Կլիմայական ռիսկերը սպառնում են Եվրոպայի պետական ֆինանսներին
Եվրոպայում ավելի հաճախակի և անկանխատեսելի դարձող ծայրահեղ եղանակային երևույթները մեծացնում են պետական բյուջեների վրա ճնշումը, քանի որ կլիմայական աղետներից առաջացած տնտեսական վնասների մեծ մասը ապահովագրված չէ։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ վերջին տարիների անտառային հրդեհներն ու խոշոր ջրհեղեղները ցույց են տալիս, որ կլիմայական վնասներն այլևս չեն կարող դիտվել որպես մեկանգամյա բյուջետային ցնցումներ։ Fitch-ի Արևմտյան Եվրոպայի սուվերեն վարկանիշների ղեկավար Ֆեդերիկո Բարիգա-Սալասարի խոսքով՝ նման աղետները դառնում են կրկնվող, ինչը կառավարություններին ստիպում է ավելի բարդ ընտրություն կատարել ծախսերի տարբեր ուղղությունների միջև։
Եվրոպական շրջակա միջավայրի գործակալության գնահատմամբ՝ 1980-2024 թվականներին ծայրահեղ եղանակային և կլիմայական երևույթները Եվրամիությունում պատճառել են 822 մլրդ եվրո (953 մլրդ դոլար) տնտեսական վնաս, որի մեկ քառորդը բաժին է ընկել միայն վերջին չորս տարիներին։ Միաժամանակ, եվրոգոտում պետական դեֆիցիտները միջինում արդեն կազմում են ՀՆԱ-ի շուրջ 3%-ը։ Իսպանիայում 2024 թվականի խոշոր ջրհեղեղի վերականգնման ծախսերը 2024-2026 թվականներին գնահատվում են ՀՆԱ-ի շուրջ 0.7 տոկոսային կետի չափով։
Խնդիրը խորացնում է ապահովագրական պաշտպանության ցածր մակարդակը։ ԵՄ գնահատմամբ՝ կլիմայական աղետներից վնասների միայն մոտ մեկ քառորդն է ապահովագրված, իսկ որոշ երկրներում այդ ցուցանիշը չի հասնում նույնիսկ 5%-ի։ Franklin Templeton-ի Դևիդ Զանի կարծիքով՝ կլիմայական ռիսկերի աճին զուգահեռ որոշ վնասներ կարող են դառնալ ավելի դժվար ապահովագրվող՝ առանձին երկրների համար ստեղծելով ՀՆԱ-ի 1-2%-ին համարժեք բեռ։ Օրինակ՝ 2021 թվականի ջրհեղեղներից հետո Գերմանիան ստիպված էր շուրջ 30 մլրդ եվրո պետական միջոցներ հատկացնել վնասների մեծ մասը փոխհատուցելու համար։
ԵՄ երկրները քննարկում են ռիսկերի բաշխման և ապահովագրական համակարգերի ընդլայնման տարբեր մեխանիզմներ։ Հունաստանը փորձում է բարձրացնել ապահովագրական ծածկույթը և ամրապնդել զբոսաշրջային կենտրոնների ջրային ու էներգետիկ ենթակառուցվածքները, իսկ Պորտուգալիան 2026 թվականի խոշոր ջրհեղեղներից հետո հայտարարել է բնակարանների պարտադիր ապահովագրության համակարգ ներդնելու ծրագրերի մասին։ Քննարկվում են նաև կատաստրոֆիկ պարտատոմսերը, սակայն դրանք կարող են թանկ գործիք լինել պետությունների համար։ Bruegel-ի փորձագետները շեշտում են, որ կառավարությունները պետք է անցնեն մեկանգամյա արտակարգ ծախսերից դեպի համակարգային լուծումներ՝ խրախուսելով ապահովագրությունն ու կլիմայական ադապտացիան։
Տարբեր ուսումնասիրություններ ցույց են տալիս, որ կլիմայական դիմակայունության մեջ վաղ ներդրումները կարող են հետագայում զգալիորեն նվազեցնել վնասներն ու պետական պարտքի աճը։ Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսի գնահատմամբ՝ ՀՆԱ-ի 0.1%-ի չափով «կանաչ» ներդրումները կարող են կանխել ութ անգամ ավելի մեծ տնտեսական վնաս և զգալի հարկային կորուստներ։ Եվրոպական կենտրոնական բանկը առաջարկել է նաև համաեվրոպական պետական-մասնավոր վերաապահովագրության համակարգ՝ ԵՄ հիմնադրամի աջակցությամբ։ Այժմ առանցքային հարցն այն է, թե արդյոք կլիմայական ռիսկերի սրացումը բավարար քաղաքական կամք կստեղծի նման կանխարգելիչ միջոցների համար անհրաժեշտ սկզբնական ծախսերը ստանձնելու ուղղությամբ։

News | 2026/08/19 13:45
Increasingly frequent and unpredictable extreme weather events in Europe are putting pressure on public budgets, as much of the economic damage from climate disasters is uninsured. According to Reuters, recent forest fires and major floods demonstrate that climate damages can no longer be viewed as one-off budgetary shocks. Federico Bariga-Salasari, head of sovereign ratings at Fitch for Western Europe, states that such disasters are becoming recurrent, forcing governments to make more complex choices between different spending directions.
The European Environment Agency estimates that from 1980 to 2024, extreme weather and climate events have caused economic damage of €822 billion ($953 billion) in the European Union, with a quarter of that occurring in just the last four years. Meanwhile, average public deficits in the eurozone are already around 3% of GDP. In Spain, the costs of recovery from major floods in 2024 are estimated to be around 0.7 percentage points of GDP from 2024 to 2026.
The issue is exacerbated by the low level of insurance coverage. The EU estimates that only about a quarter of the damages from climate disasters are insured, with some countries not even reaching 5%. According to David Zani of Franklin Templeton, with the rise of climate risks, some damages may become more difficult to insure, creating a burden equivalent to 1-2% of GDP for individual countries. For instance, after the floods in Germany in 2021, the country had to allocate around €30 billion in public funds to compensate for most of the damages.
EU countries are discussing various mechanisms for risk distribution and expanding insurance systems. Greece is trying to increase insurance coverage and strengthen the water and energy infrastructure of tourist centers, while Portugal has announced plans to implement a mandatory housing insurance system following the major floods in 2026. Catastrophic bonds are also being discussed, although they can be an expensive tool for states. Bruegel experts emphasize that governments need to transition from one-time emergency expenditures to systemic solutions that encourage insurance and climate adaptation.
Various studies show that early investments in climate resilience can significantly reduce future damages and the growth of public debt. According to Spanish Prime Minister Pedro Sánchez, “green” investments of 0.1% of GDP can prevent eight times greater economic losses and significant tax revenue losses. The European Central Bank has also proposed a pan-European public-private reinsurance system with the support of an EU fund. The key question now is whether the escalation of climate risks will create sufficient political will to undertake the initial costs necessary for such preventive measures.