Քննչական կոմիտեից հաղորդում են, որ 956 հզր եվրոյի մաքսանենգություն կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2026 թվականի մայիսի 30-ին ՀՀ ժամանած, ազգությամբ հայ, Նիդերլանդների Թագավորության քաղաքացի Ս․Ն․-ն և ՀՀ քաղաքացի Մ․Ն.-ն, նախնական համաձայնությամբ գործելով խմբի կազմում, Գերմանիայից ձեռք բերելով առանձնապես խոշոր չափերով դրամական միջոցներ և այն մաքսանենգությամբ՝ առանց իրենց մոտ առկա կանխիկ դրամական միջոցների առկայության մասին մաքսային հայտարարագիր ներկայացնելու, կանխիկ դրամական միջոցների առկայության փաստը թաքցնելով՝ ապօրինի ՀՀ են տեղափոխել անվանական ծրարներով փաթեթավորված՝ 397 մլն 156 հզր 944 ՀՀ դրամին համարժեք 956 հզր 400 եվրոյի թղթադրամ:
Այնուհետև, ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից մաքսային զննման ենթարկվելու արդյունքում՝ նրանց ուղեբեռներում առկա հագուստների տարբեր հատվածներից հայտնաբերվել են տարբեր անվանական ծրարներով թաքցված՝ ընդհանուր 956 հզր 400 եվրո կանխիկ դրամական միջոցներ, որոնք առգրավվել են։
Նախաքննության ընթացքում Ս․Ն.-ի և Մ․Ն․-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ դրամական միջոցների և (կամ) վճարային գործիքների մաքսանենգություն):
Նրանցից մեկը կալանավորվել է, մյուսի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է վարչական հսկողությունը:
Կանխիկ դրամական միջոցները ճանաչվել են իրեղեն ապացույց՝ հետագայում մաքսանենգության առարկայի բռնագրավումը ապահովելու նպատակով։
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

По сообщению Следственного комитета, завершено предварительное расследование уголовного дела о контрабанде 956 тысяч евро.
«В Главном управлении по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА в ходе предварительного расследования уголовного дела были получены фактические данные о том, что 30 мая 2026 года в Армению прибыл гражданин Нидерландов С.Н. и гражданин Армении М.Н., действуя по предварительному сговору, приобрели в Германии денежные средства в особо крупном размере и контрабандой, не представив таможенную декларацию о наличии наличных денег, незаконно ввезли в Армению, упакованные в именованные конверты, 956 тысяч 400 евро, что эквивалентно 397 миллионам 156 тысячам 944 драмам.
Затем, в результате таможенного досмотра сотрудниками ГНС, в их багаже, в различных частях одежды, были обнаружены скрытые в именованных конвертах наличные деньги в общей сумме 956 тысяч 400 евро, которые были изъяты.
В ходе предварительного расследования в отношении С.Н. и М.Н. по решению надзорного прокурора было возбуждено общественное уголовное преследование по пунктам 2 и 4 части 2 статьи 291 Уголовного кодекса (контрабанда наличных денежных средств и (или) платежных инструментов, совершенная группой лиц по предварительному сговору).
Один из них был арестован, в отношении другого была применена административная мера контроля.
Наличные деньги признаны вещественными доказательствами с целью обеспечения последующего изъятия предмета контрабанды.
Уголовное дело с обвинительным заключением было направлено надзорному прокурору для утверждения и подачи в суд с ходатайством о рассмотрении», - говорится в сообщении.