«Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը նոր չի սկսվել․ նրա վերաբերյալ քրեական վարույթը Հակակոռուպցիոն կոմիտե է ստացվել դեռևս 2024 թվականի հունվարին»։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի սեփականության դեմ ուղղված կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների քննության վարչության պետ Դավիթ Կոստանդյանը։
Պաշտոնյայի փոխանցմամբ՝ վարույթը ստանալու պահին դրա շրջանակում արդեն իսկ հանրային քրեական հետապնդում էր նախաձեռնված Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի, Ալեքսան Ոսկանյանի, ինչպես նաև Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ:
«Այդ մասով քննությունը շատ կարճ ժամանակահատվածում ավարտել ենք և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկել դատարան: Մնացած դրվագներով արդեն իրականացվել են բազմածավալ քննչական և վարութային այլ գործողություններ»,- նշել է Կոստանդյանը։
Նա ընդգծել է, որ քրեական վարույթը բազմադրվագ է՝ ներառելով մի քանի տասնյակ անշարժ գույքերի մասնավորեցման գործընթացում ենթադրյալ չարաշահումներ, միլիարդավոր դրամների փոխանցումներ և փոխառություններ։
«Մոտ 20 երկիր իրավական փոխօգնության միջնորդություններ էին ուղարկված։ Բավականին ժամանակ է տևում, մինչև դրանց պատասխանները ստացվում են, այդ մասով քննություն է իրականացվում: Եվ այդ տվյալներն ամբողջությամբ հավաքելուց, ստուգողական և քննչական գործողություններ կատարելուց հետո արդեն դրվագային կոնկրետ արարքներին գնահատականներ են տրվել: Եվ այս պահին էլ 10 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցված, բայց դեռևս նախաքննությունը ընթացքի մեջ է, և դրվագներ կան, որոնցով դեռևս վերջնական գնահատականներ տրված չեն, այսինքն՝ քննությունը դեռևս շարունակվում է»,- ասել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ներկայացուցիչը։
Դավիթ Կոստանդյանը նաև հերքել է տեղեկությունները, թե Քոչարյանի նկատմամբ հետապնդումը սկսվել է օգոստոսի 25-ին․ «Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը ոչ թե օգոստոսի 25-ին է եղել, այլ նա ապրիլ ամսին արդեն իսկ այս գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված է եղել»:
Կոստանդյանի խոսքով՝ ապրիլին Քոչարյանը մեղադրյալ էր ներգրավվել մեկ դրվագով, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել բացակայելու արգելքը։ Հետագայում ի հայտ եկած նոր հանգամանքների և տվյալների արդյունքում մեղադրանքը փոփոխվել է, իսկ քննիչը դիմել է դատարան կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությամբ։
Պաշտոնյան վստահեցրել է, որ քրեական վարույթի քննության ընթացքում անգործություն չի դրսևորվել, և ներկայումս Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի հրամանով ձևավորված քննչական խմբում ներգրավված է 60 քննիչ, որոնք բոլորն էլ լծված են գործի քննությանը։
Անդրադառնալով առաջադրված մեղադրանքների էությանը՝ Կոստանդյանը նշել է․ «Դրանք կոնկրետ պետական սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքերի մասնավորեցման գործընթացում թույլ տված չարաշահումների, այնուհետև փողերի լվացմանն ու կաշառք ստանալուն են վերաբերում»։
Նրա խոսքով՝ մեղադրանքները հիմնականում վերաբերում են պաշտոնական դիրքի չարաշահմանը, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերի գույքի օրինականացմանն ու կաշառք ստանալուն։

«Уголовное преследование Роберта Кочаряна не началось недавно. Уголовное дело было передано в Антикоррупционный комитет еще в январе 2024 года», - заявил в эфире Общественного телевидения глава управления по расследованию коррупционных преступлений против собственности Антикоррупционного комитета Давид Костандян.
По словам чиновника, на момент получения дела уже было инициировано публичное уголовное преследование против сына Роберта Кочаряна - Седрака Кочаряна, Александра Восканяна, а также Сержа Саргсяна.
«Мы завершили расследование по этой части за очень короткий срок и направили обвинительное заключение в суд. По остальным эпизодам уже проведены обширные следственные и процессуальные действия», - отметил Костандян.
Он подчеркнул, что уголовное дело многоэпизодное и включает в себя предполагаемые злоупотребления в процессе приватизации нескольких десятков объектов недвижимости, передачи и заимствования миллиардов драмов.
«Было направлено около 20 запросов о правовой помощи в другие страны. Достаточно много времени уходит на получение ответов на них, по этой части проводится расследование. После сбора всех данных, проведения проверочных и следственных действий были даны оценки конкретным действиям по эпизодам. В настоящее время уголовное преследование возбуждено против 10 лиц, но предварительное расследование все еще продолжается, и есть эпизоды, по которым еще не даны окончательные оценки, то есть расследование продолжается», - сказал представитель Антикоррупционного комитета.
Давид Костандян также опроверг информацию о том, что преследование Кочаряна началось 25 августа: «Публичное уголовное преследование Роберта Кочаряна не началось 25 августа, а он уже в апреле был привлечен к делу в качестве обвиняемого».
По словам Костандяна, в апреле Кочарян был привлечен к делу по одному эпизоду, и в качестве меры пресечения ему был избран запрет на отсутствие. Позже в связи с новыми обстоятельствами и данными обвинение было изменено, а следователь обратился в суд с ходатайством о выборе ареста в качестве меры пресечения.
Чиновник заверил, что в ходе расследования уголовного дела не проявлялось бездействие, и в настоящее время в следственной группе, сформированной по приказу председателя Антикоррупционного комитета, задействованы 60 следователей, которые все занимаются расследованием дела.
Комментируя суть предъявленных обвинений, Костандян отметил: «Они касаются конкретных злоупотреблений в процессе приватизации государственной собственности, а также отмывания денег и получения взяток».
По его словам, обвинения в основном касаются злоупотребления служебным положением, легализации имущества, приобретенного преступным путем, и получения взяток.