ԿԳԴ-ի աշխատակիցները հայտնաբերել են կեղծ հարկային հաշիվներ 3.4 միլիարդ դրամի չափով
Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեի (ԿԳԴ) աշխատակիցները հայտնաբերել են կեղծ հարկային հաշիվներ, որոնց ընդհանուր գումարը կազմում է մոտ 3.4 միլիարդ դրամ:
ԿԳԴ-ի մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ ստացվել է օպերատիվ ազդանշան, ըստ որի մի խումբ անձինք ներկայացրել են հարկային հաշիվներ պաշտոնապես գրանցված ընկերության անունից, սակայն իրականում ապրանքներ չեն մատակարարել և ծառայություններ չեն մատուցել:
Հայտնի է, որ օգտագործվել է նախապես մշակված բազմաշերտ սխեմա: Ընկերությունները գրանցվել են հիմնականում այն անձանց անունով, ովքեր չունեցել են ֆինանսական ռեսուրսներ կամ նախկինում դատապարտված են եղել:
Այս անձինք, չունենալով ապրանքների ձեռքբերման, անհրաժեշտ գույքի, տեխնիկական միջոցների կամ աշխատուժի փաստաթղթեր, փաստաթղթավորել են շինանյութերի վաճառքը և շինարարական ծառայությունների մատուցումը:
Սխեմայի սկզբնական օղակում ներգրավված կազմակերպությունը ներկայացրել է կեղծ հարկային հաշիվներ տնտեսական օպերատորների համար, որոնք ընդգրկված են եղել այդ օղակում:
Այսպիսով, այս ընկերությունների համար արհեստականորեն բարձրացվել են հարկային վերադարձի ենթակա գումարները, ինչպես նաև շահութահարկի հաշվարկման ժամանակ դուրս գրվող ծախսերը:
ԿԳԴ-ի ձեռնարկած լայնածավալ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ընկերությունը 2025 թվականի նոյեմբերից մինչև 2026 թվականի փետրվարը կեղծել է հարկային հաշիվներ ընդհանուր 3.4 միլիարդ դրամի չափով, առանց ապրանքներ մատակարարելու և ծառայություններ մատուցելու:
Այս ամենը պետությանը պատճառել է մոտ 557 միլիոն դրամի վնաս:
Հետաքննության կոմիտե է ուղարկվել հաղորդում, և քրեական գործ է հարուցվել կեղծ փաստաթղթերի պատրաստման և ներկայացման փաստով:

Сотрудниками КГД выявлен случай применения поддельных налоговых накладных на сумму около 3,4 миллиарда драмов
Новости | 2026/08/18 18:02
Выявлена многоуровневая схема налогового мошенничества
Сотрудниками Комитета государственных доходов (КГД) выявлен случай применения поддельных налоговых накладных на сумму около 3,4 миллиарда драмов.
Как сообщает пресс-служба КГД, ведомством был получен оперативный сигнал о том, что группа лиц выставляла налоговые накладные от имени официально зарегистрированной компании, фактически не поставляя товары и не оказывая услуг.
Использовалась заранее разработанная многоуровневая схема. Компании были зарегистрированы преимущественно на имена лиц, не имевших финансовых ресурсов или ранее судимых.
Последние, не имея документов, подтверждающих приобретение товаров, необходимого имущества, технических средств или рабочей силы, документировали продажу значительного объема строительных материалов и оказание строительных услуг.
От имени организации, участвующей в начальном звене схемы, выставлялись поддельные налоговые накладные на экономических операторов, включенных в данное звено.
В результате всего этого у этих компаний искусственно завышались суммы, подлежащие зачету из налога на добавленную стоимость, а также расходы, подлежащие вычету из валового дохода при расчете налога на прибыль.
В результате масштабных мер, предпринятых сотрудниками КГД, было выявлено, что компания списала налоговые накладные на общую сумму в 3,4 миллиарда драмов в период с ноября 2025 года по февраль 2026 года, не поставив товары и не оказав услуги, что причинило государству ущерб в размере около 557 млн драмов.
В Следственный комитет направлено сообщение по данному инциденту, возбуждено уголовное дело по факту подготовки и предоставления фальсифицированных документов на поставку товаров и услуг. Ведется предварительное расследование.