Լիբիան անհրաժեշտ է 36-ից 40 միլիարդ դոլար արտասահմանյան ներդրումներ, որպեսզի ընդլայնի իր նավթարդյունաբերությունը և 2030 թվականին հասնի 2 միլիոն բարել օրական արտադրության:
Ազգային նավթային ընկերության նախագահ Մասուդ Սուլեյմանն ասել է, որ այս նպատակն առաջնահերթություն է, քանի որ երկիրը շարունակում է մեծապես կախված լինել նավթի եկամուտներից:
Այս ամսվա սկզբին Ազգային նավթային ընկերության ղեկավարն ընդգծել է, որ այս ծրագիրը շարունակում է մնալ ընկերության ռազմավարական պլանում:
Ներդրումների համար վստահություն ստեղծելու նպատակով, Լիբիայի խորհրդարանը վերջապես ընդունել է միասնական բյուջե, որը ներառում է 2 միլիարդ դոլար հատկացում Ազգային նավթային ընկերության համար:
«Անցյալում ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրները, որոնք առաջացնում էին անհանգստություն, այժմ անցյալում են», - նշել է Սուլեյմանը:
Նավթային ընկերությունը արդեն սկսել է իր ծրագրերի իրականացման գործընթացը, վերականգնելով նավթի մրցույթները:
Մեծ նավթային ընկերությունները, ինչպիսիք են BP, Shell, Exxon և Chevron, վերադարձել են Լիբիա, քանի որ անվտանգության իրավիճակը կայունանում է:

Ливии необходимо от 36 до 40 миллиардов долларов иностранных инвестиций для расширения своей нефтяной отрасли и увеличения добычи до 2 миллионов баррелей в сутки к началу 2030 года, сообщает Financial Times со ссылкой на председателя Национальной нефтяной корпорации Масуда Сулеймана.
Стремление увеличить производство до 2 миллионов баррелей в сутки является приоритетом для страны, которая продолжает сильно зависеть от нефтяных доходов.
В начале этого месяца глава Национальной нефтяной корпорации повторил, что это план компании, после того как парламент страны наконец принял единый бюджет на текущий год.
Бюджет включает в себя 2 миллиарда долларов для Национальной нефтяной корпорации, что поможет ей реализовать планы по увеличению производства.
«Эра задержанного финансирования, которая раньше вызывала проблемы и беспокойства, как для нас, так и для наших партнеров, теперь позади», - сказал председатель НКС в интервью Bloomberg в начале этого месяца.
Национальная нефтяная корпорация уже работает над своими планами, возобновив тендеры на нефть в прошлом году после почти двух десятилетий отсутствия тендерной активности из-за затянувшейся гражданской войны.
Теперь крупные нефтяные компании возвращаются. В июне НКС официально подписала соглашения о разведке и разделе продукции с международными компаниями, включая Repsol, Turkish Petroleum, Eni, QatarEnergy и MOL, что стало первым крупным лицензированием за 17 лет.