Կենտրոնական բանկը, հավատարիմ մնալով թափանցիկության և հաշվետվողականության սկզբունքներին, շարունակում է «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքի կիրարկման համար անհրաժեշտ կարգավորումների հանրային քննարկման գործընթացը:
Շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր այն անձանց, ովքեր ակտիվ մասնակցություն են ունեցել կրիպտոակտիվների ոլորտը կարգավորող նախագծերի հանրային քննարկումներին:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում ոլորտը կարգավորող ևս երկու նախագիծ՝
- «Կրիպտոակտիվներով ծառայություններ մատուցող անձանց գործունեության նկատմամբ կանոնները և պահանջները» կանոնակարգ 7/07-ը,
- ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի 2026 թվականի հունվարի 26-ի «Կրիպտոակտիվներով կնքված գործարքների վերաբերյալ գրանցումների կամ գրառումների կատարման, պահպանման (արխիվացման) և դրանց բովանդակության նկատմամբ պահանջները, ինչպես նաև դրանք Կենտրոնական բանկ ներկայացնելու կարգը սահմանելու մասին» թիվ 12-Ն որոշման մեջ փոփոխությունները:
Հրավիրում ենք բոլոր շահագրգիռ անձանց նախագծերի վերաբերյալ իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները ներկայացնել մինչև ս.թ. օգոստոսի 26-ը:
Խնդրում ենք դիտարկումներն ու առաջարկություններն ուղարկել [email protected] էլ. հասցեին՝ որպես նամակի թեմա (subject) նշելով «Կրիպտոակտիվների կանոնակարգում», իսկ նամակում՝ Ձեր անուն-ազգանունը, առկայության դեպքում՝ այն կազմակերպությունը, որը ներկայացնում եք, ինչպես նաև կոնտակտային տվյալներ՝ հետադարձ կապի համար:
Ներկայացված առաջարկությունները Կենտրոնական բանկի կողմից ամփոփելուց հետո կկազմակերպվի հանդիպում դիտարկումներով հանդես եկած անձանց և կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ դրանք քննարկելու նպատակով:

News | 2026/08/12 16:38
The Central Bank, adhering to the principles of transparency and accountability, continues the public discussion process for the regulations necessary for the implementation of the law on "Crypto Assets".
We thank all those who actively participated in the public discussions of the projects regulating crypto assets.
We present to your attention two more regulatory projects:
1. "Rules and requirements for the activities of persons providing services with crypto assets" regulation 7/07,
2. Amendments to the decision of the Central Bank Council dated January 26, 2026, on the "Requirements for the registration or recording of transactions with crypto assets, their storage (archiving) and content, as well as the procedure for presenting them to the Central Bank" number 12-N .
Appendix 1
We invite all interested parties to submit their comments and suggestions on the projects by August 26 of this year.
Please send your comments and suggestions to [email protected] with the subject line "Regulation of Crypto Assets", and in the email, include your name and surname, the organization you represent (if applicable), and contact details for feedback.
After summarizing the submitted proposals, a meeting will be organized by the Central Bank with representatives of the individuals and organizations that provided comments to discuss them.