ԿԳԴ-ի աշխատակիցները հայտնաբերել են կեղծ հարկային հաշիվներ 3.4 միլիարդ դրամի չափով
Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեի (ԿԳԴ) աշխատակիցները հայտնաբերել են կեղծ հարկային հաշիվներ, որոնց ընդհանուր գումարը կազմում է մոտ 3.4 միլիարդ դրամ:
ԿԳԴ-ի մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ ստացվել է օպերատիվ ազդանշան, ըստ որի մի խումբ անձինք ներկայացրել են հարկային հաշիվներ պաշտոնապես գրանցված ընկերության անունից, սակայն իրականում ապրանքներ չեն մատակարարել և ծառայություններ չեն մատուցել:
Հայտնի է, որ օգտագործվել է նախապես մշակված բազմաշերտ սխեմա: Ընկերությունները գրանցվել են հիմնականում այն անձանց անունով, ովքեր չունեցել են ֆինանսական ռեսուրսներ կամ նախկինում դատապարտված են եղել:
Այս անձինք, չունենալով ապրանքների ձեռքբերման, անհրաժեշտ գույքի, տեխնիկական միջոցների կամ աշխատուժի փաստաթղթեր, փաստաթղթավորել են շինանյութերի վաճառքը և շինարարական ծառայությունների մատուցումը:
Սխեմայի սկզբնական օղակում ներգրավված կազմակերպությունը ներկայացրել է կեղծ հարկային հաշիվներ տնտեսական օպերատորների համար, որոնք ընդգրկված են եղել այդ օղակում:
Այսպիսով, այս ընկերությունների համար արհեստականորեն բարձրացվել են հարկային վերադարձի ենթակա գումարները, ինչպես նաև շահութահարկի հաշվարկման ժամանակ դուրս գրվող ծախսերը:
ԿԳԴ-ի ձեռնարկած լայնածավալ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ընկերությունը 2025 թվականի նոյեմբերից մինչև 2026 թվականի փետրվարը կեղծել է հարկային հաշիվներ ընդհանուր 3.4 միլիարդ դրամի չափով, առանց ապրանքներ մատակարարելու և ծառայություններ մատուցելու:
Այս ամենը պետությանը պատճառել է մոտ 557 միլիոն դրամի վնաս:
Հետաքննության կոմիտե է ուղարկվել հաղորդում, և քրեական գործ է հարուցվել կեղծ փաստաթղթերի պատրաստման և ներկայացման փաստով:

Employees of the State Revenue Committee (SRC) have uncovered a case of fake tax invoices totaling approximately 3.4 billion drams.
The SRC's press service reports that an operational signal was received indicating that a group of individuals was issuing tax invoices on behalf of an officially registered company without actually supplying goods or providing services.
A pre-developed multi-layered scheme was used. The companies were primarily registered in the names of individuals who lacked financial resources or had previous convictions.
These individuals, lacking documents confirming the purchase of goods, necessary property, technical means, or labor, documented the sale of significant volumes of construction materials and the provision of construction services.
Fake tax invoices were issued on behalf of the organization involved in the initial link of the scheme to economic operators included in this link.
As a result, these companies artificially inflated the amounts eligible for VAT refunds and the expenses deductible from gross income when calculating corporate tax.
As a result of extensive measures taken by the SRC, it was revealed that the company wrote off tax invoices totaling 3.4 billion drams from November 2025 to February 2026, without supplying goods or providing services, causing the state damage of approximately 557 million drams.
A report on this incident has been sent to the Investigative Committee, and a criminal case has been initiated regarding the preparation and submission of falsified documents for the supply of goods and services. A preliminary investigation is underway.