Կառավարության պետական եկամուտների կոմիտեի (ԿԳԴ) ղեկավար Էդուարդ Ակոպյանի գլխավորությամբ տեղի են ունեցել քննարկումներ, որոնց ընթացքում անդրադարձ է կատարվել կրիպտոակտիվների և բլոկչեյն տեխնոլոգիաների ոլորտում ռիսկերին:
Քննարկմանը մասնակցել են ԿԳԴ առաջին տեղակալ Վреж Մխիթարյանը, կոմիտեի փոխնախագահ Գամլետ Սահակյանը և համապատասխան վարչությունների ղեկավարները:
Ակոպյանը նշել է, որ կրիպտոակտիվների և բլոկչեյն տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատակիցների համար անցկացվող լայնածավալ դասընթացները կարևոր են, քանի որ կրիպտոաշխարհը դարձել է հայկական իրականության մի մասը:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են թեմատիկ զեկույցներ, որտեղ ակտիվ քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության կրիպտոակտիվների ոլորտում օրենսդրական ակտերը, հարկային մեխանիզմները, ինչպես նաև գործող վերահսկողության և օպերատիվ հսկողության միջոցները:
Ակոպյանը բարձր է գնահատել աշխատակիցների հնարավորությունները կիրառել ստացված գիտելիքները գործնականում:

Под председательством главы Комитета государственных доходов Эдуарда Акопяна состоялись обсуждения, на которых были рассмотрены риски в сфере криптоактивов и блокчейн-технологий.
В обсуждениях также приняли участие первый заместитель председателя КГД Вреж Мхитарян, заместитель председателя Комитета Гамлет Саакян и руководители соответствующих ведомств.
В своем выступлении Эдуард Акопян подчеркнул важность масштабных тренингов, проводимых для сотрудников КГД в области криптоактивов и блокчейн-технологий, отметив, что криптомир стал частью армянской реальности.
Сотрудники Комитета представили тематические доклады, в ходе которых состоялось активное обсуждение законодательных актов Республики Армения в области криптоактивов, механизмов налогообложения, а также действующих мер контроля и оперативного надзора.
Подводя итоги обсуждений, председатель КГД высоко оценил возможности для сотрудников применять полученные знания на практике.