Կիբեռանվտանգության դասընթացների շրջանավարտները մասնակցում են Ուկոմի «Ջունիոր ակադեմիա» ծրագրին
«Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիրը դպրոցականների համար», որը իրականացվել է Մայկրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի կողմից Ուկոմի աջակցությամբ, շրջանավարտները մասնակցեցին Ուկոմի երկու շաբաթյա «Ջունիոր ակադեմիա» ծրագրին, խորացնելով իրենց գիտելիքները կիբեռանվտանգության ոլորտում և ավելի լավ հասկանալով, թե ինչպես են ժամանակակից տեխնոլոգիաները կիրառվում պրակտիկայում:
Ուկոմի մասնագետները տեսական և գործնական դասեր անցկացրեցին պատանիների համար, ներկայացնելով թիմային աշխատանքի և ճգնաժամային կառավարման սկզբունքները, արդյունավետ հաղորդակցությունը, կիբեռանվտանգության դերը հեռահաղորդակցության ոլորտում, ինչպես նաև մասնագիտական և կարիերայի հնարավորությունները:
«Ջունիոր ակադեմիան» նախատեսված էր որպես շարունակություն «Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագրի»։ Դասընթացն ավարտելուց հետո մասնակիցները հետաքրքրված էին Ուկոմի գործունեությամբ և թե ինչպես են իրենց ձեռք բերած գիտելիքները կիրառվում իրական աշխատանքային միջավայրում:
Ուկոմը, Ռալֆ Յիրիկյանի նախաձեռնությամբ, մեկնարկել է երկու շաբաթյա ծրագիրը՝ աջակցելով երիտասարդներին տեղեկացված կարիերայի ընտրություններ կատարելու հարցում: «Ուկոմի համար երիտասարդներին աջակցելը կրթական նախաձեռնություն է, որը ավելի շատ ներդրում է Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժում», - ասաց Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ջունիոր ակադեմիան» Ուկոմի և Մայկրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի համագործակցության ևս մեկ քայլ է, որի նպատակն է երիտասարդների թվային գրագիտության բարձրացումը, տեխնոլոգիական գիտելիքների զարգացումը և երիտասարդներին տեղեկացված կարիերայի ընտրություններ կատարելու հարցում աջակցելը:

News | 2026/08/31 11:05
Graduates of the “Cybersecurity Educational Program for School Students,” implemented by the Microsoft Innovation Center with the support of Ucom, participated in Ucom’s two-week “Junior Academy” program, deepening their knowledge of cybersecurity in the telecommunications sector and gaining a better understanding of how modern technologies are applied in practice.
Ucom specialists conducted theoretical and practical sessions for the teenagers, introducing them to the principles of teamwork and crisis management, effective communication, the role of cybersecurity in the telecommunications sector, as well as professional and career opportunities in the industry.
“Junior Academy” was designed as a continuation of the “Cybersecurity Education Program for School Students.” Upon completing the course, the participants expressed an interest in learning more about how Ucom operates and how the knowledge they had acquired is applied in a real work environment.
In response to their interest, Ucom launched the two-week program at the initiative of Ralph Yirikian, General Director of Ucom. “For Ucom, supporting young people in making informed career choices is more than an educational initiative — it is an investment in Armenia’s technological potential. Progress in the technology sector depends not only on new solutions, but also on the people who will create and advance them,” said Ralph Yirikian.
“Junior Academy” is another step in the collaboration between Ucom and the Microsoft Innovation Center, aimed at enhancing young people’s digital literacy, developing their technological knowledge, and helping young people make informed career choices.