Մարկետները Մերձավոր Արևելքի մտահոգությունների և արհեստական բանականության հույսերի միջև
Մերձավոր Արևելքի իրավիճակը շարունակում է մտահոգություն առաջացնել, քանի որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հակամարտությունը մտնում է իր վեցերորդ ամիսը: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնում է Օմանին, եթե այն խոչընդոտի իր ծրագրերին, ինչը հանգեցրել է նավթի գների բարձրացմանը:
Այս զարգացումները շուկաներում անհանգստություն են առաջացրել, և նավթի գները կրկին բարձրացել են: Բրենտ նավթի միջազգային նշաձողը բարձրացել է 2.7% և հասել $90.87-ի, իսկ ԱՄՆ-ի արևմտյան Տեխասի միջին գինը՝ 2.6% և փակվել $84.50-ի:
Միևնույն ժամանակ, տեխնոլոգիական ոլորտում Nvidia-ն հայտարարել է, որ տրամադրելու է մինչև $105 միլիարդ ֆինանսավորում OpenAI-ի նոր արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնի համար Օհայո նահանգում:
Meta ընկերությունը, որը բախվում է դատական հայցերի, կարող է «աստղային» հետևանքների ենթարկվել, քանի որ նրան մեղադրում են երիտասարդների և երեխաների նկատմամբ կախվածություն առաջացնելու մեջ:

The situation in the Middle East continues to raise concerns as the U.S.-Iran conflict enters its sixth month. U.S. President Donald Trump has threatened Oman if it interferes with his plans, leading to a rise in oil prices.
These developments have spooked the markets, with oil prices climbing again. The international benchmark Brent rose 2.7% to settle at $90.87, while U.S. West Texas Intermediate gained 2.6% to close at $84.50.
Meanwhile, in the tech sector, Nvidia has announced it will provide up to $105 billion in financing for a new AI data center for OpenAI in Ohio.