Լիբիայի ազգային նավթային ընկերությունը (NOC) վստահ է, որ երկիրը կարող է բարձրացնել նավթի արտադրությունը 2 միլիոն բարել օրական (բ/դ) մինչև հաջորդ տասնամյակի սկզբները, ներկայիս 1.4 միլիոն բ/դ-ից, NOC-ի նախագահ Մասուդ Սուլեյմանն ասել է Bloomberg-ին տված հարցազրույցում:
2026 թվականի միավորված բյուջեն, որը բանակցվել է ԱՄՆ-ի օգնությամբ, NOC-ին տալիս է ավելի քան 2 միլիարդ դոլար (13 միլիարդ լիբիական դինար) որպես գործառնության բյուջե: «Անհրաժեշտ ֆինանսավորման ուշացումների դարը, որը նախկինում խնդիրներ ու մտահոգություններ էր առաջացնում, այժմ անցյալում է», - ասել է Սուլեյմանը:
NOC-ն վստահ է, որ կարող է գրավել ներդրումներ երկրի նավթ և գազի ոլորտում: Վերջին շրջանում միջազգային նավթ և գազ ընկերությունները վերադարձել են Լիբիա և վերսկսել են գործունեությունն ու գործընկերությունները:
Մեկ ամիս առաջ NOC-ն և ավստրիական OMV ընկերությունը հայտարարել են, որ Էսսար նավթի հայտնագործությունը կոմերցիոն առումով կենսունակ է, քանի որ OPEC-ի երկրորդ ամենամեծ աֆրիկյան արտադրողը փորձում է վերականգնել իր արդյունաբերությունը:

Ливия стремится увеличить добычу нефти до 2 миллионов баррелей в день к началу 2030-х годов
Национальная нефтяная корпорация Ливии (NOC) уверена, что страна может увеличить добычу нефти до 2 миллионов баррелей в день (б/д) к началу следующего десятилетия с нынешних 1,4 миллиона б/д, заявил председатель NOC Масуд Сулейман в интервью Bloomberg.
Единый бюджет Ливии на 2026 год, согласованный с помощью США, предоставляет NOC «спасательный круг» в размере более 2 миллиардов долларов (13 миллиардов ливийских динаров) в качестве операционного бюджета. «Эра задержек финансирования, которая раньше вызывала проблемы и беспокойства, теперь позади», - сказал Сулейман.
Бюджетные планы и выплаты делают NOC более уверенной в привлечении инвестиций в нефтегазовый сектор страны. В последнее время многие международные нефтегазовые компании вернулись в Ливию и возобновили операции и партнерства.
В прошлом месяце NOC и австрийская компания OMV объявили, что открытие нефти Эссар коммерчески жизнеспособно, поскольку второй по величине производитель нефти в Африке OPEC стремится возродить свою отрасль в партнерстве с крупными нефтяными компаниями.