Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեն (ԿԳԴ) հայտնաբերել է ընկերություն, որը իրականացնում է կանոնավոր միջպետական և ներքին ուղևորափոխադրումներ, և որը հարկային հաշվետվությունում լիարժեք չի արտացոլել մատուցված ծառայությունների եկամուտը: 2025-2026 թվականներին ընկերությունը նվազեցրել է իր շրջանառությունը մոտ 4.3 մլրդ դրամով, իսկ պետական բյուջե չվճարված հարկերի գումարը կազմել է մոտ 1.1 մլրդ դրամ:
ԿԳԴ-ի համապատասխան վարչության աշխատակիցները իրականացրել են համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, որոնց ընթացքում ուսումնասիրվել են ընկերության մատուցած ծառայությունների հաշվառման նախնական գրանցումների տվյալները: Միջոցառումների ընթացքում հարցազրույցներ են անցկացվել ընկերության վարորդների հետ: Ստացված տեղեկությունը համեմատվել է հարկային մարմինին ներկայացված հարկային հաշվարկների հետ:
Այս փաստի առթիվ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությանը ուղարկվել է հաղորդում, որում նշվում են հանցագործության նշաններ: Հայաստանի քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի համաձայն, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Ըստ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների, խոսքը վերաբերում է «ՄուլտիՏրանս» ընկերությանը, որը պատկանում է հայտնի ձեռնարկատեր, բարերար, «Ծաղկող Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին:

Комитет государственных доходов Армении (КГД) выявил компанию, осуществляющую регулярные между- и внутриобластные пассажирские перевозки, которая не в полном объеме отражала в налоговой отчетности выручку от оказанных услуг. В результате за 2025-2026 годы компания занизила оборот примерно на 4.3 млрд драмов, а сумма не уплаченных в государственный бюджет налогов составила около 1.1 млрд драмов.
Сотрудники соответствующего Управления КГД провели комплекс оперативно-розыскных мероприятий, в рамках которых были изучены данные, содержащиеся в черновых журналах учета оказанных компанией услуг. В ходе мероприятий также были опрошены водители компании, осуществляющей регулярные пассажирские перевозки. Полученная информация была сопоставлена с налоговыми расчетами за соответствующий период, представленными компанией в налоговый орган и содержащимися в информационной базе КГД.
По данному факту в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Армении направлено сообщение о наличии признаков преступления. В соответствии с соответствующей статьей Уголовного кодекса РА инициировано уголовное производство.
Согласно тиражируемой в СМИ информации, речь идет о предприятии "МультиТранс", принадлежащей известному предпринимателю, меценату, лидеру партии "Процветающая Армения" Гагику Царукяну.