Maersk-ի բաժնետոմսերը 7%-ով աճեցին՝ ընկերության շահույթը գերազանցելով կանխատեսումները
Դանիական Maersk ընկերությունը հինգշաբթի օրը կրկին բարձրացրեց իր 2026 թվականի շահույթի կանխատեսումը, քանի որ գլոբալ առևտրի շարժումները խոչընդոտվում են Հորմուզի նեղուցի արգելափակմամբ:
Ընկերության բաժնետոմսերը 7%-ով աճեցին, երբ շուկան բացվեց:
Maersk-ը, որը համարվում է գլոբալ առևտրի բարոմետր, հաղորդեց, որ 2026 թվականի ապրիլ-հունիս ամիսների համար նախնական EBITDA-ն կազմել է 3 միլիարդ դոլար, ինչը զգալիորեն գերազանցում է վերլուծաբանների 2.04 միլիարդ դոլարի կանխատեսումը:
Maersk-ի CEO Vincent Clerc-ը CNBC-ին ասել է, որ «այս արդյունքը իսկապես ուժեղ է շատ խախտված աշխարհում», նշելով Մերձավոր Արևելքում ընթացող պատերազմը և ԱՄՆ-ի տուրքերը:
Նա ավելացրել է, որ «առաքման շուկաներում տեղի ունեցող հիմնական առանձնահատկությունը պահանջարկի և տնտեսության աներևակայելի դիմադրությունն է, ինչը հանգեցրել է ծավալների շարունակական աճին»:
Ընկերությունը տեսնում է, որ ցամաքային մատակարարման խցանումները ավելի մեծ խնդիր են, քան ջրային մատակարարումները, ինչը առաջացնում է խցանումներ և բարձրացնում բեռնափոխադրումների գները:
Maersk CEO: Limitation of what landside infrastructure can cope with
Hapag-Lloyd-ի բաժնետոմսերը նույնպես 0.7%-ով բարձրացել են, քանի որ գերմանական ընկերությունը հաղորդել է ավելի բարձր ծավալների և շուկայական գների մասին:
CEO Rolf Habben Jansen-ը նշել է, որ «տարեսկզբի արդյունքները զգալիորեն ավելի լավն են եղել, չնայած Մերձավոր Արևելքի հակամարտության հետ կապված 600 միլիոն դոլարի լրացուցիչ ծախսերին»:
«Շուկան զարմանալիորեն ուժեղ է եղել… հետևաբար, տեսնում եք, որ առաջարկի և պահանջարկի հավասարակշռությունը շատ ավելի տրամաբանական է, քան մարդիկ ակնկալում էին», - ասել է նա:

News | 2026/08/13 07:16
Danish shipping giant Maersk on Thursday hiked its 2026 earnings guidance for the second time this year, as global trade movements remain stymied by the Strait of Hormuz blockade.
Shares of the company surged 7% shortly after the opening bell.
Maersk, widely regarded as a barometer of global trade, reported preliminary underlying earnings before interest, tax, depreciation and amortization (EBITDA) of $3 billion for April to June. That's well above the $2.04 billion expected by analysts in an LSEG-compiled consensus.
"This is a really, really strong result in a very disrupted world," Maersk CEO Vincent Clerc told CNBC's "Squawk Box Europe" on Thursday, citing both war in the Middle East and U.S. tariffs.
"What is the key feature for me, what is going on in shipping markets, is the incredible resilience of demand and the incredible resilience of the economy which has led volumes to continue completely unabated," he said.
The company is seeing supply bottlenecks by land rather than by water around the world, causing congestion and pushing freight rates higher, Clerc said.
Maersk CEO: Limitation of what landside infrastructure can cope with
Shares of Hapag-Lloyd were 0.7% higher after the German freight company's own results, which showed higher volumes and spot rates.
Performance was "materially better" than the first quarter despite an additional $600 million in costs related to the Middle East conflict, primarily in fuel and energy, CEO Rolf Habben Jansen told CNBC.
"The market has been remarkably strong… as a consequence of that, you see the balance of supply and demand is much more reasonable than people anticipated," he said.