Աշխարհի ֆինանսական շուկան ավարտում է բացառիկ ուժեղ հաշվետվությունների սեզոնը, և միտումը, որը մնում է կենտրոնում, կապված է մեծ տեխնոլոգիական ընկերությունների կապիտալ ծախսերի (capex) աճի հետ: «Մեծ տեխնոլոգիաների նպատակները նոր տվյալների կենտրոններ կառուցելու համար շարունակում են մնալ շատ ուժեղ», - ասում է Jed Ellerbroek-ը, Argent Capital Management-ի ներդրումային մենեջերը:
Այդուհանդերձ, նույնիսկ արհեստական բանականության բումի շնորհիվ, որը աջակցում է մի քանի տարվա բուլլ շուկային, դա ավտոմատ կերպով չի ընդունվի որպես դրական: Ներդրողների անհանգստությունը AI ծախսերի վերադարձի վերաբերյալ ազդել է ավելի լայն շուկայի վրա, երբ Alphabet-ը անցյալ ամսին բարձրացրեց 2026 թվականի կապիտալ ծախսերի կանխատեսումը մինչև $205 միլիարդ: Դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ ընկերությունը հայտարարեց, որ նախատեսում է «նշանակալիորեն ավելացնել» իր կապիտալ ծախսերը 2027 թվականին:
Alphabet-ի բաժնետոմսերը անմիջապես ընկել են ավելի քան 7% անցյալ ամսվա թարմացումից հետո, սակայն այս տարի դեռ մոտ 10% աճել են: Microsoft-ը և Amazon-ը իրենց եռամսյակային արդյունքները հրապարակելուց հետո ներդրողների անհանգստությունները վերադարձի վերաբերյալ կարծես թե հանգստացել են: Microsoft-ը պահպանեց 2026 թվականի կապիտալ ծախսերը, բայց կանխատեսեց աճ 2027 ֆինանսական տարում պահանջարկի պատճառով, իսկ Amazon-ը հայտարարեց, որ իր կապիտալ ծախսերը կարող են հասնել $220 միլիարդի:
Այս երկու բաժնետոմսերը իրենց համապատասխան արդյունքների շնորհիվ jumped են ավելի քան 15%: «Ներդրողները կարծես թե շարունակաբար զգացմունքների շրջան են անցնում», - ասում է Ellerbroek-ը:
Ինչպես նշում է D.A. Davidson-ի Gil Luria-ն, շուկան թույլ կտա ընկերություններին ծախսել այնքան ժամանակ, քանի դեռ իրենց եկամուտները աճում են ավելի արագ, քան կապիտալ ծախսերը, և դեռևս բարձրացնում են շահութաբերությունը:
«Մենք դեռ պետք է տեսնենք, որ այդ ծախսերը փոխանցվեն այն ընկերություններին, որոնք AI-ն ներառելու են իրենց բիզնես մոդելներում», - ասում է Ron Albahary-ն:

Расходы крупных технологий продолжают расти
Рынок завершает исключительно сильный сезон отчетности, и есть одна тенденция, которая остается в центре внимания: «Намерения крупных технологий тратить на капитальные расходы для строительства новых дата-центров остаются столь же интенсивными, как и прежде», - говорит Джед Эллербрук, управляющий портфелем в Argent Capital Management.
Тем не менее, даже для многолетнего бычьего рынка, поддерживаемого бумом искусственного интеллекта, это не будет автоматически восприниматься как положительное. Нервозность инвесторов по поводу возврата инвестиций от расходов на ИИ повлияла на более широкий рынок после того, как Alphabet в прошлом месяце повысила свои прогнозы капитальных расходов на 2026 год до $205 миллиардов. Это произошло после того, как компания заявила, что планирует «значительно увеличить» свои капитальные расходы еще раз в 2027 году.
Акции Alphabet упали более чем на 7% сразу после обновления в прошлом месяце, однако они все еще выросли примерно на 10% в этом году. Тем не менее, беспокойства по поводу возвратов инвестиций, похоже, утихли после того, как Microsoft и Amazon опубликовали свои квартальные результаты. Microsoft сохранила свои капитальные расходы на 2026 год, но заявила о росте в 2027 финансовом году из-за спроса, в то время как Amazon заявила, что ее капитальные расходы могут достичь $220 миллиардов из-за увеличения затрат на память.
Эти две акции выросли более чем на 15% на фоне своих результатов. «Инвесторы, кажется, постоянно проходят через эмоции», - сказал Эллербрук.
По словам Гила Лурии из D.A. Davidson, рынок позволит компаниям тратить, пока их доходы растут быстрее, чем капитальные расходы, и при этом увеличивают маржу.
«Нам все еще нужно увидеть, что эти расходы передаются компаниям, которые будут интегрировать ИИ в свои бизнес-модели», - сказал Рон Албахари.