Մեծ Բրիտանիայի սպառողական գների ինդեքսի (CPI) ինֆլյացիան հուլիսին աճել է 2.9%-ով, ինչը ավելի բարձր է, քան հունիսին գրանցված 2.6%-ը։ Էներգիայի գները, հատկապես գազի և էլեկտրականության, հիմնական գործոններն են եղել այս աճի համար, քանի որ Ofgem-ը հուլիսին վերանայել է գների սահմանը, և սովորական երկկողմ վառելիքի հաշիվը բարձրացել է £221-ով՝ հասնելով £1,862-ի։
Բարձր էներգիայի գները և բարձր վարկային ծախսերը բարդացնում են ինչպես կառավարության, այնպես էլ Մեծ Բրիտանիայի կենտրոնական բանկի (Bank of England) հեռանկարները, որը հուլիսին պահպանել է 3.75% տոկոսադրույքը։ Մասնագետները կանխատեսում են, որ ինֆլյացիան կարող է շարունակել աճել, հատկապես էներգիայի գների անկայունության պատճառով։
Ֆինանսների նախարար Ջոն Հիլին ասել է, որ «Մեծ Բրիտանիայի տնտեսությունը դիմացկուն է», սակայն Իրանի պատերազմը ազդում է «տնտեսական իրավիճակի վրա»։ Նա աջակցել է կառավարության միջոցներին, որոնք ուղղված են ընտանիքների ֆինանսական ծանրաբեռնվածության թեթևացմանը։

UK Inflation Jumps to 2.9% as Energy Bills Bite
The UK consumer price index (CPI) inflation rose to 2.9% in July, up from 2.6% in June. Energy prices, particularly gas and electricity, were major contributors to this increase following Ofgem's price cap adjustment in July, with the typical dual-fuel bill rising by £221 to £1,862.
Higher energy prices and elevated borrowing costs complicate the outlook for both the government and the Bank of England, which held the Bank Rate at 3.75% in July. Economists widely predict that inflation is set to continue rising, particularly due to volatile energy prices.
Chancellor John Healey stated that “Britain’s economy is resilient,” but the Iran war is impacting “prices here at home.” He backed government measures aimed at easing the financial burden on families.