Մեծ բիզնես, ստեղծված սեփական ձեռքերով. Royal Mattresses-ի և Ակբա բանկի համագործակցությունը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Լուրեր | 2026/08/14 08:34
Արամ Մնացականյանը 20 տարի առաջ սկսել է բարձրորակ մատրասների արտադրությունը:
ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Արամ Մնացականյանը 20 տարի առաջ սկսել է իր ձեռնարկատիրական գործունեությունը բարձրորակ մատրասների արտադրությամբ:
Սկզբում Արամը աշխատել է ձեռքով պատրաստված մեխանիկական սարքով, որը մինչ օրս զբաղեցնում է իր հատուկ տեղը նորագույն սարքավորումների կողքին:
Ժամանակի ընթացքում Արամը ընդլայնել է արտադրության ծավալները, սարքավորումներն ու ավտոմատացրել է մատրասների արտադրության ողջ գործընթացը:
Այսօր Արամ Մնացականյանի Royal Mattresses ընկերությունը արտադրում է մոտ 30 տեսակի մատրաս՝ տնտեսական դասից մինչև օրթոպեդիկ, ինչպես նաև բազմազան անկողնային պարագաներ, ծածկոցներ և ծածկոցներ:
Royal Mattresses-ի զարգացման ճանապարհին ընկերության գործընկերներ են դարձել Ակբա բանկը և լիզինգի շուկայի առաջատար Ակբա Լիզինգը, որոնց աջակցությամբ ընկերությունը ընդլայնվում է և սարքավորում է արտադրությունը նորագույն սարքավորումներով:
«Սկզբում մենք որոշեցինք արտադրել գծային համակարգեր փափուկ կահույքի համար, և հենց այս գծային համակարգի պատմությունից սկսվեց մեր բիզնեսը, որը հետագայում վերածվեց մատրասների, անկողնային պարագաների և մահճակալների արտադրության: Ժամանակի ընթացքում, երբ արտադրանքի ծավալները աճեցին, անհրաժեշտություն առաջացավ ավտոմատացնել բոլոր գործընթացները: Այս փուլում մեր գործընկերը դարձավ Ակբա բանկը, որի հետ մենք աշխատում ենք մինչ օրս: Տարիներ անց մենք սկսեցինք համագործակցել նաև Ակբա Լիզինգի հետ, որի աջակցությամբ ձեռք բերեցինք մի քանի սարքեր», - նշում է Royal Mattresses-ի տնօրեն Արամ Մնացականյանը:
Այս պահին Royal Mattresses ընկերությունն ունի չորս խանութ-սրահ Երևանում և Վանաձորում: Ընկերությունը շարունակում է զարգացնել իր արտադրությունը և ընդլայնել գործունեությունը:

Крупный бизнес, созданный собственными руками: Royal Mattresses в партнертве с Акба банком (ВИДЕО)
ЕРЕВАН, 14 августа. /АРКА/. Арам Мнацаканян начал свою предпринимательскую деятельность с производства высококачественных матрасов около 20 лет назад.
Поначалу Арам работал на механическом станке, изготовленном собственными руками, который и по сей день занимает свое особое место рядом с новейшим оборудованием.
С годами Арам расширяет объемы производства, оснащает его и автоматизирует весь процесс изготовления матрасов.
Сегодня компания Арама Мнацаканяна Royal Mattresses производит около 30 видов матрасов — от экономкласса до ортопедических, а также разнообразные постельные принадлежности, одеяла и покрывала.
На пути развития Royal Mattresses партнерами компании становятся Акба банк и лидер лизингового рынка Акба Лизинг, при поддержке которых компания расширяется и оснащает производство новейшим оборудованием.
«Изначально мы решили производить пружинные системы для мягкой мебели, и именно с истории одной этой пружины начался наш бизнес, который впоследствии превратился в производство матрасов, постельных принадлежностей, а также кроватей. Со временем, когда объемы продукции росли, возникла необходимость автоматизировать все процессы. На этом этапе нашим партнером стал Акба банк, с которым мы работаем по сей день. Спустя годы мы начали сотрудничать также с Акба Лизингом, при поддержке которого приобрели несколько станков», — отмечает директор компании Royal Mattresses Арам Мнацаканян.
В настоящее время компания Royal Mattresses имеет четыре магазина-салона в Ереване и Ванадзоре. Компания продолжает развивать свое производство и расширять деятельность.