Մասիսի և Ջերմուկի հողերի օտարման գործընթացում խախտումներ են հայտնաբերվել
Մասիսի և Ջերմուկի հողերի օտարման գործընթացում խախտումներ են հայտնաբերվել: Արարատի մարզի դատախազությունը 2026 թվականի օգոստոսի 5-ին հայցադիմումներ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Մասիս և Ջերմուկ համայնքների՝ 0.57 հա մակերեսով հողամասի 2007 թվականի օգոստոսի 6-ի աճուրդը և 750 քմ մակերեսով հողամասի 2009 թվականի հունիսի 24-ի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Մասիս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Խ.Ա.-ի և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանց պատկանող հողամասերի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերվել են մի շարք խախտումներ: Ուսումնասիրությամբ արձանագրված խախտումներով օտարված հողամասերի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 95,5 հա:
Դատախազությունը, Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու շրջանակներում հայտնաբերելով ենթադրյալ այլ հանցագործության հատկանիշներ, Հակակոռուպցիոն կոմիտե առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել:

Обнаружены нарушения в процессе отчуждения земель Масиса и Джермука
Обнаружены нарушения в процессе отчуждения земель Масиса и Джермука. Прокуратура Араратской области подала иски в Антикоррупционный суд 5 августа 2026 года с требованием признать недействительными аукционы по продаже земельного участка площадью 0,57 га от 6 августа 2007 года и земельного участка площадью 750 кв. м от 24 июня 2009 года.
В ходе проверки было установлено, что в процессе приобретения земельных участков, принадлежащих заместителю главы общины Масис Х.А. и связанным с ним лицам, были выявлены ряд нарушений. Общая площадь отчужденных участков, зафиксированных в ходе проверки, составляет 95,5 га.
Прокуратура, осуществляя контроль за законностью уголовного дела в Следственном комитете, обнаружив признаки других предполагаемых преступлений, направила сообщение в Антикоррупционный комитет о предполагаемом преступлении.