Կոչարյանը ձերբակալվել է խորհրդարանում տեղի ունեցած heated exchange-ից հետո
Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Կոչարյանը ձերբակալվել է երեքշաբթի օրը, օրեր անց, երբ նրա որդին՝ Լևոնը, կտրուկ վիճաբանեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ խորհրդարանում:
Կոչարյանը առավոտյան ձերբակալվել է, երբ իրավապահները փնտրել են նրա տանը, Լևոնի և նրա ավագ որդի Սեդրակի բնակարաններում, ինչպես նաև նրանց պատկանող ընկերությունների գրասենյակներում: Սեդրակ Կոչարյանը և ևս չորս անձինք նույնպես ձերբակալվել են:
Հայաստանի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոմիտեն (ԿԴՊԿ) պնդում է, որ Ռոբերտ Կոչարյանը, ով ղեկավարել է երկիրը 1998-2008 թվականներին, չարաշահել է իր լիազորությունները՝ պետական սեփականություն ձեռք բերելու համար զեղչված գներով:
Այս գործողությունները տեղի են ունեցել երկուշաբթի օրը, երբ տեղի ունեցավ լարված բանավեճ Փաշինյանի և Լևոն Կոչարյանի միջև, ով խորհրդարանի ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր է: Բանավեճը տեղի ունեցավ կառավարության հինգամյա քաղաքական ծրագրի քննարկման ժամանակ:
«Ինչու է ձեր ընտանիքը միլիոնատեր?» հարցրեց վարչապետը: «Որտեղի՞ց եք ստացել այդ հարստությունը: Դուք ուզում եք ասել, որ ձեր միլիոնները կհասնեն ձեր երեխաներին, և նրանք էլ իրենց երեխաներին... Ես ձեզ ասում եմ, որ դա չի լինի»: Լևոն Կոչարյանը պատասխանեց, որ «դատարանը պետք է որոշի, թե ինչ պետք է վերադարձվի, ոչ թե երկրի բարձրագույն պաշտոնյան»:
«Դատավորի տեղը դատավորն է, ոչ թե երկրի ղեկավարն», - ասաց նա, մեղադրելով Փաշինյանին իր ընտանիքի անմեղության կանխավարկածը խախտելու և դատարանի վրա ճնշում գործադրելու մեջ:
«Դատիր, որպեսզի քեզ դատի չտան», - պատասխանեց Փաշինյանը՝ մեջբերելով Բիբլիան: «Այժմ, ինչն ասել եմ, նշանակում է, որ այո, ես քեզ դատում եմ և պատրաստ եմ դատվել նույն դատով»:
«Հայաստան» դաշինքը երեք հիմնական ընդդիմադիր խմբերից մեկն է, որոնք մարտի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում մարտահրավեր են նետել Փաշինյանին և մեղադրել նրան ընտրությունները կեղծելու մեջ:
Փաշինյանը բազմիցս խոստացել է բանտարկել իրենց առաջատարներին, այդ թվում՝ Կոչարյանին, ընտրություններից առաջ և հետո: Նրա քննադատները պնդում են, որ այս հայտարարությունները ապացուցում են, որ իրավապահ մարմինները, որոնք ճնշում են հայկական ընդդիմությանը, գործում են նրա ապօրինի հրամաններով:
Վերջին ամիսներին ձերբակալվել են dozens of ընդդիմադիր առաջնորդներ, անդամներ և աջակիցներ:
Նրանց թվում է նաև Գագիկ Ծառուկյանը, որը հարուստ գործարար է և «繁荣的亚美尼亚» կուսակցության առաջնորդ, որը հակասական կերպով մերժվել է նոր խորհրդարանում: Ծառուկյանը ձերբակալվել և մեղադրվել է հուլիսի սկզբին, ինչը նա համարում է քաղաքական շարժառիթներով:

Бывший президент Армении Роберт Кочарян был арестован во вторник, на следующий день после того, как его младший сын Левон резко поспорил с премьер-министром Николом Пашиняном в парламенте:
Кочарян был задержан утром, когда правоохранительные органы обыскивали его дом, квартиры Левона и его старшего сына Седрака, а также офисы принадлежащих им компаний. Седрак Кочарян и еще четверо человек также были арестованы:
Антикоррупционный комитет Армении (АКК) заявил, что Роберт Кочарян, который правил страной с 1998 по 2008 год, злоупотребил своими полномочиями, чтобы приобрести государственную собственность по сниженным ценам. Однако подробности не были раскрыты:
Эти действия последовали за напряженной словесной перепалкой между Пашиняном и Левоном Кочаряном, который является депутатом парламента от оппозиционного альянса «Армения», возглавляемого экс-президентом. Это произошло во время парламентских дебатов по пятилетней политической программе правительства Армении:
«Почему ваша семья миллионер?» - спросил премьер-министр. «Откуда у вас такое богатство? Вы хотите сказать, что ваши миллионы будут унаследованы вашими детьми, а ваши дети [передадут их] своим детям... Я вам прямо говорю, этого не произойдет»: Левон Кочарян ответил, что «суд должен решить, что должно быть возвращено кому, а не высший должностной лицо страны»:
«Не судите, чтобы не быть осужденным: каким судом вы судите, тем же будете судимы», - ответил Пашинян, процитировав Библию. «Теперь то, что я вам сказал, означает, да, я вас сужу, и я готов быть осужденным тем же судом»:
«Армения» была одной из трех основных оппозиционных групп, которые бросили вызов Пашиняну на парламентских выборах 7 июня и обвинили его в фальсификации выборов. Пашинян многократно обещал посадить их главных лидеров, включая Кочаряна, до и после выборов. Его критики утверждают, что эти заявления доказывают, что правоохранительные органы, подавляющие армянскую оппозицию, действуют по его незаконным приказам:
За последние месяцы были арестованы десятки лидеров, членов и сторонников оппозиции:
К ним относится Гагик Царукян, богатый бизнесмен, возглавляющий партию «Процветающая Армения» (БХК), которой противоречиво было отказано в местах в новом парламенте. Царукян был арестован и обвинен в начале июля по обвинениям, которые он считает политически мотивированными. Власти также закрыли десятки принадлежащих ему бизнесов: