 7% անցյալ ամսվա թարմացումից հետո, սակայն այս տարի դեռ մոտ 10% աճել են: Microsoft-ը և Amazon-ը իրենց եռամսյակային արդյունքները հրապարակելուց հետո ներդրողների անհանգստությունները վերադարձի վերաբերյալ կարծես թե հանգստացել են: Microsoft-ը պահպանեց 2026 թվականի կապիտալ ծախսերը, բայց կանխատեսեց աճ 2027 ֆինանսական տարում պահանջարկի պատճառով, իսկ Amazon-ը հայտարարեց, որ իր կապիտալ ծախսերը կարող են հասնել $220 միլիարդի:
Այս երկու բաժնետոմսերը իրենց համապատասխան արդյունքների շնորհիվ jumped են ավելի քան 15%: «Ներդրողները կարծես թե շարունակաբար զգացմունքների շրջան են անցնում», - ասում է Ellerbroek-ը:
Ինչպես նշում է D.A. Davidson-ի Gil Luria-ն, շուկան թույլ կտա ընկերություններին ծախսել այնքան ժամանակ, քանի դեռ իրենց եկամուտները աճում են ավելի արագ, քան կապիտալ ծախսերը, և դեռևս բարձրացնում են շահութաբերությունը:
«Մենք դեռ պետք է տեսնենք, որ այդ ծախսերը փոխանցվեն այն ընկերություններին, որոնք AI-ն ներառելու են իրենց բիզնես մոդելներում», - ասում է Ron Albahary-ն:

Big Tech spending continues to rise
The market is winding down an exceptionally strong reporting season, and there's an underlying trend that remains front and center. "Big Tech intentions to spend on capex building new data centers remains as intense as ever," said Jed Ellerbroek, portfolio manager at Argent Capital Management. However, even for a multiyear bull market bolstered by the artificial intelligence boom, that won't automatically be taken as a positive. Nervousness from investors about return on investment from AI spending impacted the broader market after Alphabet last month hiked its 2026 capex outlook to as high as $205 billion. That came after the company said it was planning to "significantly increase" its capex yet again in 2027.
Alphabet's stock sank more than 7% immediately after last month's update, but it is still up roughly 10% this year. However, worries about returns on investment seemed to settle down after Microsoft and Amazon reported their quarterly results. Microsoft held its 2026 capex steady but called for growth in fiscal 2027 due to demand, while Amazon said its capex for the year could hit $220 billion as a result of increasing memory costs.
Those two stocks each jumped more than 15% on the back of their respective results. "Investors are just kind of like cycling through emotions about it on a seemingly continual basis," Ellerbroek said.
According to D.A. Davidson's Gil Luria, the market will give companies license to spend as long as their revenues are growing at a faster pace than capex while still increasing margins.
“We still need to see a handoff from those spenders to those companies that are going to incorporate AI into their business models,” said Ron Albahary.