Դուք կարդում եք Կրիպտո խորհրդատուների համար, CoinDesk-ի շաբաթական տեղեկագիրը, որը բացահայտում է թվային ակտիվները ֆինանսական խորհրդատուների համար:
Բարի գալուստ, խորհրդատուներ!
Այսօր Մարիա Գոլենկովը բացատրում է, թե ինչպես է Եվրոպայի MiCA շրջանակը ԱՄՆ-ի կրիպտո կարգավորման մոդելը: Իմանալու համար, թե ինչու է ձեր կառավարման և վերահսկողության համակարգերը պետք է համապատասխանեն հիմա, որպեսզի հետագայում չխառնվեք:
MiCA-ի վերջնական ժամկետը արդեն անցել է Եվրոպայում: ԱՄՆ-ի խորհրդատուները պետք է ուշադրություն դարձնեն:
Այս պահին ԱՄՆ-ի կրիպտո կարգավորման լանդշաֆտը բարդ է մի քանի գործակալությունների միջև: ԱՄՆ-ի արժեթղթերի և փոխանակումների հանձնաժողովը (SEC) կարգավորում է մեկ բան, CFTC-ն՝ մեկ այլ, FinCEN-ը զբաղվում է իր բաժնով, և ապա ունենք նահանգային պահանջներ: Միասնական խաղի գիրք չկա: Եվրոպական միությունը, մինչդեռ, ավարտել է իր կարգավորումները 2023 թվականին, իրականացրել է դրանք 2024 թվականին և արդեն կիրառում է:
MiCA-ն այժմ այն ստանդարտն է, որը պետք է համապատասխանեն բոլոր եվրոպական ընկերությունները: Հուլիսի 1, 2026-ից հետո, անցումային պատուհանը, որը թույլ էր տալիս ընկերություններին շարունակել գործել հին ազգային կանոններով, ավարտվել է առանց երկարաձգման:
Ինչ է պահանջում MiCA-ն: Եթե դուք առաջարկում եք կրիպտո ծառայություններ, ինչպիսիք են պահպանումը, խորհրդատվությունը կամ փոխանակումը, դուք պետք է ունենաք լիցենզիա և կարգավորող, որը հետևում է ձեր գործողություններին:
Անհրաժեշտ է, որ հաճախորդների ակտիվները բաժանվեն, անկախ աուդիտ անցկացվի և վերահսկվի իրական ժամանակում: Կապիտալի և թափանցիկության պահանջներ են կիրառվում:
Եթե դուք կառավարում եք թվային ակտիվներ ձեր հաճախորդների համար, կառավարման շրջանակները չեն կարող լինել մի բան, որը դուք կառուցում եք, փոխանցում եք համապատասխանությանը և մոռանում: Դրանք ձեր պարտադիր հիմքն են:
Դուք պետք է սկսեք ձեր գործողությունների աուդիտով: Ունե՞ք փաստաթղթավորված կառավարման համակարգ: Ովքե՞ր կարող են շարժել ակտիվները, ինչպես են հաստատվում գործարքները:

Крипто для консультантов: правила криптовалют в Европе, обзор США
Вы читаете Крипто для консультантов, еженедельную рассылку CoinDesk, которая раскрывает цифровые активы для финансовых консультантов.
Добро пожаловать, консультанты!
Сегодня Мария Голенкова объясняет, как рамки MiCA в ЕС являются моделью для будущего регулирования криптовалют в США. Узнайте, почему ваши системы управления и контроля должны соответствовать сейчас, чтобы избежать путаницы позже.
Срок действия MiCA истек в Европе. Консультанты в США должны обратить на это внимание.
Сейчас регуляторная среда криптовалют в США фрагментирована между несколькими агентствами. Комиссия по ценным бумагам и биржам (SEC) регулирует одно, CFTC — другое, FinCEN занимается своей частью, и к этому добавляются требования на уровне штатов. Нет единой игры. Европейский Союз, тем временем, завершил написание своих правил в 2023 году, внедрил их в 2024 году и уже применяет.
MiCA теперь является стандартом, которому должны соответствовать все компании в Европе. С 1 июля 2026 года переходный период, который позволял компаниям продолжать работать по старым национальным правилам, закончился без продления.
Что требует MiCA? Если вы предлагаете криптоуслуги, такие как хранение, консультации или обмен, вам нужна лицензия и регулятор, следящий за вашими действиями.
Необходимо, чтобы активы клиентов были разделены, проводился независимый аудит и осуществлялся мониторинг в реальном времени. Применяются требования к капиталу и прозрачности.
Если вы управляете цифровыми активами для клиентов, рамки управления — это не то, что вы строите, передаете соответствию и забываете. Это ваша обязательная основа.
Вам следует начать с аудита ваших текущих действий. Есть ли у вас документированная система управления? Кто может перемещать активы, как утверждаются сделки?