ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կարծում է, որ Վենեսուելան Վաշինգտոնի հետ կնքված նավթային գործարքի շնորհիվ կստանա մոտ 100 մլրդ դոլարի մասնավոր ներդրումներ և նոր աշխատատեղեր:
«Վենեսուելայի ժողովրդի համար այս գործարքը կբերի մոտ 100 մլրդ դոլարի մասնավոր ներդրումներ, հազարավոր բարձր վարձատրվող աշխատատեղեր և կնպաստի Վենեսուելայի տնտեսության վերականգնմանը», – գրել է Ռուբիոն X սոցիալական ցանցում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը Վենեսուելայի հետ կնքել է պատմության մեջ ամենախոշոր նավթային գործարքը:
Ըստ Թրամփի՝ այս գործարքի շնորհիվ ԱՄՆ-ն վերահսկողություն կստանա Վենեսուելայի ավելի քան 65 մլրդ բարել հաստատված նավթային պաշարների նկատմամբ՝ «առանց ամերիկացի հարկատուների համար որևէ ծախսի»:

Госсекретарь США Марко Рубио считает, что Венесуэла получит около 100 миллиардов долларов частных инвестиций и новые рабочие места благодаря нефтяной сделке с Вашингтоном:
«Эта сделка принесет народу Венесуэлы около 100 миллиардов долларов частных инвестиций, тысячи высокооплачиваемых рабочих мест и поможет восстановлению экономики Венесуэлы», – написал Рубио в социальной сети X:
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон заключил крупнейшую в истории нефтяную сделку с Венесуэлой:
По словам Трампа, благодаря этой сделке США получат контроль над более чем 65 миллиардами баррелей подтвержденных нефтяных запасов Венесуэлы «без каких-либо затрат для американских налогоплательщиков»: