ԿԳԴ-ն 1.3 միլիարդ դրամի ստվերային շրջանառություն է հայտնաբերել բենզինի և դիզելային վառելիքի վաճառքի կետերում
ԿԳԴ-ն հայտնաբերել է բենզինի և դիզելային վառելիքի վաճառքի կետերում ստվերային շրջանառություն
Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեն (ԿԳԴ) հայտնաբերել է մոտ 1.3 միլիարդ դրամի ստվերային շրջանառություն բենզինի և դիզելային վառելիքի վաճառքի կետերում:
ԿԳԴ-ի հաղորդմամբ, կոմիտեին ստացվել է օպերատիվ տեղեկատվություն, որ Բերդի համայնքում գործող ընկերությունը, որը զբաղվում է հեղուկ գազի, բենզինի և դիզելային վառելիքի մանրածախ վաճառքով, ամբողջությամբ չի արտացոլում իր վաճառքի եկամուտը հարկային տեսչությանը ներկայացված հաշվետվություններում:
ԿԳԴ-ի աշխատակիցները մանրամասն վերլուծել են ստացված տվյալները, մշակել են գործողությունների հաջորդականություն և իրականացրել են համալիր գործողություններ: Ստացվել են և ուսումնասիրվել են ընկերության գործունեության վերաբերյալ տվյալները, այդ թվում՝ ներքին հաշվապահական հաշվետվությունները և փաստաթղթերի նախագծերը:
Այս տվյալները համեմատվել են ընկերության կողմից նույն ժամանակահատվածների համար ներկայացված հարկային հաշվետվությունների տվյալների հետ: Պարզվել է, որ 2021-2026 թվականներին ընկերությունը նվազեցրել է բենզինի, դիզելային վառելիքի և հեղուկ գազի վաճառքի եկամուտը մոտ 1.3 միլիարդ դրամով: Արդյունքում, շուրջ 415 միլիոն դրամ չի հաշվարկվել և վճարվել պետական բյուջե:
ՀՀ Քննչական կոմիտե է ուղարկվել հաղորդում ենթադրյալ հանցագործության մասին, որտեղ հարուցվել է քրեական գործ:

Комитет государственных доходов Республики Армения (КГД) выявил около 1,3 миллиарда драмов теневого оборота в пунктах продажи бензина и дизельного топлива:
Согласно сообщению КГД, в комитет поступила оперативная информация о том, что компания, работающая в общине Берд Тавушской области и занимающаяся розничной торговлей сжиженным газом, бензином и дизельным топливом, не полностью отражает выручку от продаж в расчетах, представленных в налоговую инспекцию:
Сотрудники ведомства детально проанализировали полученные данные, разработали последовательность мер и провели комплексные действия. Были получены и изучены данные о деятельности компании, включая внутреннюю бухгалтерскую отчетность и проекты документов:
Эти данные были сопоставлены с данными налоговых расчетов, представленными компанией за те же периоды. Выяснилось, что в течение 2021-2026 годов компания занизила выручку от продажи бензина, дизельного топлива и сжиженного газа примерно на 1,3 миллиарда драмов. В результате около 415 миллионов драмов не были учтены и выплачены в государственный бюджет:
В Следственный комитет РА было направлено сообщение о предполагаемом преступлении, где возбуждено уголовное дело.