Քննարկվել են միջազգային ֆորումներին Հայաստանի մասնակցության, միջազգային գործարար կապերի զարգացման հեռանկարները
Լուրեր | 2026/08/31 19:01
Հայաստանի միջազգային տնտեսական կապերի զարգացման հեռանկարները
ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարների տարեկան աշխատաժողովի շրջանակներում բանախոսությամբ է հանդես եկել «Էնթերփրայզ Հայաստան» հիմնադրամի տնօրեն Գոհար Աբաջյանը։ Հայաստան օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման, ինչպես նաև Հայաստանից արտահանման խթանման ուղղությամբ առաջիկա անելիքների համատեքստում ծավալվել է ակտիվ քննարկում ներդրումային և արտահանման ներուժի արդյունավետ իրացման, համապատասխան միջազգային գործարար կապերի ձևավորման ու զարգացման հեռանկարների շուրջ:
Քննարկվել են նաև միջազգային հեղինակավոր ֆորումներին և տնտեսական ուղղվածության այլ հարթակներում մասնակցության հնարավորությունները: Անդրադարձ է կատարվել բիզնես-պետություն, բիզնես-բիզնես կապերի զարգացման, ներդրումային և արտահանման գործընթացներում դիվանագիտական ծառայության մարմինների ներգրավվածության և անհրաժեշտ գործիքակազմի կիրառման կարևորությանը:

Обсуждены перспективы участия Армении в международных форумах и развития международных деловых связей
Новости | 2026/08/31 19:01
Перспективы развития международных экономических связей Армении
В рамках ежегодного совещания руководителей дипломатической службы Армении выступила директор фонда «Энтерпрайз Армения» Гохар Абацян. В контексте предстоящих мероприятий по привлечению иностранных инвестиций в Армению, а также по стимулированию экспорта из Армении, прошло активное обсуждение эффективной реализации инвестиционного и экспортного потенциала, формирования и развития соответствующих международных деловых связей.
Также обсуждались возможности участия в международных авторитетных форумах и других платформах экономической направленности. Обсуждались важность вовлечения дипломатической службы в процессы развития бизнес-государственных и бизнес-бизнес связей, а также применения необходимых инструментов.