Կատարի պետական QatarEnergy ընկերությունը մի քանի շաբաթով երկարաձգել է LNG առաքումների ուժի majeure-ը, քանի որ Հորմուզի նեղուցում LNG-ի երթևեկությունը շարունակում է խոչընդոտվել, չնայած նավթի հոսքերի աճին:
Այս շաբաթ QatarEnergy-ն տեղեկացրել է Պակիստանի և Բանգլադեշի գնորդներին, որ LNG-ի բեռնափոխադրումների չեղարկումները շարունակվելու են հոկտեմբեր ամիսը:
Եվրոպայի համար նախատեսված որոշ առաքումներ նույնպես չեղարկվել են սեպտեմբերից հետո, իսկ իտալական Edison ընկերությունը հայտնել է, որ ուժի majeure-ն և բեռնափոխադրումների չեղարկումները երկարաձգվել են նոյեմբերի սկզբին:
Հուլիսի վերջում Edison-ը հայտնել էր, որ QatarEnergy-ն չեղարկել է ևս երեք LNG բեռնափոխադրումներ, իսկ ուժի majeure-ի ժամկետը երկարաձգվել է սեպտեմբերի:
Հուլիսի 28-ի դրությամբ, ընդհանուր առմամբ 24 LNG բեռնափոխադրումներ, որոնք նախատեսված էին Edison-ի համար, ենթակա էին ուժի majeure-ի, ինչը կազմում է մոտ 3 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազ:
Այս ուժի majeure-ի ժամկետը այժմ երկարաձգվել է սեպտեմբերից, քանի որ Հորմուզի նեղուցում LNG-ի երթևեկությունը շարունակում է կանգնած մնալ, չնայած նավթի հոսքերը վերջին շաբաթներին գնահատվում են վերականգնված:
Սակայն, ի տարբերություն նավթի, LNG-ն չի կարող տեղափոխվել Հորմուզի միջոցով և ապա վերաթափվել նավից նավի (STS) փոխանցմամբ, ինչպես դա արել են Պարսից ծոցի արտադրողները, այդ թվում՝ Կատար:
Իրանի պատերազմի պատճառով, որը վնասել է Կատարի LNG արտահանումը Հորմուզի նեղուցով, աշխարհի երկրորդ ամենամեծ հեղուկ բնական գազի արտահանողը կորցրել է $24 միլիարդ վաճառք, քանի որ արտահանումը նվազել է մինչև 96%:

Государственная компания QatarEnergy продлила форс-мажор на поставки СПГ на несколько недель, так как движение СПГ в Ормузе остается заблокированным, несмотря на увеличение объемов нефти.
На этой неделе QatarEnergy уведомила покупателей в Пакистане и Бангладеш о том, что отмены грузов СПГ будут продолжаться до октября.
Некоторые ранее запланированные поставки в Европу по долгосрочным контрактам также были отменены после сентября, причем итальянская Edison сообщила, что форс-мажор и отмены грузов были продлены до начала ноября.
В конце июля Edison сообщила, что QatarEnergy отменил еще три грузоперевозки СПГ, а срок действия форс-мажора был продлен до сентября.
На 28 июля в общей сложности 24 грузоперевозки СПГ для поставки Edison подпадали под форс-мажор с апреля, что составляет общий объем около 3 миллиардов кубометров природного газа.
Теперь этот срок форс-мажора продлен за пределы сентября, поскольку движение СПГ в Ормузе остается на месте, хотя объемы нефти, как ожидается, восстановились в последние недели.
Однако, в отличие от нефти, СПГ не может быть перевезен через Ормуз и затем перегружен с корабля на корабль (STS), как это делали производители Персидского залива, включая Катар, в последние месяцы для доставки нефти клиентам альтернативными методами и маршрутами.
Шесть месяцев спустя после войны в Иране, которая подорвала экспорт СПГ Катара через Ормуз, второй по величине экспортер сжиженного природного газа в мире потерял 24 миллиарда долларов в продажах, поскольку экспорт упал на 96%.
Количество грузоперевозок СПГ, которые Катар смог экспортировать, упало до 18, по сравнению с 509 грузоперевозками, отправленными из Катара за тот же период в прошлом году.