Մեծ Բրիտանիայի սպառողական գների ինդեքսի (CPI) ինֆլյացիան հուլիսին աճել է 2.9%-ով, ինչը ավելի բարձր է, քան հունիսին գրանցված 2.6%-ը։ Էներգիայի գները, հատկապես գազի և էլեկտրականության, հիմնական գործոններն են եղել այս աճի համար, քանի որ Ofgem-ը հուլիսին վերանայել է գների սահմանը, և սովորական երկկողմ վառելիքի հաշիվը բարձրացել է £221-ով՝ հասնելով £1,862-ի։
Բարձր էներգիայի գները և բարձր վարկային ծախսերը բարդացնում են ինչպես կառավարության, այնպես էլ Մեծ Բրիտանիայի կենտրոնական բանկի (Bank of England) հեռանկարները, որը հուլիսին պահպանել է 3.75% տոկոսադրույքը։ Մասնագետները կանխատեսում են, որ ինֆլյացիան կարող է շարունակել աճել, հատկապես էներգիայի գների անկայունության պատճառով։
Ֆինանսների նախարար Ջոն Հիլին ասել է, որ «Մեծ Բրիտանիայի տնտեսությունը դիմացկուն է», սակայն Իրանի պատերազմը ազդում է «տնտեսական իրավիճակի վրա»։ Նա աջակցել է կառավարության միջոցներին, որոնք ուղղված են ընտանիքների ֆինանսական ծանրաբեռնվածության թեթևացմանը։

Индекс потребительских цен (CPI) в Великобритании в июле вырос на 2,9%, что выше показателя в 2,6% в июне. Цены на энергию, особенно на газ и электричество, стали основными факторами этого роста, так как Ofgem пересмотрел ценовой предел в июле, и средний двухтарифный счет за энергию увеличился на £221, достигнув £1,862.
Высокие цены на энергию и повышенные кредитные расходы усложняют перспективы как для правительства, так и для Банка Англии, который в июле сохранил процентную ставку на уровне 3,75%. Эксперты прогнозируют, что инфляция может продолжать расти, особенно из-за нестабильности цен на энергию.
Министр финансов Джон Хили заявил, что «экономика Великобритании устойчива», однако война в Иране влияет на «экономическую ситуацию». Он поддержал меры правительства, направленные на облегчение финансового бремени для семей.