ԵՐԵՎԱՆ, 28 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը կոչ է արել Հայաստանին կատարել անկեղծ ընտրություն և որոշվել ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև:
Նախկինում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը մտադիր է 2029 թվականին հասնել ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման, իսկ մոտ ապագայում, հնարավոր է, սկսի դիմել ԵՄ-ին անդամակցության համար:
«Դեկլարացված է ԵՄ-ով կողմնորոշվելու նպատակ, ընդունվել է օրենք ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին: ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարները մայիսյան գագաթաժողովում հայտարարություն են ընդունել, որում կոչ են արել հայկական իշխանություններին անցկացնել հանրաքվե և որոշել՝ ցանկանում են ԵՄ-ում լինել, թե մնալ ԵԱՏՄ-ում: Իմ կարծիքով, սա լիովին արդարացված պահանջ է»,- նշել է Լավրովը:
Լավրովը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանը պետք է ցույց տա անկեղծ ընտրություն՝ հաշվի առնելով, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում երկիրն ավելի քան $6 միլիարդ ապրանքաշրջանառություն է ունեցել:

YEREVAN, August 28. /ARKA/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has called on Armenia to make an honest choice between the EU and the EAEU.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Armenia intends to achieve visa liberalization with the EU by 2029 and may soon begin the process of applying for EU membership.
“The goal of orientation towards the European Union has been declared, and a law has been adopted to start the process of joining the European Union. The countries of the Eurasian Economic Union issued a statement at the May summit urging the Armenian leadership to hold a referendum and decide whether they want to join the EU or remain in the Eurasian Economic Union. In my opinion, this is a completely justified request,” Lavrov noted.