Կոնվերս Բանկը հայտարարում է Գլոբբինգի («ԳԼՈԲԱԼ ՇԻՓՓԻՆԳ» ՍՊԸ) ԱՄՆ դոլարով պարտատոմսերի հերթական տրանշի տեղաբաշխման մեկնարկի մասին։ Պարտատոմսերի տեղաբաշխումը կիրականացվի օգոստոսի 14-ից մինչեւ հոկտեմբերի 30-ը՝ Converse Mobile հավելվածով եւ Կոնվերս Բանկի մասնաճյուղային ցանցի միջոցով։
Բանկից հայտնել են, որ այս տեղաբաշխման ընդհանուր ծավալը 2 մլն ԱՄՆ դոլար է։ Պարտատոմսերի անվանական արժեքը 100 ԱՄՆ դոլար է, շրջանառության ժամկետը՝ 36 ամիս, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը՝ 8.25%։ Արժեկտրոնների վճարումները նախատեսված են կիսամյակային պարբերականությամբ։
Գլոբբինգի պարտատոմսերի առաջին երկու տրանշերը եւս տեղաբաշխել էր Կոնվերս Բանկը. տեղաբաշխումն ավարտվել էր վաղաժամկետ: Ներգրավված միջոցներն ընկերությունն ուղղել է Հայաստանում եւ արտերկրում լոքերների ցանցի, ինովացիոն սպասարկման սրահների ընդլայնմանը, նոր ծառայությունների ներդրմանը, վերաֆինանսավորմանն ու թվային լուծումների կիրառմանը։
«Ուրախ էինք տեսնել, որ մեր պարտատոմսերի թողարկումն այսքան մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց։ Մեզ համար հատկապես կարեւոր էր, որ ներդրողների շուրջ 90%-ը ֆիզիկական անձինք էին: Սա ոչ միայն ֆինանսական արդյունք է, այլեւ Globbing-ի նկատմամբ ձեւավորված վստահության կարեւոր ցուցանիշ։ Նոր թողարկման միջոցով նախատեսում ենք ներգրավել լրացուցիչ միջոցներ՝ մեր զարգացման ծրագրերը շարունակելու եւ ընկերության հետագա աճը խթանելու նպատակով»,- ասել է Գլոբբինգ ընկերության հիմնադիր տնօրեն Դավիթ Հարությունյանը:
Կոնվերս Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Հրանտ Հակոբյանը կարեւորել է բիզնեսի ֆինանսավորման աղբյուրների դիվերսիֆիկացումը, ինչը ընկերություններին հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ կառավարել կապիտալի կառուցվածքը, իսկ ներդրողներին՝ ընդլայնել ներդրումային պորտֆելի հնարավորությունները։
«Գլոբբինգի պարտատոմսերի առաջին տրանշի վաղաժամկետ տեղաբաշխումը ցույց տվեց, որ ընկերությունների հետաքրքրությունը կապիտալի շուկայի նկատմամբ համադրվում է ներդրողների կողմից նման գործիքների նկատմամբ ձեւավորված պահանջարկի հետ։ Կոնվերս Բանկն այսուհետ եւս շարունակելու է աջակցել բիզնեսին այս հարցում՝ թողարկումների միջոցով մեծացնելով բիզնեսին հասանելի ներդրումային գործիքների շրջանակը եւ նպաստելով կապիտալի շուկայի խորացմանը»,- նշել է Հրանտ Հակոբյանը:

Конверс Банк объявляет о начале размещения очередного транша облигаций Globbing («ГЛОБАЛЬНАЯ ДОСТАВКА» ООО) в долларах США. Размещение облигаций будет осуществляться с 14 августа по 30 октября через приложение Converse Mobile и сеть отделений Конверс Банка.
По информации банка, общий объем размещения составит 2 миллиона долларов США. Номинальная стоимость облигаций составляет 100 долларов США, срок обращения — 36 месяцев, годовая купонная доходность — 8,25%. Выплаты купонов предусмотрены с полугодичной периодичностью.
Первый и второй транши облигаций Globbing также размещались Конверс Банком, и размещение завершилось досрочно. Привлеченные средства компания направила на расширение сети локеров, инновационных сервисных залов, внедрение новых услуг, рефинансирование и применение цифровых решений как в Армении, так и за рубежом.
«Мы были рады видеть, что наш выпуск облигаций вызвал такой большой интерес. Для нас было особенно важно, что около 90% инвесторов были физическими лицами. Это не только финансовый результат, но и важный показатель доверия к Globbing. С помощью нового выпуска мы планируем привлечь дополнительные средства для продолжения наших программ развития и стимулирования дальнейшего роста компании», — сказал генеральный директор Globbing Давид Арутюнян.
Генеральный директор Конверс Банка, председатель правления Грант Акопян подчеркнул важность диверсификации источников финансирования бизнеса, что позволяет компаниям более эффективно управлять структурой капитала, а инвесторам — расширять возможности инвестиционного портфеля.
«Досрочное размещение первого транша облигаций Globbing показало, что интерес компаний к рынку капитала совпадает с сформированным спросом со стороны инвесторов на такие инструменты. Конверс Банк и впредь будет продолжать поддерживать бизнес в этом вопросе, увеличивая доступные инвестиционные инструменты для бизнеса через размещения и способствуя углублению рынка капитала», — отметил Грант Акопян.
После завершения размещения облигации будут представлены для листинга на фондовой бирже Армении.
С программным проспектом облигаций и окончательными условиями размещения можно ознакомиться здесь. Конверс Банк контролируется Центральным банком РА.