Լիլիթ Գալստյան. իմ նպատակն անփոփոխ է, իրական փոփոխություններ իրականացնել երկրում և ստեղծել կենսունակ պետություն
Լուրեր | 2026/08/18 18:03
Հայաստանի Ազգային ժողովում քննարկվում է Լիլիթ Գալստյանի թեկնածությունը
Հայաստանի Ազգային ժողովի նիստում 2026 թվականի օգոստոսի 18-ին քննարկվում է մարդու իրավունքների և հասարակական հարցերի հանձնաժողովի նախագահության թեկնածությունը: "Հայաստան" ընդդիմադիր խմբակցությունը առաջարկել է Լիլիթ Գալստյանին: Նա շնորհակալություն է հայտնել իր քաղաքական թիմին և խմբակցությանը իր թեկնածությունը առաջադրելու համար:
Գալստյանը ներկայացրել է մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով իր դիտարկումները: Նրա խոսքով, իր նպատակն անփոփոխ է՝ իրական փոփոխություններ իրականացնել երկրում և ստեղծել կենսունակ պետություն:
Նա պատասխանել է իշխող "Քաղաքացիական պայմանագիր" խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանի հարցին՝ արդյոք պատրաստ է քննարկել "Արևմտյան Ադրբեջան"-ի վերաբերյալ սուտ, հակամարտություն առաջացնող խոսակցությունների տարածման դադարեցման հարցը:
Գալստյանը նշել է, որ իր ելույթները, թե խորհրդարանում, թե միջազգային հարթակներում, չեն կարող ընկալվել որպես հակամարտություն առաջացնող:
"Ես խոսում եմ այն գնահատականների և արժեքների հիման վրա, որոնք ինձ համար, որպես քաղաքական գործչի, առաջին տեղում են: Միջազգային հարթակներում ելույթները, որոնք վերաբերում են բանտարկյալների վերադարձին, միջազգային իրավունքի հիման վրա հայերի վերադարձին Արցախ, և Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության սպառնալիքներին, չեն կարող լինել ոչ հորինված, ոչ էլ հակամարտություն առաջացնող," - ասել է Գալստյանը:

During the session of the National Assembly of Armenia on August 18, 2026, the candidacy for the chair of the Commission on Human Rights and Public Affairs is being discussed. The opposition faction "Armenia" has nominated Lilit Galstyan for this position. In her speech, she thanked her political team and faction for nominating her candidacy for the chair of the commission.
Galstyan presented her remarks on issues related to human rights protection. According to her, her goal remains unchanged: to achieve real changes in the country and create a viable state.
Addressing the candidate, Maria Karapetyan, a deputy from the ruling faction "Civil Contract," asked whether Galstyan is ready to discuss the issue of stopping the spread of fabricated, conflict-provoking talks about "Western Azerbaijan" in the Republic of Armenia for six months, for a year.
In response, Lilit Galstyan stated that her speeches, whether in the parliament or on international platforms, cannot be perceived as conflict-provoking.