Կենտրոնական բանկը, հավատարիմ մնալով թափանցիկության և հաշվետվողականության սկզբունքներին, շարունակում է «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքի կիրարկման համար անհրաժեշտ կարգավորումների հանրային քննարկման գործընթացը:
Շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր այն անձանց, ովքեր ակտիվ մասնակցություն են ունեցել կրիպտոակտիվների ոլորտը կարգավորող նախագծերի հանրային քննարկումներին:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում ոլորտը կարգավորող ևս երկու նախագիծ՝
- «Կրիպտոակտիվներով ծառայություններ մատուցող անձանց գործունեության նկատմամբ կանոնները և պահանջները» կանոնակարգ 7/07-ը,
- ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի 2026 թվականի հունվարի 26-ի «Կրիպտոակտիվներով կնքված գործարքների վերաբերյալ գրանցումների կամ գրառումների կատարման, պահպանման (արխիվացման) և դրանց բովանդակության նկատմամբ պահանջները, ինչպես նաև դրանք Կենտրոնական բանկ ներկայացնելու կարգը սահմանելու մասին» թիվ 12-Ն որոշման մեջ փոփոխությունները:
Հրավիրում ենք բոլոր շահագրգիռ անձանց նախագծերի վերաբերյալ իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները ներկայացնել մինչև ս.թ. օգոստոսի 26-ը:
Խնդրում ենք դիտարկումներն ու առաջարկություններն ուղարկել [email protected] էլ. հասցեին՝ որպես նամակի թեմա (subject) նշելով «Կրիպտոակտիվների կանոնակարգում», իսկ նամակում՝ Ձեր անուն-ազգանունը, առկայության դեպքում՝ այն կազմակերպությունը, որը ներկայացնում եք, ինչպես նաև կոնտակտային տվյալներ՝ հետադարձ կապի համար:
Ներկայացված առաջարկությունները Կենտրոնական բանկի կողմից ամփոփելուց հետո կկազմակերպվի հանդիպում դիտարկումներով հանդես եկած անձանց և կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ դրանք քննարկելու նպատակով:

Центральный банк представил замечания по проектам регулирования криптоактивов
Центральный банк, следуя принципам прозрачности и подотчетности, продолжает процесс общественного обсуждения необходимых регулирований для реализации закона о «Криптоактивах».
Мы благодарим всех, кто активно участвовал в общественных обсуждениях проектов регулирования криптоактивов.
Вашему вниманию представляем еще два проекта регулирования:
1. «Правила и требования к деятельности лиц, предоставляющих услуги с криптоактивами» регламент 7/07,
2. Изменения в постановлении Совета Центрального банка от 26 января 2026 года «Требования к регистрации или ведению записей о сделках с криптоактивами, их хранению (архивированию) и содержанию, а также порядок их представления в Центральный банк» номер 12-Н .
Приложение 1
Приглашаем всех заинтересованных лиц представить свои замечания и предложения по проектам до 26 августа текущего года.
Пожалуйста, отправляйте замечания и предложения на электронный адрес [email protected] с темой письма «Регулирование криптоактивов», а в письме указывайте ваше имя и фамилию, а также, если есть, организацию, которую вы представляете, и контактные данные для обратной связи.
После обобщения представленных предложений Центральным банком будет организована встреча с представителями лиц и организаций, выступивших с замечаниями для их обсуждения.