Կոչարյանը ձերբակալվել է խորհրդարանում տեղի ունեցած heated exchange-ից հետո
Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Կոչարյանը ձերբակալվել է երեքշաբթի օրը, օրեր անց, երբ նրա որդին՝ Լևոնը, կտրուկ վիճաբանեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ խորհրդարանում:
Կոչարյանը առավոտյան ձերբակալվել է, երբ իրավապահները փնտրել են նրա տանը, Լևոնի և նրա ավագ որդի Սեդրակի բնակարաններում, ինչպես նաև նրանց պատկանող ընկերությունների գրասենյակներում: Սեդրակ Կոչարյանը և ևս չորս անձինք նույնպես ձերբակալվել են:
Հայաստանի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոմիտեն (ԿԴՊԿ) պնդում է, որ Ռոբերտ Կոչարյանը, ով ղեկավարել է երկիրը 1998-2008 թվականներին, չարաշահել է իր լիազորությունները՝ պետական սեփականություն ձեռք բերելու համար զեղչված գներով:
Այս գործողությունները տեղի են ունեցել երկուշաբթի օրը, երբ տեղի ունեցավ լարված բանավեճ Փաշինյանի և Լևոն Կոչարյանի միջև, ով խորհրդարանի ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր է: Բանավեճը տեղի ունեցավ կառավարության հինգամյա քաղաքական ծրագրի քննարկման ժամանակ:
«Ինչու է ձեր ընտանիքը միլիոնատեր?» հարցրեց վարչապետը: «Որտեղի՞ց եք ստացել այդ հարստությունը: Դուք ուզում եք ասել, որ ձեր միլիոնները կհասնեն ձեր երեխաներին, և նրանք էլ իրենց երեխաներին... Ես ձեզ ասում եմ, որ դա չի լինի»: Լևոն Կոչարյանը պատասխանեց, որ «դատարանը պետք է որոշի, թե ինչ պետք է վերադարձվի, ոչ թե երկրի բարձրագույն պաշտոնյան»:
«Դատավորի տեղը դատավորն է, ոչ թե երկրի ղեկավարն», - ասաց նա, մեղադրելով Փաշինյանին իր ընտանիքի անմեղության կանխավարկածը խախտելու և դատարանի վրա ճնշում գործադրելու մեջ:
«Դատիր, որպեսզի քեզ դատի չտան», - պատասխանեց Փաշինյանը՝ մեջբերելով Բիբլիան: «Այժմ, ինչն ասել եմ, նշանակում է, որ այո, ես քեզ դատում եմ և պատրաստ եմ դատվել նույն դատով»:
«Հայաստան» դաշինքը երեք հիմնական ընդդիմադիր խմբերից մեկն է, որոնք մարտի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում մարտահրավեր են նետել Փաշինյանին և մեղադրել նրան ընտրությունները կեղծելու մեջ:
Փաշինյանը բազմիցս խոստացել է բանտարկել իրենց առաջատարներին, այդ թվում՝ Կոչարյանին, ընտրություններից առաջ և հետո: Նրա քննադատները պնդում են, որ այս հայտարարությունները ապացուցում են, որ իրավապահ մարմինները, որոնք ճնշում են հայկական ընդդիմությանը, գործում են նրա ապօրինի հրամաններով:
Վերջին ամիսներին ձերբակալվել են dozens of ընդդիմադիր առաջնորդներ, անդամներ և աջակիցներ:
Նրանց թվում է նաև Գագիկ Ծառուկյանը, որը հարուստ գործարար է և «繁荣的亚美尼亚» կուսակցության առաջնորդ, որը հակասական կերպով մերժվել է նոր խորհրդարանում: Ծառուկյանը ձերբակալվել և մեղադրվել է հուլիսի սկզբին, ինչը նա համարում է քաղաքական շարժառիթներով:

News | 2026/08/25 16:02
Robert Kocharian, a former Armenian president leading one of the country’s main opposition groups, was arrested on Tuesday the day after his younger son Levon bitterly argued with Prime Minister Nikol Pashinian in the parliament.
Kocharian was taken into custody in the morning as law-enforcement officers searched his home, the apartments of Levon and his older son Sedrak as well as the offices of businesses owned by them. Sedrak Kocharian and four other individuals were also arrested as a result.
Armenia’s Anti-Corruption Committee (ACC) claimed that Robert Kocharian, who had ruled the country from 1998-2008, had abused his powers to acquire state-owned property at cutdown prices. It did not elaborate.
The crackdown followed Monday’s tense verbal exchange between Pashinian and Levon Kocharian, who is a parliament deputy from the opposition Hayastan alliance led by the ex-president. It took place during a parliament debate on the Armenian government’s five-year policy program. A question asked by Kocharian Jr. left Pashinian fuming.
“Why is your family a millionaire?” said the premier. “Where did you get that wealth from? You mean to say that your millions will be inherited by your children and your children [will then bequeath them to] their children ... I'm telling you straight up that it won't happen.”
“The court should decide what should be returned to whom, not the country's top official,” Levon Kocharian hit back, accusing Pashinian of violating his family’s presumption of innocence and exerting pressure on the court.
“Judge not, that ye be not judged: for with what judgment ye judge, ye shall be judged,” Pashinian replied, quoting the Bible. “Now what I’ve told you [means] yes, I am judging you and I will judge you, and I am ready to be judged with the same judgment.”
Hayastan was one of the three main opposition groups that challenged Pashinian in the June 7 parliamentary elections and accused him of rigging them. Pashinian has repeatedly pledged to jail their top leaders, including Kocharian, before and after the elections. His critics say these statements prove that law-enforcement authorities cracking down on the Armenian opposition act on his illegal orders. Dozens of opposition leaders, members and supporters have been arrested in recent months.
They include Gagik Tsarukian, a wealthy businessman leading the Prosperous Armenia Party (BHK) that was controversially denied seats in the new parliament. Tsarukian was arrested and indicted in early July on what he sees as politically motivated charges. The authorities also shut down dozens of businesses belonging to him.