Մեծ Բրիտանիայում հուլիսին ավտոմեքենաների արտադրությունը կրճատվել է 11.6%-ով
Հուլիսին Մեծ Բրիտանիայում ավտոմեքենաների արտադրությունը տարեկան կտրվածքով նվազել է 11.6%-ով՝ կազմելով 63 655 մեքենա: Այս մասին վկայում են Ավտոմեքենա արտադրողների և վաճառողների բրիտանական ընկերակցության (SMMT) տվյալները:
Հուլիսին ներքին շուկայի համար արտադրվել է 16 278 ավտոմեքենա, ինչը 3.8%-ով ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում: Արտահանման համար նախատեսված արտադրությունը տարեկան կտրվածքով կրճատվել է 15.9%-ով՝ մինչև 47 377 մեքենա:
Ընթացիկ տարվա առաջին յոթ ամիսներին երկրում ավտոմեքենաների արտադրությունը նվազել է 8.1%-ով՝ մինչև 449 634 մեքենա: Դրանցից ներքին շուկայի համար արտադրվել է 108 035 ավտոմեքենա՝ 11% անկմամբ, իսկ արտահանման համար՝ 341 599 մեքենա՝ 7.1% նվազմամբ:
Առևտրային մեքենաները (CV) չհաշված՝ հուլիսին արտադրությունը տարեկան կտրվածքով նվազել է 10.6%-ով՝ մինչև 61 767 միավոր: Դրանցից 15 534-ը՝ 9.3% աճով, արտադրվել է ներքին շուկայի համար, իսկ 46 233-ը՝ 15.8% անկմամբ, նախատեսվել է արտահանման համար:
Ինչպես հայտնում է SMMT-ն, մատակարարումները նվազել են բոլոր հիմնական շուկաներ, մասնավորապես՝ Եվրամիություն՝ 15.2%-ով, ԱՄՆ՝ 17.7%-ով, Թուրքիա՝ 18.5%-ով, Չինաստան՝ 36.9%-ով և Ճապոնիա՝ 24.4%-ով:
«Հուլիսի տվյալներն ընդգծում են, թե ներկայում ինչպիսի լարված պայմաններում են աշխատում բրիտանական ավտոարտադրողները: Թեև բացասական ցուցանիշները մասամբ պայմանավորված են ձեռնարկությունների գործունեության ժամանակավոր դադարներով և մոդելների փոփոխությամբ, իրավիճակը խորանում է արտասահմանում պահանջարկի նվազման և համաշխարհային շուկայում սուր մրցակցության պատճառով», – ասվում է SMMT-ի գործադիր տնօրեն Մայք Հոուզի մեկնաբանության մեջ:

В Великобритании в июле производство автомобилей сократилось на 11.6%
В июле в Великобритании производство автомобилей сократилось на 11.6% по сравнению с прошлым годом, составив 63 655 автомобилей. Об этом свидетельствуют данные Британской ассоциации производителей и продавцов автомобилей (SMMT):
В июле для внутреннего рынка было произведено 16 278 автомобилей, что на 3.8% больше, чем в аналогичном периоде прошлого года. Производство, предназначенное для экспорта, сократилось на 15.9% до 47 377 автомобилей:
За первые семь месяцев текущего года производство автомобилей в стране снизилось на 8.1% до 449 634 автомобилей. Из них для внутреннего рынка было произведено 108 035 автомобилей, что на 11% меньше, а для экспорта — 341 599 автомобилей, что на 7.1% меньше:
Если не считать коммерческие автомобили (CV), в июле производство сократилось на 10.6% до 61 767 единиц. Из них 15 534 были произведены для внутреннего рынка, что на 9.3% больше, а 46 233 — для экспорта, что на 15.8% меньше:
Как сообщает SMMT, поставки снизились на всех основных рынках, в частности, в Европейском Союзе на 15.2%, в США на 17.7%, в Турции на 18.5%, в Китае на 36.9% и в Японии на 24.4%:
«Данные за июль подчеркивают, в каких напряженных условиях работают британские автопроизводители. Хотя отрицательные показатели частично связаны с временными остановками в работе предприятий и изменениями моделей, ситуация усугубляется снижением спроса за границей и острой конкуренцией на мировом рынке», — говорится в комментарии исполнительного директора SMMT Майка Хоузи.