Հայտնի ներդրող Մայքլ Բյուրին շարունակում է խաղադրույք կատարել ԱՄՆ ֆոնդային շուկայի անկման վրա՝ չնայած S&P 500 ինդեքսի ռեկորդային աճին, հաղորդում է CNBC-ն:
Օրերս S&P 500-ն աճել է 1.9%-ով՝ հունիսից ի վեր առաջին անգամ փակվելով պատմական առավելագույն մակարդակում՝ կորպորատիվ ուժեղ ֆինանսական արդյունքների և նավթի գների նվազման ֆոնին: Տեխնոլոգիական Nasdaq Composite ինդեքսը բարձրացել է 2.7%-ով:
Չնայած շուկայի դրական դինամիկային՝ Բյուրին թերահավատորեն է գնահատում արհեստական բանականության շուրջ ձևավորված բումը՝ համարելով, որ ոլորտի ենթակառուցվածքների նկատմամբ ներկայիս պահանջարկը երկարաժամկետ հեռանկարում կայուն չէ: Նա շարունակում է պահպանել կարճ դիրքեր iShares Semiconductor ETF, Micron, Nvidia, Caterpillar, Palantir, Tesla և Applied Materials ընկերությունների արժեթղթերում:
Ներդրողի կարծիքով՝ շուկայի ներկայիս աճը ձևավորել է ինքն իրեն սնուցող ցիկլ, որի պայմաններում տատանողականության նվազումը դրդում է ներդրումային հիմնադրամներին մեծացնել ֆինանսական լծակի կիրառումը:
«Ես շարունակում եմ հավատալ, որ շուկան մոտենում է խոշոր գագաթնակետին, և հնարավոր է անկում՝ 1987 թվականի սցենարով: Սակայն S&P 500-ի նոր պատմական առավելագույնները, ամենայն հավանականությամբ, շուկա կներգրավեն նոր կապիտալ», — նշել է Բյուրին:
Նա հավելել է, որ իր բոլոր անկման խաղադրույքները շարունակում են շահութաբեր մնալ, բացառությամբ Nvidia-ի դեմ բացված դիրքի, և հիշեցրել, որ կարճ վաճառքի ռազմավարությունը հարմար չէ բոլոր ներդրողների համար:

Майкл Бьюри прогнозирует падение фондового рынка США по сценарию 1987 года
Известный инвестор Майкл Бьюри продолжает ставить на падение фондового рынка США, несмотря на рекордный рост индекса S&P 500, сообщает CNBC.
На днях S&P 500 вырос на 1,9%, закрывшись на историческом максимуме впервые с июня, на фоне сильных корпоративных финансовых результатов и снижения цен на нефть. Технологический индекс Nasdaq Composite вырос на 2,7%.
Несмотря на положительную динамику рынка, Бьюри скептически оценивает бум вокруг искусственного интеллекта, считая, что текущий спрос на инфраструктуру в этой области неустойчив в долгосрочной перспективе. Он продолжает удерживать короткие позиции в акциях iShares Semiconductor ETF, Micron, Nvidia, Caterpillar, Palantir, Tesla и Applied Materials.
По мнению инвестора, текущий рост рынка создал самоподдерживающийся цикл, в условиях которого снижение волатильности побуждает инвестиционные фонды увеличивать использование финансового рычага.
«Я продолжаю верить, что рынок приближается к крупной вершине, и возможно падение по сценарию 1987 года. Однако новые исторические максимумы S&P 500, вероятно, привлекут новый капитал на рынок», — отметил Бьюри.
Он добавил, что все его ставки на падение остаются прибыльными, за исключением позиции против Nvidia, и напомнил, что стратегия короткой продажи не подходит для всех инвесторов.