Լեհաստանն ու Իսպանիան համատեղ կգնեն 7 Airbus A330 MRTT ինքնաթիռ
Լեհաստանն ու Իսպանիան Եվրամիության SAFE պաշտպանական ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակում համատեղ կգնեն առնվազն յոթ Airbus A330 MRTT տիպի լիցքավորող և տրանսպորտային ինքնաթիռ։
«Հաջորդ քայլը վերջնական համաձայնագրի ստորագրումն է։ Ամենակարևորն այն է, որ մինչև 2030 թվականը Լեհաստանը կստանա 4 ինքնաթիռ», - X-ում գրել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ-Կամիշը։
Լեհաստանը SAFE՝ «Անվտանգության գործողություն հանուն Եվրոպայի» նախաձեռնության շրջանակում վարկային համաձայնագիր է ստորագրել՝ ստանալով 43.7 միլիարդ եվրոյի ֆինանսավորում իր ռազմական կարողություններն ամրապնդելու համար։
Աշխարհում անվտանգության ռիսկերի աճի պայմաններում Եվրամիությունը մեծացնում է պաշտպանական ծախսերն ու փորձում է ամրապնդել իր ռազմական կարողությունները։
SAFE-ը ԵՄ նոր ֆինանսական ծրագիր է, որի միջոցով անդամ երկրները կարող են վարկեր ստանալ պաշտպանական ոլորտում ներդրումներ կատարելու համար։

Польша и Испания совместно приобретут 7 самолетов Airbus A330 MRTT
Польша и Испания совместно приобретут как минимум семь самолетов Airbus A330 MRTT в рамках программы финансирования обороны SAFE Европейского Союза.
«Следующий шаг — подписание окончательного соглашения. Самое важное, что до 2030 года Польша получит 4 самолета», — написал министр обороны Польши Владислав Косиняк-Камыш в X.
Польша подписала кредитное соглашение в рамках инициативы SAFE — «Операция безопасности для Европы», получив финансирование в размере 43,7 миллиарда евро для укрепления своих военных возможностей.
В условиях роста мировых рисков безопасности Европейский Союз увеличивает оборонные расходы и пытается укрепить свои военные возможности.
SAFE — это новая финансовая программа ЕС, по которой страны-члены могут получать кредиты для инвестиций в оборонный сектор.