Կրեդիտային կազմակերպությունների կապիտալը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում աճել է 2.82%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի կրեդիտային կազմակերպությունների համախումբ կապիտալը 2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով կազմել է 467.14 մլրդ դրամ, աճելով 1.99% առաջին եռամսյակի ավարտից և 2.82% ընթացիկ տարվա սկզբից: Այս մասին տեղեկացնում են Հայաստանի Հանրապետության կրեդիտային կազմակերպությունների ֆինանսական հաշվետվության տվյալները:
2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ, համախմբված կապիտալի կառուցվածքում հիմնադրամի կապիտալը կազմում է 271.03 մլրդ դրամ, կուտակված շահույթը՝ 170.79 մլրդ դրամ, հիմնական ռեզերվը՝ 13.3 մլրդ դրամ, թողարկման եկամուտը՝ 6.66 մլրդ դրամ, վերագնահատման ռեզերվը՝ 4.75 մլրդ դրամ, իսկ այլ կապիտալ բաղադրիչները՝ 614.1 մլն դրամ:
Այսպիսով, մոտ 58%-ը համախմբված կապիտալի կազմում է հիմնադրամի կապիտալը, իսկ մոտ 37%-ը՝ կուտակված շահույթը:

Капитал кредитных организаций Армении в I полугодии 2026 года вырос на 2.82% к началу года, превысив 467 млрд драмов
Новости | 2026/08/06 13:13
Совокупный капитал кредитных организаций Армении превысил 467 миллиардов драмов
ЕРЕВАН, 6 августа. /АРКА/. Совокупный капитал кредитных организаций Армении по итогам первого полугодия 2026 года составил 467.14 млрд драмов, увеличившись на 1.99% к концу первого квартала и на 2.82% к началу текущего года. Об этом свидетельствуют данные сводного финансового отчета кредитных организаций республики.
По положению на 30 июня 2026 года, в структуре совокупного капитала на уставный капитал приходится 271.03 млрд драмов, накопленную прибыль – 170.79 млрд. драмов, главный резерв – 13.3 млрд драмов, на эмиссионный доход – 6.66 млрд драмов, на резерв переоценки – 4.75 млрд драмов, а на прочие компоненты капитала – 614.1 млн драмов.
Таким образом, порядка 58% совокупного капитала приходится на уставный фонд, а около 37% — на накопленную прибыль.