Կաթողիկոս Գարեգին II-ն ընդգծել է, որ Հայ Առաքելական Եկեղեցու (ՀԱԵ) ինքնավարությունը միշտ եղել է պետության կայունության երաշխիքներից մեկը: Նա այս հայտարարությունը արել է Էջմիածնում՝ առաջին դատական նիստի ընթացքում, որը տեղի չէր ունեցել դատավորի ինքնաբացարկի պատճառով:
Կաթողիկոսը նշել է, որ իշխանությունները փորձում են վնասել ՀԱԵ-ի հեղինակությանը, սահմանափակել նրա ինքնավարությունը և օգտագործել եկեղեցին իրենց նպատակների համար: "Մենք պետք է միասնական ուժերով կանգնենք մեր իրավունքների պաշտպանության համար, որոնք երաշխավորված են ինչպես Հայաստանի Սահմանադրությամբ, այնպես էլ միջազգային իրավունքի սկզբունքներով," - ասել է նա:
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր աջակցում են Էջմիածնի Առաջնորդությանը և նրա առաքելությանը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 7-ին պետք է տեղի ունենար Գարեգին II-ի և վեց եպիսկոպոսների դատական նիստը, սակայն դատավորը ինքնաբացարկ է հայտարարել:

Католикос Гарегин II: Автономия Церкви всегда была одним из залогов устойчивости государства
Католикос Гарегин II подчеркнул, что автономия Армянской Апостольской Церкви (ААЦ) всегда была одним из залогов устойчивости государства. Он сделал это заявление в Эчмиадзине во время первого судебного заседания, которое не состоялось из-за самоотвода судьи.
Католикос отметил, что власти пытаются навредить репутации ААЦ, ограничить ее автономию и использовать Церковь в своих целях. "Мы должны совместными усилиями защищать наши права, которые гарантированы как Конституцией Армении, так и принципами международного права," - сказал он.
Он также выразил благодарность всем, кто поддерживает Первопрестольный Эчмиадзин и его миссию.
Напомним, что 7 августа должно было состояться первое заседание по делу Католикоса Гарегина II и шести епископов, но судья заявил о самоотводе.