Լիբիայի ազգային նավթային ընկերությունը (NOC) վստահ է, որ երկիրը կարող է բարձրացնել նավթի արտադրությունը 2 միլիոն բարել օրական (բ/դ) մինչև հաջորդ տասնամյակի սկզբները, ներկայիս 1.4 միլիոն բ/դ-ից, NOC-ի նախագահ Մասուդ Սուլեյմանն ասել է Bloomberg-ին տված հարցազրույցում:
2026 թվականի միավորված բյուջեն, որը բանակցվել է ԱՄՆ-ի օգնությամբ, NOC-ին տալիս է ավելի քան 2 միլիարդ դոլար (13 միլիարդ լիբիական դինար) որպես գործառնության բյուջե: «Անհրաժեշտ ֆինանսավորման ուշացումների դարը, որը նախկինում խնդիրներ ու մտահոգություններ էր առաջացնում, այժմ անցյալում է», - ասել է Սուլեյմանը:
NOC-ն վստահ է, որ կարող է գրավել ներդրումներ երկրի նավթ և գազի ոլորտում: Վերջին շրջանում միջազգային նավթ և գազ ընկերությունները վերադարձել են Լիբիա և վերսկսել են գործունեությունն ու գործընկերությունները:
Մեկ ամիս առաջ NOC-ն և ավստրիական OMV ընկերությունը հայտարարել են, որ Էսսար նավթի հայտնագործությունը կոմերցիոն առումով կենսունակ է, քանի որ OPEC-ի երկրորդ ամենամեծ աֆրիկյան արտադրողը փորձում է վերականգնել իր արդյունաբերությունը:

Libya Aims to Boost Oil Production to 2 Million Bpd by Early 2030s
Libya's National Oil Corporation (NOC) is confident that the country can raise oil production to 2 million barrels per day (bpd) by the early next decade from the current 1.4 million bpd, NOC chairman Masoud Suleman told Bloomberg in an interview.
A 2026 unified budget for Libya, brokered with the help of the United States, gives the NOC a "lifeline" of more than $2 billion (13 billion Libyan dinars) as an operating budget. "The era of delayed funding, which used to cause problems and concerns, is now behind us," Suleman told Bloomberg.
The budget plans and payments make NOC more confident in attracting investments in the country's oil and gas sector. Recently, many international oil and gas companies have returned to Libya and resumed operations and partnerships.
Just last month, NOC and Austrian energy firm OMV declared the Essar oil discovery commercially viable as OPEC's second-largest African producer pushes to revive its industry in partnerships with the oil majors.