Մեծ Բրիտանիայում հուլիսին ավտոմեքենաների արտադրությունը կրճատվել է 11.6%-ով
Հուլիսին Մեծ Բրիտանիայում ավտոմեքենաների արտադրությունը տարեկան կտրվածքով նվազել է 11.6%-ով՝ կազմելով 63 655 մեքենա: Այս մասին վկայում են Ավտոմեքենա արտադրողների և վաճառողների բրիտանական ընկերակցության (SMMT) տվյալները:
Հուլիսին ներքին շուկայի համար արտադրվել է 16 278 ավտոմեքենա, ինչը 3.8%-ով ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում: Արտահանման համար նախատեսված արտադրությունը տարեկան կտրվածքով կրճատվել է 15.9%-ով՝ մինչև 47 377 մեքենա:
Ընթացիկ տարվա առաջին յոթ ամիսներին երկրում ավտոմեքենաների արտադրությունը նվազել է 8.1%-ով՝ մինչև 449 634 մեքենա: Դրանցից ներքին շուկայի համար արտադրվել է 108 035 ավտոմեքենա՝ 11% անկմամբ, իսկ արտահանման համար՝ 341 599 մեքենա՝ 7.1% նվազմամբ:
Առևտրային մեքենաները (CV) չհաշված՝ հուլիսին արտադրությունը տարեկան կտրվածքով նվազել է 10.6%-ով՝ մինչև 61 767 միավոր: Դրանցից 15 534-ը՝ 9.3% աճով, արտադրվել է ներքին շուկայի համար, իսկ 46 233-ը՝ 15.8% անկմամբ, նախատեսվել է արտահանման համար:
Ինչպես հայտնում է SMMT-ն, մատակարարումները նվազել են բոլոր հիմնական շուկաներ, մասնավորապես՝ Եվրամիություն՝ 15.2%-ով, ԱՄՆ՝ 17.7%-ով, Թուրքիա՝ 18.5%-ով, Չինաստան՝ 36.9%-ով և Ճապոնիա՝ 24.4%-ով:
«Հուլիսի տվյալներն ընդգծում են, թե ներկայում ինչպիսի լարված պայմաններում են աշխատում բրիտանական ավտոարտադրողները: Թեև բացասական ցուցանիշները մասամբ պայմանավորված են ձեռնարկությունների գործունեության ժամանակավոր դադարներով և մոդելների փոփոխությամբ, իրավիճակը խորանում է արտասահմանում պահանջարկի նվազման և համաշխարհային շուկայում սուր մրցակցության պատճառով», – ասվում է SMMT-ի գործադիր տնօրեն Մայք Հոուզի մեկնաբանության մեջ:

In July, car production in the UK decreased by 11.6% year-on-year, totaling 63,655 vehicles. This is according to data from the Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT):
In July, 16,278 cars were produced for the domestic market, which is 3.8% more than in the same period last year. Production intended for export fell by 15.9% to 47,377 vehicles:
In the first seven months of the current year, car production in the country decreased by 8.1% to 449,634 vehicles. Of these, 108,035 cars were produced for the domestic market, down 11%, while 341,599 were for export, down 7.1%:
Excluding commercial vehicles (CV), production in July decreased by 10.6% to 61,767 units. Of these, 15,534 were produced for the domestic market, up 9.3%, while 46,233 were intended for export, down 15.8%:
According to SMMT, supplies have decreased in all major markets, particularly in the European Union by 15.2%, the USA by 17.7%, Turkey by 18.5%, China by 36.9%, and Japan by 24.4%:
“The July figures highlight the challenging conditions under which British car manufacturers are currently operating. While the negative figures are partly due to temporary shutdowns and model changes, the situation is exacerbated by declining demand abroad and fierce competition in the global market,” said SMMT Chief Executive Mike Hawes.