Մասնագետ. TRIPP-ի վրա կենտրոնանալը կարող է լեգիտիմացնել Հայաստանի նոր շրջափակման ձևաչափը
11 օգոստոսի մամուլի ասուլիսի ընթացքում APRI Armenia վերլուծական կենտրոնի մասնագետ Սերգեյ Մելքոնյան ներկայացրել է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության և TRIPP ծրագրի վերաբերյալ նոր զեկույց: Մելքոնյանի խոսքով, ծրագիրը ավելի շատ աշխարհաքաղաքական, քան տնտեսական նշանակություն ունի:
«Մենք հաշվարկել ենք, թե որքան գումար կարող է վաստակել Հայաստանը, եթե տեղի ունենա Հարավային Կովկասի ամբողջական բացումը, և ինչ կփոխվի ֆինանսական տեսանկյունից, եթե Հայաստանի համար իրականացվի միայն TRIPP ծրագիրը: Օրինակ, եթե իրականացվի միայն այս ծրագիրը, ապա Հայաստանի շահույթը կկազմի մոտ $23 միլիոն տարեկան, ինչը այնքան էլ շատ չէ: Սակայն, եթե տեղի ունենա Հարավային Կովկասի ամբողջական բացումը, ապա այս թիվը կաճի մոտ $388 միլիոն տարեկան: Այսպիսով, տարբերությունը կազմում է մոտ 16 անգամ:
Մելքոնյանը ընդգծել է, որ միայն TRIPP-ը բավարար չէ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության բազմազանացման համար: Երկրին անհրաժեշտ է երկաթուղային կապ Միջերկրական ծովի և Պարսից ծոցի հետ, ինչը ենթադրում է բոլոր հաղորդակցությունների բացում:
«Այս դեպքում անհրաժեշտ է բացել նաև այլ հաղորդակցություններ, մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է երկաթուղուն, որը դեռևս օրակարգում չէ: Բայց նույնիսկ Վաշինգտոնի համաձայնագրում կա «միմյանց օգնելու» մասին արտահայտություն, ինչը նշանակում է, որ եթե TRIPP-ը տեղի ունենա, ապա պետք է բացվեն նաև այլ ճանապարհներ: Բայց մենք դեռևս չենք տեսնում որևէ լուրջ քայլեր կամ քաղաքական որոշումներ այս ուղղությամբ»,- ասել է Մելքոնյանը:
Մասնագետը մտահոգություն է հայտնել այն հնարավոր սցենարի վերաբերյալ, երբ միայն TRIPP-ը կիրականացվի, իսկ մյուս ճանապարհները կամ կմնան փակ, կամ կբացվեն այնպես, որ Ադրբեջանը կարողանա միակողմանիորեն փակել դրանք ցանկացած պահի:
«TRIPP-ի վրա կենտրոնանալը կարող է լեգիտիմացնել Հայաստանի նոր շրջափակման ձևաչափը, մինչդեռ տարածաշրջանում կա ենթակառուցվածք, որը կարելի է օգտագործել հենց հիմա, սպասելով նոր նախագծերի ավարտին»,- եզրափակել է նա:

On August 11, during a press conference at the APRI Armenia analytical center, expert Sergey Melkonyan presented a new report on regional connectivity and the TRIPP project. According to the expert, the project has more geopolitical than economic significance:
“We calculated how much money Armenia could earn if there were a complete unblocking of the South Caucasus, and what would change financially if only the TRIPP program were implemented for Armenia. For example, if only this program is implemented, the benefit for Armenia would be about $23 million per year, which is not much. However, if there is a complete unblocking of the South Caucasus, this figure would increase to about $388 million per year. Thus, the difference is about 16 times.
Melkonyan emphasized that TRIPP alone is not enough for diversifying Armenia's foreign policy. The country needs a railway connection to the Mediterranean Sea and the Persian Gulf, which implies the opening of all communications:
“In this case, it is necessary to open other communications, particularly referring to the railway, which is not currently on the agenda. But even in the Washington agreement, there is a phrase about 'mutual benefit', which means that if TRIPP happens, other roads should also be opened. But we do not yet see any serious steps or political decisions in this direction,” Melkonyan said:
The expert expressed concern about a possible scenario in which only TRIPP would be implemented, while other roads would either remain closed or be opened in such a way that Azerbaijan could unilaterally close them at any moment:
“Focusing solely on TRIPP may legitimize a new format of blockade for Armenia, while there is infrastructure in the region that can be used right now, without waiting for the completion of new projects,” he concluded: