Մասիսի և Ջերմուկի հողերի օտարման գործընթացում խախտումներ են հայտնաբերվել
Մասիսի և Ջերմուկի հողերի օտարման գործընթացում խախտումներ են հայտնաբերվել: Արարատի մարզի դատախազությունը 2026 թվականի օգոստոսի 5-ին հայցադիմումներ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Մասիս և Ջերմուկ համայնքների՝ 0.57 հա մակերեսով հողամասի 2007 թվականի օգոստոսի 6-ի աճուրդը և 750 քմ մակերեսով հողամասի 2009 թվականի հունիսի 24-ի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Մասիս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Խ.Ա.-ի և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանց պատկանող հողամասերի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերվել են մի շարք խախտումներ: Ուսումնասիրությամբ արձանագրված խախտումներով օտարված հողամասերի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 95,5 հա:
Դատախազությունը, Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու շրջանակներում հայտնաբերելով ենթադրյալ այլ հանցագործության հատկանիշներ, Հակակոռուպցիոն կոմիտե առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել:

Violations have been found in the land expropriation process of Masis and Jermuk. The Ararat region prosecutor's office filed lawsuits in the Anti-Corruption Court on August 5, 2026, seeking to nullify the auctions for the sale of a 0.57 ha plot from August 6, 2007, and a 750 sq. m plot from June 24, 2009.
The investigation revealed that there were several violations in the process of acquiring land plots owned by the deputy head of the Masis community, K.A., and individuals connected to him. The total area of the expropriated plots recorded during the investigation amounts to 95.5 ha.
The prosecutor's office, while exercising oversight over the legality of the criminal proceedings in the Investigative Committee, discovered signs of other alleged crimes and reported the alleged crime to the Anti-Corruption Committee.