ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կարծում է, որ Վենեսուելան Վաշինգտոնի հետ կնքված նավթային գործարքի շնորհիվ կստանա մոտ 100 մլրդ դոլարի մասնավոր ներդրումներ և նոր աշխատատեղեր:
«Վենեսուելայի ժողովրդի համար այս գործարքը կբերի մոտ 100 մլրդ դոլարի մասնավոր ներդրումներ, հազարավոր բարձր վարձատրվող աշխատատեղեր և կնպաստի Վենեսուելայի տնտեսության վերականգնմանը», – գրել է Ռուբիոն X սոցիալական ցանցում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը Վենեսուելայի հետ կնքել է պատմության մեջ ամենախոշոր նավթային գործարքը:
Ըստ Թրամփի՝ այս գործարքի շնորհիվ ԱՄՆ-ն վերահսկողություն կստանա Վենեսուելայի ավելի քան 65 մլրդ բարել հաստատված նավթային պաշարների նկատմամբ՝ «առանց ամերիկացի հարկատուների համար որևէ ծախսի»:

Marco Rubio Announces Oil Deal with the US Will Bring Venezuela $100 Billion in Investments
US Secretary of State Marco Rubio believes that Venezuela will receive about $100 billion in private investments and new jobs due to the oil deal with Washington:
“For the people of Venezuela, this deal will bring about $100 billion in private investments, thousands of high-paying jobs, and will contribute to the recovery of Venezuela's economy,” Rubio wrote on the social media platform X:
Earlier, US President Donald Trump announced that Washington had signed the largest oil deal in history with Venezuela:
According to Trump, this deal will give the US control over more than 65 billion barrels of confirmed oil reserves in Venezuela “without any cost to American taxpayers.”