Lego-ի վաճառքները տարվա առաջին կեսին աճել են 21%-ով․ նոր գնորդների ուշադրությունը գրավել են ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանը և «Ֆորմուլա-1»-ին նվիրված հավաքածուները։ Այս մասին Reuters-ին հայտնել է ընկերության գլխավոր տնօրենը։
Համաձայն Reuters-ի հոդվածի՝ Lego-ի հասույթը կազմել է 41.9 մլրդ դանիական կրոն (6.54 մլրդ դոլար)՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակի 34.6 մլրդ կրոնի դիմաց։ Զուտ շահույթն աճել է 32%-ով՝ հասնելով 8.6 մլրդ դանիական կրոնի։
Lego-ն մեծացրել է իր մասնաբաժինը շուկայում, քանի որ դրա աճի տեմպերը գերազանցում են մրցակից խաղալիք արտադրողներ Mattel-ի և Hasbro-ի ցուցանիշները։ Գործակալության տվյալներով՝ դրան նպաստում է կինո- և ժամանցային ֆրանշիզաների հետ համագործակցության ռազմավարությունը, ինչպես նաև երեխաների համար նախատեսված հավաքածուներին զուգահեռ մեծահասակների համար հավաքածուների տեսականու ընդլայնումը։
«Տեսականին իսկապես շատ ուժեղ է, և տարվա առաջին կեսին այն գրավել է այն գնորդներին, որոնք հետաքրքրված են նոր թեմաներով», – լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Lego-ի գլխավոր տնօրեն Նիլս Քրիստիանսենը։
Տարվա առաջին կեսին Lego-ն թողարկել է ավելի քան 330 նոր հավաքածու, այդ թվում՝ FIFA-ի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության պաշտոնական գավաթի 199.99 դոլար արժողությամբ կրկնօրինակը, նոր ինտերակտիվ դետալներով Pokémon թեմատիկայով հավաքածուներ, ինչպես նաև «K-pop-ի դև որսորդները» թեմայով հավաքածուներ, որոնք, ըստ Քրիստիանսենի, հատկապես մեծ ժողովրդականություն են վայելում աղջիկների շրջանում։
Ինչպես գրում է Reuters-ը, Իրանի հետ պատերազմի հետևանքով նավթի գների կտրուկ աճը հանգեցրել է պլաստիկի թանկացմանը, որն Lego-ն օգտագործում է իր դետալների արտադրության համար։ Քրիստիանսենը նշել է, որ դա կարող է ազդեցություն ունենալ ընկերության վրա տարվա երկրորդ կեսին, սակայն առայժմ այդ ազդեցությունը մնում է աննշան։
«Մենք զգում ենք նավթի բարձր գների ազդեցությունը, սակայն քանի որ ձեռք ենք բերում մեծ քանակությամբ նյութեր, որոնք կապված չեն հանածո վառելիքի հետ, և որոնց գները ավելի քիչ են կախված նավթի արժեքից, փաստորեն մեզ հաջողվում է բավական լավ հաղթահարել այս իրավիճակը», – հավելել է Քրիստիանսենը։
Reuters-ի հոդվածում նշվում է, որ Lego-ն աստիճանաբար անցնում է վերականգնվող և վերամշակվող նյութերի օգտագործմանը՝ իր դետալների արտադրության համար։

Продажи Lego резко выросли: коллекции, посвященные ЧМ по футболу, привлекли новых покупателей
Продажи Lego выросли на 21% в первой половине года, новые коллекции, посвященные чемпионату мира по футболу и Формуле-1, привлекли внимание новых покупателей. Об этом сообщил генеральный директор компании в интервью Reuters.
Согласно статье Reuters, доход Lego составил 41,9 миллиарда датских крон (6,54 миллиарда долларов), по сравнению с 34,6 миллиарда крон в первой половине 2025 года. Чистая прибыль увеличилась на 32% и достигла 8,6 миллиарда датских крон.
Lego увеличила свою долю на рынке, так как темпы ее роста превышают показатели конкурентов Mattel и Hasbro. По данным агентства, этому способствовала стратегия сотрудничества с кино- и развлекательными франшизами, а также расширение ассортимента наборов для взрослых наряду с наборами для детей.
«Ассортимент действительно очень сильный, и в первой половине года он привлек покупателей, интересующихся новыми темами», – сказал генеральный директор Lego Нильс Кристиансен в интервью агентству.
В первой половине года Lego выпустила более 330 новых наборов, включая официальный кубок чемпионата мира по футболу FIFA стоимостью 199,99 долларов, новые интерактивные наборы по тематике Pokémon, а также наборы по тематике «Охотники за K-pop-демонами», которые, по словам Кристиансена, особенно популярны среди девушек.
Как сообщает Reuters, резкий рост цен на нефть из-за войны с Ираном привел к удорожанию пластика, который Lego использует для производства своих деталей. Кристиансен отметил, что это может повлиять на компанию во второй половине года, но пока это влияние остается незначительным.
«Мы чувствуем влияние высоких цен на нефть, но поскольку мы закупаем большое количество материалов, которые не связаны с ископаемым топливом и цены на которые менее зависимы от стоимости нефти, нам удается довольно хорошо справляться с этой ситуацией», – добавил Кристиансен.
В статье Reuters также упоминается, что Lego постепенно переходит на использование возобновляемых и перерабатываемых материалов для производства своих деталей.