Կոնվերս Բանկը տեղաբաշխում է Գլոբբինգի` ԱՄՆ դոլարով պարտատոմսերի նոր տրանշը
Կոնվերս Բանկը հայտարարում է Գլոբբինգի («ԳԼՈԲԱԼ ՇԻՓՓԻՆԳ» ՍՊԸ) ԱՄՆ դոլարով պարտատոմսերի հերթական տրանշի տեղաբաշխման մեկնարկի մասին։
Պարտատոմսերի տեղաբաշխումը կիրականացվի 2026 թվականի օգոստոսի 14-ից մինչև հոկտեմբերի 30-ը՝ Converse Mobile հավելվածով և Կոնվերս Բանկի մասնաճյուղային ցանցի միջոցով։
Այս տեղաբաշխման ընդհանուր ծավալը 2 մլն ԱՄՆ դոլար է։ Պարտատոմսերի անվանական արժեքը 100 ԱՄՆ դոլար է, շրջանառության ժամկետը՝ 36 ամիս, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը՝ 8.25%։ Արժեկտրոնների վճարումները նախատեսված են կիսամյակային պարբերականությամբ։
Գլոբբինգի պարտատոմսերի առաջին երկու տրանշերը ևս տեղաբաշխել էր Կոնվերս Բանկը. տեղաբաշխումն ավարտվել էր վաղաժամկետ: Ներգրավված միջոցներն ընկերությունն ուղղել է Հայաստանում և արտերկրում լոքերների ցանցի, ինովացիոն սպասարկման սրահների ընդլայնմանը, նոր ծառայությունների ներդրմանը, վերաֆինանսավորմանն ու թվային լուծումների կիրառմանը։
Գլոբբինգ ընկերության հիմնադիր տնօրեն Դավիթ Հարությունյանը նշել է. «Ուրախ էինք տեսնել, որ մեր պարտատոմսերի թողարկումն այսքան մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց։ Մեզ համար հատկապես կարևոր էր, որ ներդրողների շուրջ 90%-ը ֆիզիկական անձինք էին: Սա ոչ միայն ֆինանսական արդյունք է, այլև Globbing-ի նկատմամբ ձևավորված վստահության կարևոր ցուցանիշ։ Նոր թողարկման միջոցով նախատեսում ենք ներգրավել լրացուցիչ միջոցներ՝ մեր զարգացման ծրագրերը շարունակելու և ընկերության հետագա աճը խթանելու նպատակով»։
Կոնվերս Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Հրանտ Հակոբյանը կարևորել է բիզնեսի ֆինանսավորման աղբյուրների դիվերսիֆիկացումը, ինչը ընկերություններին հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ կառավարել կապիտալի կառուցվածքը, իսկ ներդրողներին՝ ընդլայնել ներդրումային պորտֆելի հնարավորությունները։
Հրանտ Հակոբյանն ասել է. «Գլոբբինգի պարտատոմսերի առաջին տրանշի վաղաժամկետ տեղաբաշխումը ցույց տվեց, որ ընկերությունների հետաքրքրությունը կապիտալի շուկայի նկատմամբ համադրվում է ներդրողների կողմից նման գործիքների նկատմամբ ձևավորված պահանջարկի հետ։ Կոնվերս Բանկն այսուհետ ևս շարունակելու է աջակցել բիզնեսին այս հարցում՝ թողարկումների միջոցով մեծացնելով բիզնեսին հասանելի ներդրումային գործիքների շրջանակը և նպաստելով կապիտալի շուկայի խորացմանը»:

Конверс Банк объявляет о начале размещения очередного транша облигаций Globbing («ГЛОБАЛ ШИППИНГ» ООО) в долларах США.
Размещение облигаций будет осуществляться с 14 августа 2026 года по 30 октября через мобильное приложение Converse Mobile и сеть филиалов Конверс Банка.
Общий объем размещения составляет 2 миллиона долларов США. Номинальная стоимость облигаций составляет 100 долларов США, срок обращения — 36 месяцев, годовая купонная доходность — 8,25%. Выплаты купонов предусмотрены с полугодовой периодичностью.
Первый и второй транши облигаций Globbing также были размещены Конверс Банком, размещение завершилось досрочно. Привлеченные средства компания направила на расширение сети локеров, инновационных сервисных залов, внедрение новых услуг, рефинансирование и применение цифровых решений как в Армении, так и за рубежом.
Основатель и генеральный директор Globbing Давид Харутюнян отметил: «Мы были рады видеть, что наше размещение облигаций вызвало такой большой интерес. Для нас особенно важно, что около 90% инвесторов были физическими лицами. Это не только финансовый результат, но и важный показатель доверия к Globbing. С помощью нового выпуска мы планируем привлечь дополнительные средства для продолжения наших программ развития и стимулирования дальнейшего роста компании».
Генеральный директор Конверс Банка, председатель правления Грант Акопян подчеркнул важность диверсификации источников финансирования бизнеса, что позволяет компаниям более эффективно управлять структурой капитала, а инвесторам — расширять возможности инвестиционного портфеля.
Грант Акопян сказал: «Досрочное размещение первого транша облигаций Globbing показало, что интерес компаний к рынку капитала совпадает с сформированным спросом со стороны инвесторов на такие инструменты. Конверс Банк и впредь будет поддерживать бизнес в этом вопросе, увеличивая доступные инвестиционные инструменты для бизнеса через размещения и способствуя углублению рынка капитала».