Մեծ նավթային ընկերությունները երկրորդ եռամսյակում $48 միլիարդ շահույթ են ստացել և մոտ $90 միլիարդ կանխիկ, ինչը պատմական բարձրագույն ցուցանիշ է:
Այս շահույթը նոր քաղաքական և բնապահպանական հակազդեցություն է առաջացրել, Թրամփը մեղադրում է Exxon Mobil և Chevron-ին, որ նրանք «շատ գումար են վաստակում» Իրանի պատերազմի ֆոնին, և աճում են կոչերը՝ կիրառել շահույթի հարկ:
Նավթային ընկերությունները դեռ չեն սկսել ծախսերի մեծացում, ինչը հարցեր է առաջացնում, թե արդյոք կանխիկը կուղղվի ներդրումների, պարտքերի նվազեցման կամ բաժնետերերի վերադարձի:
Որտեղ է գնում գումարը?
IEEFA-ի վերլուծաբան Քլարկ Ուիլյամս-Դերիի խոսքով, նավթային ընկերությունները հիմնականում փորձում են կուտակել կանխիկ պահուստներ և նվազեցնել պարտքերը՝ բարելավելով իրենց ֆինանսական հաշվեկշիռները:
Նավթային ընկերությունների ֆինանսական խաղի cynical ձևակերպումը կարող է լինել՝ «Պահանջեք պատերազմի»: Նավթային մեծ ընկերությունները պետք են ժամանակ առ ժամանակ գների բարձրացում՝ իրենց ֆինանսները ամրապնդելու համար:
Շահույթն ու կանխիկի բոնուսը «չի կարող լինել կայուն»
Նավթային և գազային մեծ ընկերությունները արդեն ցույց են տվել, թե ինչպես են ծրագրում օգտագործել իրենց բարձր շահույթներն ու կանխիկները:
«Նրանց ծրագրերը ներառում են միաձուլումներ և ձեռքբերումներ, նոր նախագծերի ներդրումներ, պարտքերի նվազեցում և, վերջապես, բաժնետոմսերի վերադարձներ», - ասել է AJ Bell-ի ներդրումային տնօրեն Ռաս Մոլդը:
API. Շահույթի հարկերը «չեն նվազեցնում սպառողների գները»
Թրամփի քննադատության կողքին, քաղաքական ճնշումը նավթային և գազային արդյունաբերության պատերազմի շահույթների նկատմամբ աճում է:
Քաղաքական գործիչները կոչ են անում բարձրացնել հարկերը էներգետիկ մեծ ընկերությունների վրա՝ ֆինանսավորելու կլիմայական ենթակառուցվածքները:

Большие нефтяные компании получили $48 миллиардов прибыли во втором квартале и почти $90 миллиардов наличными, что является историческим максимумом:
Эта прибыль вызвала новую политическую и экологическую реакцию, Трамп обвиняет Exxon Mobil и Chevron в том, что они «зарабатывают слишком много денег» на фоне войны с Ираном, и растут призывы к введению налога на сверхприбыли:
Нефтяные компании пока не начали увеличивать расходы, что вызывает вопросы о том, пойдут ли наличные на инвестиции, сокращение долгов или возврат акционерам:
Куда идут деньги?
По словам аналитика IEEFA Кларка Уильямса-Дерри, нефтяные компании в основном пытаются накапливать денежные резервы и сокращать долги, улучшая свои финансовые показатели:
Циничный способ описать финансовую стратегию нефтяной отрасли — это «молиться за войну». Нефтяные супермажоры нуждаются в периодических скачках цен, чтобы укрепить свои финансы:
Прибыль и денежный поток «могут быть нестабильными»
Нефтяные и газовые компании уже продемонстрировали, как планируют использовать свои высокие прибыли и денежные потоки:
«Их планы включают слияния и поглощения, инвестиции в новые проекты, сокращение долгов и, наконец, возврат акционеров», — сказал директор по инвестициям AJ Bell Расс Молд:
API: Налоги на сверхприбыли «не снижают цены для потребителей»
Помимо критики Трампа, политическое давление на нефтяную и газовую отрасли растет:
Политики призывают повысить налоги на энергетические компании для финансирования климатической инфраструктуры: