Լեհաստանն ու Իսպանիան համատեղ կգնեն 7 Airbus A330 MRTT ինքնաթիռ
Լեհաստանն ու Իսպանիան Եվրամիության SAFE պաշտպանական ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակում համատեղ կգնեն առնվազն յոթ Airbus A330 MRTT տիպի լիցքավորող և տրանսպորտային ինքնաթիռ։
«Հաջորդ քայլը վերջնական համաձայնագրի ստորագրումն է։ Ամենակարևորն այն է, որ մինչև 2030 թվականը Լեհաստանը կստանա 4 ինքնաթիռ», - X-ում գրել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ-Կամիշը։
Լեհաստանը SAFE՝ «Անվտանգության գործողություն հանուն Եվրոպայի» նախաձեռնության շրջանակում վարկային համաձայնագիր է ստորագրել՝ ստանալով 43.7 միլիարդ եվրոյի ֆինանսավորում իր ռազմական կարողություններն ամրապնդելու համար։
Աշխարհում անվտանգության ռիսկերի աճի պայմաններում Եվրամիությունը մեծացնում է պաշտպանական ծախսերն ու փորձում է ամրապնդել իր ռազմական կարողությունները։
SAFE-ը ԵՄ նոր ֆինանսական ծրագիր է, որի միջոցով անդամ երկրները կարող են վարկեր ստանալ պաշտպանական ոլորտում ներդրումներ կատարելու համար։

Poland and Spain to jointly purchase 7 Airbus A330 MRTT aircraft
Poland and Spain will jointly purchase at least seven Airbus A330 MRTT refueling and transport aircraft under the European Union's SAFE defense funding program.
“The next step is the signing of the final agreement. The most important thing is that Poland will receive 4 aircraft by 2030,” wrote Poland's Defense Minister Mariusz Błaszczak on X.
Poland has signed a credit agreement under the SAFE initiative — “Security Action for Europe,” receiving €43.7 billion in funding to strengthen its military capabilities.
Amid rising global security risks, the European Union is increasing defense spending and seeking to bolster its military capabilities.
SAFE is a new EU financial program through which member states can obtain loans for investments in the defense sector.