«Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը նոր չի սկսվել․ նրա վերաբերյալ քրեական վարույթը Հակակոռուպցիոն կոմիտե է ստացվել դեռևս 2024 թվականի հունվարին»։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի սեփականության դեմ ուղղված կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների քննության վարչության պետ Դավիթ Կոստանդյանը։
Պաշտոնյայի փոխանցմամբ՝ վարույթը ստանալու պահին դրա շրջանակում արդեն իսկ հանրային քրեական հետապնդում էր նախաձեռնված Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի, Ալեքսան Ոսկանյանի, ինչպես նաև Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ:
«Այդ մասով քննությունը շատ կարճ ժամանակահատվածում ավարտել ենք և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկել դատարան: Մնացած դրվագներով արդեն իրականացվել են բազմածավալ քննչական և վարութային այլ գործողություններ»,- նշել է Կոստանդյանը։
Նա ընդգծել է, որ քրեական վարույթը բազմադրվագ է՝ ներառելով մի քանի տասնյակ անշարժ գույքերի մասնավորեցման գործընթացում ենթադրյալ չարաշահումներ, միլիարդավոր դրամների փոխանցումներ և փոխառություններ։
«Մոտ 20 երկիր իրավական փոխօգնության միջնորդություններ էին ուղարկված։ Բավականին ժամանակ է տևում, մինչև դրանց պատասխանները ստացվում են, այդ մասով քննություն է իրականացվում: Եվ այդ տվյալներն ամբողջությամբ հավաքելուց, ստուգողական և քննչական գործողություններ կատարելուց հետո արդեն դրվագային կոնկրետ արարքներին գնահատականներ են տրվել: Եվ այս պահին էլ 10 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցված, բայց դեռևս նախաքննությունը ընթացքի մեջ է, և դրվագներ կան, որոնցով դեռևս վերջնական գնահատականներ տրված չեն, այսինքն՝ քննությունը դեռևս շարունակվում է»,- ասել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ներկայացուցիչը։
Դավիթ Կոստանդյանը նաև հերքել է տեղեկությունները, թե Քոչարյանի նկատմամբ հետապնդումը սկսվել է օգոստոսի 25-ին․ «Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը ոչ թե օգոստոսի 25-ին է եղել, այլ նա ապրիլ ամսին արդեն իսկ այս գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված է եղել»:
Կոստանդյանի խոսքով՝ ապրիլին Քոչարյանը մեղադրյալ էր ներգրավվել մեկ դրվագով, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել բացակայելու արգելքը։ Հետագայում ի հայտ եկած նոր հանգամանքների և տվյալների արդյունքում մեղադրանքը փոփոխվել է, իսկ քննիչը դիմել է դատարան կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությամբ։
Պաշտոնյան վստահեցրել է, որ քրեական վարույթի քննության ընթացքում անգործություն չի դրսևորվել, և ներկայումս Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի հրամանով ձևավորված քննչական խմբում ներգրավված է 60 քննիչ, որոնք բոլորն էլ լծված են գործի քննությանը։
Անդրադառնալով առաջադրված մեղադրանքների էությանը՝ Կոստանդյանը նշել է․ «Դրանք կոնկրետ պետական սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքերի մասնավորեցման գործընթացում թույլ տված չարաշահումների, այնուհետև փողերի լվացմանն ու կաշառք ստանալուն են վերաբերում»։
Նրա խոսքով՝ մեղադրանքները հիմնականում վերաբերում են պաշտոնական դիրքի չարաշահմանը, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերի գույքի օրինականացմանն ու կաշառք ստանալուն։

Criminal prosecution has not started recently: details of the case related to Robert Kocharyan
The criminal prosecution against Robert Kocharyan has not started recently; the criminal case was transferred to the Anti-Corruption Committee back in January 2024,” said David Kostandyan, head of the department for investigating corruption crimes against property at the Anti-Corruption Committee, during a broadcast on Public Television.
According to the official, at the time of receiving the case, public criminal prosecution had already been initiated against Robert Kocharyan's son, Sedrak Kocharyan, Alexander Voskanian, and Serzh Sargsyan.
“We have completed the investigation in this part in a very short time and sent the indictment to the court. Extensive investigative and procedural actions have already been carried out regarding the remaining episodes,” Kostandyan noted.
He emphasized that the criminal case is multi-episode, including alleged abuses in the privatization process of several dozen real estate properties, transfers, and loans of billions of drams.
“About 20 requests for legal assistance have been sent to other countries. It takes quite a long time to receive responses to them, and investigations are being conducted in this regard. After collecting all the data and conducting verification and investigative actions, evaluations have been given to specific actions regarding the episodes. Currently, criminal prosecution has been initiated against 10 individuals, but the preliminary investigation is still ongoing, and there are episodes for which final evaluations have not yet been given, meaning the investigation is still continuing,” said the representative of the Anti-Corruption Committee.
David Kostandyan also denied reports that the prosecution against Kocharyan began on August 25: “The public criminal prosecution against Robert Kocharyan did not start on August 25, but he was already involved in this case as a defendant back in April.”
According to Kostandyan, in April, Kocharyan was involved as a defendant in one episode, and a prohibition on absence was chosen as a measure of restraint against him. Later, due to newly emerged circumstances and data, the charge was changed, and the investigator applied to the court with a request to choose arrest as a measure of restraint.
The official assured that there has been no inaction during the investigation of the criminal case, and currently, 60 investigators are involved in the investigative group formed by the order of the chairman of the Anti-Corruption Committee, all of whom are engaged in the investigation of the case.
Commenting on the nature of the charges, Kostandyan noted: “They relate to specific abuses in the privatization process of state property, as well as money laundering and receiving bribes.”
According to him, the charges mainly concern abuse of official position, legalization of property acquired by criminal means, and receiving bribes.