Կոնվերս Բանկը տեղաբաշխում է Գլոբբինգի` ԱՄՆ դոլարով պարտատոմսերի նոր տրանշը
Կոնվերս Բանկը հայտարարում է Գլոբբինգի («ԳԼՈԲԱԼ ՇԻՓՓԻՆԳ» ՍՊԸ) ԱՄՆ դոլարով պարտատոմսերի հերթական տրանշի տեղաբաշխման մեկնարկի մասին։
Պարտատոմսերի տեղաբաշխումը կիրականացվի 2026 թվականի օգոստոսի 14-ից մինչև հոկտեմբերի 30-ը՝ Converse Mobile հավելվածով և Կոնվերս Բանկի մասնաճյուղային ցանցի միջոցով։
Այս տեղաբաշխման ընդհանուր ծավալը 2 մլն ԱՄՆ դոլար է։ Պարտատոմսերի անվանական արժեքը 100 ԱՄՆ դոլար է, շրջանառության ժամկետը՝ 36 ամիս, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը՝ 8.25%։ Արժեկտրոնների վճարումները նախատեսված են կիսամյակային պարբերականությամբ։
Գլոբբինգի պարտատոմսերի առաջին երկու տրանշերը ևս տեղաբաշխել էր Կոնվերս Բանկը. տեղաբաշխումն ավարտվել էր վաղաժամկետ: Ներգրավված միջոցներն ընկերությունն ուղղել է Հայաստանում և արտերկրում լոքերների ցանցի, ինովացիոն սպասարկման սրահների ընդլայնմանը, նոր ծառայությունների ներդրմանը, վերաֆինանսավորմանն ու թվային լուծումների կիրառմանը։
Գլոբբինգ ընկերության հիմնադիր տնօրեն Դավիթ Հարությունյանը նշել է. «Ուրախ էինք տեսնել, որ մեր պարտատոմսերի թողարկումն այսքան մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց։ Մեզ համար հատկապես կարևոր էր, որ ներդրողների շուրջ 90%-ը ֆիզիկական անձինք էին: Սա ոչ միայն ֆինանսական արդյունք է, այլև Globbing-ի նկատմամբ ձևավորված վստահության կարևոր ցուցանիշ։ Նոր թողարկման միջոցով նախատեսում ենք ներգրավել լրացուցիչ միջոցներ՝ մեր զարգացման ծրագրերը շարունակելու և ընկերության հետագա աճը խթանելու նպատակով»։
Կոնվերս Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Հրանտ Հակոբյանը կարևորել է բիզնեսի ֆինանսավորման աղբյուրների դիվերսիֆիկացումը, ինչը ընկերություններին հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ կառավարել կապիտալի կառուցվածքը, իսկ ներդրողներին՝ ընդլայնել ներդրումային պորտֆելի հնարավորությունները։
Հրանտ Հակոբյանն ասել է. «Գլոբբինգի պարտատոմսերի առաջին տրանշի վաղաժամկետ տեղաբաշխումը ցույց տվեց, որ ընկերությունների հետաքրքրությունը կապիտալի շուկայի նկատմամբ համադրվում է ներդրողների կողմից նման գործիքների նկատմամբ ձևավորված պահանջարկի հետ։ Կոնվերս Բանկն այսուհետ ևս շարունակելու է աջակցել բիզնեսին այս հարցում՝ թողարկումների միջոցով մեծացնելով բիզնեսին հասանելի ներդրումային գործիքների շրջանակը և նպաստելով կապիտալի շուկայի խորացմանը»:

Converse Bank announces the start of the placement of the next tranche of bonds of Globbing ("GLOBAL SHIPPING" LLC) in US dollars.
The bond placement will take place from August 14, 2026, to October 30, through the Converse Mobile app and the branch network of Converse Bank.
The total volume of this placement is 2 million US dollars. The nominal value of the bonds is 100 US dollars, the term of circulation is 36 months, and the annual coupon yield is 8.25%. Coupon payments are scheduled to be made semi-annually.
The first two tranches of Globbing bonds were also placed by Converse Bank, and the placement was completed ahead of schedule. The funds raised will be directed by the company to the expansion of the network of lockers, innovative service halls, the introduction of new services, refinancing, and the application of digital solutions both in Armenia and abroad.
David Harutyunyan, the founder and CEO of Globbing, noted: "We were pleased to see that our bond issuance generated such great interest. It was especially important for us that about 90% of investors were individuals. This is not only a financial result but also an important indicator of trust in Globbing. Through this new issuance, we plan to attract additional funds to continue our development programs and stimulate further growth of the company."
Hrant Hakobyan, the CEO and Chairman of the Board of Converse Bank, emphasized the importance of diversifying sources of business financing, which allows companies to manage their capital structure more effectively and investors to expand their investment portfolio opportunities.
Hrant Hakobyan stated: "The early placement of the first tranche of Globbing bonds demonstrated that the interest of companies in the capital market coincides with the demand formed by investors for such instruments. Converse Bank will continue to support businesses in this regard by increasing the range of investment instruments available to businesses through placements and contributing to the deepening of the capital market."
After the completion of the placement, the bonds will be presented for listing on the Armenian Stock Exchange.