Քննչական կոմիտեից հաղորդում են, որ 956 հզր եվրոյի մաքսանենգություն կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2026 թվականի մայիսի 30-ին ՀՀ ժամանած, ազգությամբ հայ, Նիդերլանդների Թագավորության քաղաքացի Ս․Ն․-ն և ՀՀ քաղաքացի Մ․Ն.-ն, նախնական համաձայնությամբ գործելով խմբի կազմում, Գերմանիայից ձեռք բերելով առանձնապես խոշոր չափերով դրամական միջոցներ և այն մաքսանենգությամբ՝ առանց իրենց մոտ առկա կանխիկ դրամական միջոցների առկայության մասին մաքսային հայտարարագիր ներկայացնելու, կանխիկ դրամական միջոցների առկայության փաստը թաքցնելով՝ ապօրինի ՀՀ են տեղափոխել անվանական ծրարներով փաթեթավորված՝ 397 մլն 156 հզր 944 ՀՀ դրամին համարժեք 956 հզր 400 եվրոյի թղթադրամ:
Այնուհետև, ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից մաքսային զննման ենթարկվելու արդյունքում՝ նրանց ուղեբեռներում առկա հագուստների տարբեր հատվածներից հայտնաբերվել են տարբեր անվանական ծրարներով թաքցված՝ ընդհանուր 956 հզր 400 եվրո կանխիկ դրամական միջոցներ, որոնք առգրավվել են։
Նախաքննության ընթացքում Ս․Ն.-ի և Մ․Ն․-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ դրամական միջոցների և (կամ) վճարային գործիքների մաքսանենգություն):
Նրանցից մեկը կալանավորվել է, մյուսի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է վարչական հսկողությունը:
Կանխիկ դրամական միջոցները ճանաչվել են իրեղեն ապացույց՝ հետագայում մաքսանենգության առարկայի բռնագրավումը ապահովելու նպատակով։
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Smuggling of 956 Thousand Euros
The Investigative Committee reports that the preliminary investigation into the smuggling of 956 thousand euros has been completed.
"During the preliminary investigation initiated by the Main Department for the Investigation of Economic Crimes and Smuggling of the Investigative Committee of Armenia, factual data were obtained indicating that on May 30, 2026, a citizen of the Netherlands, S.N., of Armenian descent, and a citizen of Armenia, M.N., acting in a group by prior agreement, acquired particularly large sums of money in Germany and, smuggling it into Armenia without presenting a customs declaration regarding the presence of cash, illegally transported 956 thousand 400 euros, equivalent to 397 million 156 thousand 944 AMD, packed in named envelopes.
Subsequently, during a customs inspection by the employees of the State Revenue Committee, cash in the total amount of 956 thousand 400 euros was discovered hidden in various parts of clothing in their luggage, which was confiscated.
During the investigation, public criminal prosecution was initiated against S.N. and M.N. by the decision of the supervising prosecutor under parts 2 and 4 of Article 291 of the Criminal Code (smuggling of cash and/or payment instruments by a group of persons by prior agreement).
One of them has been arrested, while the other has been subjected to administrative supervision as a preventive measure.
The cash has been recognized as physical evidence to ensure the subsequent confiscation of the subject of smuggling.
The criminal case has been sent to the supervising prosecutor with an accusatory conclusion for approval and with a motion to send it to court for consideration," the statement said.