ԵՐԵՎԱՆ, 28 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը կոչ է արել Հայաստանին կատարել անկեղծ ընտրություն և որոշվել ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև:
Նախկինում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը մտադիր է 2029 թվականին հասնել ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման, իսկ մոտ ապագայում, հնարավոր է, սկսի դիմել ԵՄ-ին անդամակցության համար:
«Դեկլարացված է ԵՄ-ով կողմնորոշվելու նպատակ, ընդունվել է օրենք ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին: ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարները մայիսյան գագաթաժողովում հայտարարություն են ընդունել, որում կոչ են արել հայկական իշխանություններին անցկացնել հանրաքվե և որոշել՝ ցանկանում են ԵՄ-ում լինել, թե մնալ ԵԱՏՄ-ում: Իմ կարծիքով, սա լիովին արդարացված պահանջ է»,- նշել է Լավրովը:
Լավրովը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանը պետք է ցույց տա անկեղծ ընտրություն՝ հաշվի առնելով, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում երկիրն ավելի քան $6 միլիարդ ապրանքաշրջանառություն է ունեցել:

Лавров призвал Армению определиться между ЕС и ЕАЭС
ЕРЕВАН, 28 августа. /АРКА/. Глава МИД России Сергей Лавров призвал Армению сделать честный выбор и определиться между ЕС и ЕАЭС.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения намерена в 2029 году достичь либерализации визового режима с ЕС, а в ближайшее время, возможно, начнет процесс подачи заявки на членство в Евросоюзе.
«Продекларирована цель ориентации на Европейский союз, принят закон о начале процесса вступления в Европейский союз. Страны Евразийского экономического союза на майском саммите выпустили заявление с призывом к армянскому руководству провести референдум и определиться — вы хотите в Евросоюз или хотите остаться в Евразийском экономическом союзе? По-моему, совершенно оправданная просьба», - отметил Лавров.