Lydian Armenia $100 մլն կհատկացնի համայնքներին
Ընկերությունը Lydian Armenia $100 միլիոնից ավելի կհատկացնի համայնքներին, որոնք ընդգրկված են Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման ծրագրում։ 2023 թվականի օգոստոսի 31-ին ընկերությունը ստորագրել է համապատասխան համաձայնագիր Հայաստանի տնտեսական նախարարության և Սիսիան, Վայք և Ջերմուկ համայնքների ղեկավարների հետ։
Տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ միջոցները տարեկան $7-8 միլիոն կհատկացվեն համայնքներին, իսկ 2027 թվականից այդ գումարը կարող է հասնել $9 միլիոնի՝ կախված միջազգային շուկայում ոսկու գներից։ Համայնքները պարտավոր են հատկացված միջոցների 20%-ը ուղղել Ամուլսարից մոտակա բնակավայրերի զարգացմանը։
Պապոյանը հավելել է, որ հանքավայրում ոսկու արդյունահանումը կսկսվի սեպտեմբերից։ Ընկերությունը արդեն $750 միլիոն ներդրում է կատարել պետական-մասնավոր գործընկերության շրջանակներում։
Նրա խոսքով, այս ծրագիրը կարևոր է, քանի որ պետությունը ոչ միայն հարկերից տարեկան $100 միլիոն կստանա, այլև 12.5% բաժնեմաս ունի ընկերությունում, ինչը նշանակում է, որ շահույթից մի մասը կգնա պետությանը։
Այս ծրագիրը նախատեսում է 150 տոննա ոսկու արդյունահանում 25 տարվա ընթացքում, իսկ հետագայում հնարավոր է երկարաձգել ծրագիրը մինչև 40 տարի։

Lydian Armenia направит свыше $100 млн. общинам
Компания Lydian Armenia направит свыше $100 млн на развитие местных общин в рамках программы эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения. Соответствующее соглашение было подписано 31 августа с Министерством экономики и главами укрупненных общин Сисиан, Вайк и Джермук.
Министр экономики Геворг Папоян сообщил, что средства будут распределяться следующим образом: компания ежегодно будет направлять общинам $7-8 млн, а с 2027 года эта сумма может вырасти до $9 млн в зависимости от цены золота на международных рынках. Общины обязаны 20% выделенных средств направлять на развитие близлежащих к Амулсару населенных пунктов.
Он также отметил, что уже в сентябре на руднике начнется добыча золотоносной руды. Это обширная инвестиционная программа, в рамках которой компания уже направила свыше $750 млн в рамках ГЧП (государственно-частного партнерства).
По его словам, в случае, если эти средства будут направляться на другие цели, решения об их распределении будут приниматься специально созданным Советом, в состав которого войдут представители компании и главы общин.