Maersk-ի բաժնետոմսերը 7%-ով աճեցին՝ ընկերության շահույթը գերազանցելով կանխատեսումները
Դանիական Maersk ընկերությունը հինգշաբթի օրը կրկին բարձրացրեց իր 2026 թվականի շահույթի կանխատեսումը, քանի որ գլոբալ առևտրի շարժումները խոչընդոտվում են Հորմուզի նեղուցի արգելափակմամբ:
Ընկերության բաժնետոմսերը 7%-ով աճեցին, երբ շուկան բացվեց:
Maersk-ը, որը համարվում է գլոբալ առևտրի բարոմետր, հաղորդեց, որ 2026 թվականի ապրիլ-հունիս ամիսների համար նախնական EBITDA-ն կազմել է 3 միլիարդ դոլար, ինչը զգալիորեն գերազանցում է վերլուծաբանների 2.04 միլիարդ դոլարի կանխատեսումը:
Maersk-ի CEO Vincent Clerc-ը CNBC-ին ասել է, որ «այս արդյունքը իսկապես ուժեղ է շատ խախտված աշխարհում», նշելով Մերձավոր Արևելքում ընթացող պատերազմը և ԱՄՆ-ի տուրքերը:
Նա ավելացրել է, որ «առաքման շուկաներում տեղի ունեցող հիմնական առանձնահատկությունը պահանջարկի և տնտեսության աներևակայելի դիմադրությունն է, ինչը հանգեցրել է ծավալների շարունակական աճին»:
Ընկերությունը տեսնում է, որ ցամաքային մատակարարման խցանումները ավելի մեծ խնդիր են, քան ջրային մատակարարումները, ինչը առաջացնում է խցանումներ և բարձրացնում բեռնափոխադրումների գները:
Maersk CEO: Limitation of what landside infrastructure can cope with
Hapag-Lloyd-ի բաժնետոմսերը նույնպես 0.7%-ով բարձրացել են, քանի որ գերմանական ընկերությունը հաղորդել է ավելի բարձր ծավալների և շուկայական գների մասին:
CEO Rolf Habben Jansen-ը նշել է, որ «տարեսկզբի արդյունքները զգալիորեն ավելի լավն են եղել, չնայած Մերձավոր Արևելքի հակամարտության հետ կապված 600 միլիոն դոլարի լրացուցիչ ծախսերին»:
«Շուկան զարմանալիորեն ուժեղ է եղել… հետևաբար, տեսնում եք, որ առաջարկի և պահանջարկի հավասարակշռությունը շատ ավելի տրամաբանական է, քան մարդիկ ակնկալում էին», - ասել է նա:

Акции Maersk выросли на 7% после того, как компания превысила прогнозы прибыли
Датская компания Maersk в четверг вновь повысила свой прогноз прибыли на 2026 год, поскольку глобальные торговые движения затруднены блокадой Ормузского пролива.
Акции компании выросли на 7% вскоре после открытия рынка.
Maersk, считающаяся барометром глобальной торговли, сообщила о предварительной EBITDA за апрель-июнь в размере 3 миллиардов долларов, что значительно превышает прогнозируемые аналитиками 2,04 миллиарда долларов.
Генеральный директор Maersk Винсент Клерк заявил CNBC, что «это действительно сильный результат в очень нарушенном мире», отметив войну на Ближнем Востоке и тарифы США.
«Ключевая особенность для меня, что происходит на рынках грузоперевозок, это невероятная устойчивость спроса и экономики, что привело к тому, что объемы продолжают расти», - добавил он.
Компания наблюдает за узкими местами на суше, а не на воде, что вызывает заторы и повышает тарифы на грузоперевозки.
Maersk CEO: Limitation of what landside infrastructure can cope with
Акции Hapag-Lloyd также выросли на 0,7% после того, как немецкая компания сообщила о росте объемов и рыночных цен.
Генеральный директор Рольф Хаббен Янсен отметил, что «результаты были значительно лучше, чем в первом квартале, несмотря на дополнительные расходы в 600 миллионов долларов, связанные с конфликтом на Ближнем Востоке».
«Рынок оказался удивительно сильным… в результате этого вы видите, что баланс спроса и предложения гораздо более разумен, чем ожидали люди», - сказал он.