Մասնագետ. TRIPP-ի վրա կենտրոնանալը կարող է լեգիտիմացնել Հայաստանի նոր շրջափակման ձևաչափը
11 օգոստոսի մամուլի ասուլիսի ընթացքում APRI Armenia վերլուծական կենտրոնի մասնագետ Սերգեյ Մելքոնյան ներկայացրել է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության և TRIPP ծրագրի վերաբերյալ նոր զեկույց: Մելքոնյանի խոսքով, ծրագիրը ավելի շատ աշխարհաքաղաքական, քան տնտեսական նշանակություն ունի:
«Մենք հաշվարկել ենք, թե որքան գումար կարող է վաստակել Հայաստանը, եթե տեղի ունենա Հարավային Կովկասի ամբողջական բացումը, և ինչ կփոխվի ֆինանսական տեսանկյունից, եթե Հայաստանի համար իրականացվի միայն TRIPP ծրագիրը: Օրինակ, եթե իրականացվի միայն այս ծրագիրը, ապա Հայաստանի շահույթը կկազմի մոտ $23 միլիոն տարեկան, ինչը այնքան էլ շատ չէ: Սակայն, եթե տեղի ունենա Հարավային Կովկասի ամբողջական բացումը, ապա այս թիվը կաճի մոտ $388 միլիոն տարեկան: Այսպիսով, տարբերությունը կազմում է մոտ 16 անգամ:
Մելքոնյանը ընդգծել է, որ միայն TRIPP-ը բավարար չէ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության բազմազանացման համար: Երկրին անհրաժեշտ է երկաթուղային կապ Միջերկրական ծովի և Պարսից ծոցի հետ, ինչը ենթադրում է բոլոր հաղորդակցությունների բացում:
«Այս դեպքում անհրաժեշտ է բացել նաև այլ հաղորդակցություններ, մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է երկաթուղուն, որը դեռևս օրակարգում չէ: Բայց նույնիսկ Վաշինգտոնի համաձայնագրում կա «միմյանց օգնելու» մասին արտահայտություն, ինչը նշանակում է, որ եթե TRIPP-ը տեղի ունենա, ապա պետք է բացվեն նաև այլ ճանապարհներ: Բայց մենք դեռևս չենք տեսնում որևէ լուրջ քայլեր կամ քաղաքական որոշումներ այս ուղղությամբ»,- ասել է Մելքոնյանը:
Մասնագետը մտահոգություն է հայտնել այն հնարավոր սցենարի վերաբերյալ, երբ միայն TRIPP-ը կիրականացվի, իսկ մյուս ճանապարհները կամ կմնան փակ, կամ կբացվեն այնպես, որ Ադրբեջանը կարողանա միակողմանիորեն փակել դրանք ցանկացած պահի:
«TRIPP-ի վրա կենտրոնանալը կարող է լեգիտիմացնել Հայաստանի նոր շրջափակման ձևաչափը, մինչդեռ տարածաշրջանում կա ենթակառուցվածք, որը կարելի է օգտագործել հենց հիմա, սպասելով նոր նախագծերի ավարտին»,- եզրափակել է նա:

Эксперт: сосредоточение внимания только на TRIPP может легитимизировать новый формат блокады Армении
Новости | 2026/08/12 13:04
Сергей Мелконян представил экономическое значение проекта TRIPP
11 августа на пресс-конференции в аналитическом центре APRI Armenia эксперт Сергей Мелконян представил новый доклад о региональной взаимосвязанности и проекте TRIPP. По словам эксперта, проект имеет больше геополитическое, чем экономическое значение:
«Мы подсчитали, сколько денег Армения сможет заработать, если произойдет всеобщее разблокирование Южного Кавказа, и что изменится с финансовой точки зрения, если для Армении будет реализована только программа TRIPP. Например, если будет реализована только эта программа, то выгода для Армении составит примерно $23 млн в год, что не так уж и много. Если же произойдет всеобщее разблокирование Южного Кавказа, то эта цифра увеличится примерно до $388 млн в год. То есть разница составит примерно 16 раз.
Мелконян подчеркнул, что одного лишь TRIPP недостаточно для диверсификации внешней политики Армении. Стране необходимо железнодорожное сообщение со Средиземным морем и Персидским заливом, что подразумевает открытие всех коммуникаций:
«В этом случае необходимо открыть и другие коммуникации, в частности, речь идет о железной дороге, которая пока не стоит на повестке дня. Но даже в Вашингтонском соглашении есть фраза о «взаимной выгоде», что означает, что если TRIPP состоится, то должны быть открыты и другие дороги. Но мы пока не видим никаких серьезных шагов или политических решений в этом направлении», - сказал Мелконян:
Эксперт выразил обеспокоенность по поводу возможного сценария, при котором будет реализован только TRIPP, а остальные дороги либо останутся закрытыми, либо будут открыты таким образом, что Азербайджан сможет в одностороннем порядке закрыть их в любой момент:
«Сосредоточение внимания только на TRIPP может легитимизировать новый формат блокады Армении, в то время как в регионе есть инфраструктура, которую можно использовать прямо сейчас, не дожидаясь завершения новых проектов», - заключил он: