Կատարի վարչապետ Մոհամեդ բին Աբդուլռահման Ալ Թանի այցելել է Թեհրան՝ քննարկելու լարվածության նվազեցման և երկխոսության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման հարցերը:
Այս այցը տեղի է ունենում այն բանից հետո, երբ երեքշաբթի օրը մի նավթային تانкер բռնկվել է, երբ այն հարվածել է անհայտ projectile-ի:
ԱՄՆ-ի դաշնակիցները կասկածի տակ են դրել Թրամփի պնդումները, որ Իրանի միները Հորմուզի նեղուցում ամբողջությամբ մաքրվել են:
Հորմուզի նավթային تانկերին հարձակումը undermines Trump's claims
UK Maritime Trade Operations գործակալությունը հայտնել է, որ վերջին հարձակումը տեղի է ունեցել Օմանյան ափի մոտ, և բոլոր անձնակազմի անդամները անվտանգ են:
Հորմուզի նեղուցի միջոցով նավարկությունը այս շաբաթ նվազել է, և այն դեռևս շատ ցածր է պատերազմի նախորդ մակարդակներից:
Միայն հինգ նավեր հաստատված անցումներ են կատարել երեքշաբթի օրը, ինչը զգալի անկում է ավելի քան 130 նավերի համեմատ, որոնք անցնում էին օրական:

Премьер-министр Катара отправляется в Иран для "деэскалации напряженности"
Премьер-министр Катара Мохаммед бин Абдулрахман Аль Тани посетил Тегеран для обсуждения вопросов снижения напряженности и создания условий для диалога.
Этот визит состоялся после того, как во вторник нефтяной танкер загорелся после удара неопознанного снаряда.
Союзники США ставят под сомнение утверждения Трампа о том, что мины Ирана в проливе Хормуз были полностью очищены.
Атака на танкер в Хормузе подрывает утверждения Трампа
UK Maritime Trade Operations сообщило, что последний удар по нефтяному танкеру был зафиксирован у берегов Омана, добавив, что все члены экипажа в безопасности.
Трафик через Хормуз на этой неделе снизился и остается значительно ниже уровней до войны.
Только пять судов подтвердили свои переходы во вторник, что является значительным падением с более чем 130 судов в день до войны.